Vecāku uzdevums ir palīdzēt savam mazajam šajā nepavisam ne vieglajā periodā. Piedāvājam iepazīties ar pirmajiem trīs (un arī lielākajiem) dzīves pārbaudījumiem, ko mazulis piedzīvo savā pirmajā dzīves gadā. Apkopojuma iedvesmas avots - portāls mama.ru.
Pirmais pārbaudījums. Mācāmies sagremot ēdienu
Saistībā ar nenobriedušo nervu sistēmu, muskuļu vājumu un dabisko disbakteriozi ne tikai ēšanas process, bet arī pārtikas uzņemšana bērna organismam nav tik vienkārša kā pieaugušajiem. Līdz gada vecumam bērni mēdz piedzīvot pietiekami spēcīgas kolikas. Tās izraisa gāzu veidošanās kuņģa – zarnu traktā. Un iemesls var slēpties gan tādēļ, ka māmiņa, kura mazo baro ar krūti, ēd gāzu rašanos veicinošus produktus – ābolus, kāpostus, bumbierus, rupjmaizi, vīnogas, gan arī nepiemērota piena maisījuma izvēles dēļ.
Ko var darīt vecāki?
Pirms mazuļa barošanas vēlams viņu nolikt uz vēdera un ļaut tā pagulēt piecas minūtes. Pacentieties to darīt iespējami biežāk, jo mazulim tā tiek trenēta vēdera muskulatūra, kas labvēlīgi ietekmē zarnu peristaltiku. Efektīvs vingrojums gāzu izvadīšanai ir šāds: mazuļa kājiņas saliekt ceļgalos un piespiest pie vēdera, tad atlaist. Šo vingrinājumu atkārto vairākas reizes. Tāpat koliku izraisītas sāpes atvieglo pelde siltā ūdenī. Pietiekami nomierinošs efekts gan mammai, gan bērnam būs masāžai – kad mamma guļ uz muguras, uzlikusi mazuli uz krūtīm uz vēdera un glaudot bērna muguriņu.
Kad nepieciešama ārsta palīdzība?
Atsevišķos gadījumos kolikas ir rezultāts laktozes nepietiekamībai, kuras laikā piena cukurs organismā nepārstrādājas, bet zarnās notiek fermentācijas process. Ja barojoša mamma stingri ievēro diētu, bet bērns nepārstāj kliegt un nenomierinās pat pēc gāzu izvadīšanas, nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība, kas ieteiks māmiņai vēlamo diētu un nozīmēs medikamentus mazulim.
Vai zināji, ka:
- pēc statistikas datiem, zēni biežāk cieš no koliku izraisītām spazmām nekā meitenes;
- mazuļa organisms ir ļoti jutīgs arī atkarībā no laika apstākļiem, tādēļ var būt pat "laika apstākļu kolikas".
Otrais pārbaudījums. Atbrīvojamies no alerģijas
Ko darīt vecākiem?
Pie pirmo alerģijas pazīmju rašanās – caureja, vemšana, izsitumi uz ādas, vispirms jāmēģina noskaidrot cēlonis. Piemēram, ja apsārtumu uz ādas izraisījis jaunais krēms, nekavējoties tas jānomazgā ar siltu ūdeni un ziepēm, bet, ja ādas apsārtums radies autiņbiksīšu berzes dēļ, tās jānoņem. Mazulim jāļauj baudīt gaisa peldes. Tāpat pēc ārsta nozīmējuma var tikt lietoti antihistamīna preparāti.
Kad nepieciešama ārsta palīdzība?
Jebkura alerģiska reakcija, pat ja izdevies to ātri novērst – ir iemesls bērnu parādīt ārstam. Ātro palīdzību jāizsauc, ja bērnam sākušās elpošanas problēmas, krampji, balsenes uztūkums. Šī reakcija var attīstīties strauji un neprognozējami, tādēļ atlikt vēršanos pie mediķiem nedrīkst.
Vai zināji, ka:
- Ap 20% bērnu līdz gada vecumam pakļauti pārtikas alerģijai;
- ar mātes pienu bērns pasīvi saņem bifido un laktobaktērijas, kas organismu aizsargā no infekcijām un novērš priekšlaicīgu alerģijas attīstīšanos.
Trešais pārbaudījums. 'Audzējam' zobiņus bez sāpēm
Ko darīt vecākiem?
Atvieglot zobu šķilšanās sāpes var palīdzēt speciāli silikona materiāla priekšmeti (vēlams bez pildvielām), ko pirms lietošanas ievieto ledusskapī un tad dod mazulim košļāt. Var mazulim arī iedot pakošļāt atdzesētus augļus un dārzeņus (protams, ja mazulis ir pietiekami jau paaudzies) – svaigu gurķi vai banānu. Smaganām var lietot arī speciālus gēlus, kas satur lidokaīnu. Bet visu par zāļu lietošanu izstāstīs ārsts.
Kad jāatrādās ārstam?
Gadījumos, ja bērna veselības stāvoklis neuzlabojas, viņš atsakās no ēdiena, elpošana ir kļuvusi citāda, paaugstināta ķermeņa temperatūra, ko pavada klepus, tad noteikti jādodas pie ārsta, lai nepalaistu garām kādu nopietnāku saslimšanu, kas var viltīgi slēpties zem zobu šķilšanās sindroma.
Starp citu:
- vidēji viens nemierīgais periods, kas saistīts ar zobu nākšanu, ilgst astoņas dienas;
- daudzi speciālisti uzskata, ka pastāv ģenētiska saikne, cik viegli vai smagi bērnam aug zobiņi. Jo īpaši tas attiecoties uz ģenētiku no mātes puses.