Pēdējos gados Latvijā dvīņu grūtniecības ir bijušas nedaudz zem 300 gadā. Statistiska ir dažāda, bet tiek uzskatīts, ka vidēji dvīņu grūtniecību sastop vienās no 80 vai 90 dzemdībām.
Izšķir divu dvīņu grūtniecības:
- Vienolu dvīņi (apaugļotā olšūna ir viena, bet tā sadalās un no katras veidojas atsevišķs cilvēciņš). Šādos gadījumos bērni ir ļoti līdzīgi un viņiem ir viens dzimums.
- Divolu dvīņi, kad māmiņai ir bijušas divas olšūnas, kas tika apaugļotas. Šādos gadījumos bērniem var būt dažāds dzimums un atšķirīgs izskats.
Ar sonogrāfijas palīdzību mūsdienās daudzaugļu grūtniecību var konstatēt samērā ātri, tomēr ārsti parasti ir piesardzīgi un pavisam droši par dvīņu vai trīnīšu grūtniecību runā, kad ir sasniegtas 12.grūtniecibas nedēļas, jo līdz šim laikam pastāv neliela, bet tomēr iespēja, ka viens no šiem dvīņiem vai trīņiem aiziet bojā.
Iespējamās grūtības
Fiziski, protams, vairākus mazuļus iznēsāt ir grūtāk kā vienu. Reāli dzīvē tas nozīmē to, ka daudzas sajūtas, ar kurām jārēķinās grūtniecības laikā, var būt izteiktākas. Piemēram, grūtniecībai raksturīgais nelabums var parādīties ātrāk un būt ilgāks. Tāpat dvīņu un trīņu mammām gaidību laikā nākas biežāk un vairāk saskarties ar grūtībām, kas saistītas ar hemoroīdiem, vēnu problēmām, sāpēm krustos, nepatīkamām sajutām gūžu rajonā un tamlīdzīgi. Iespējams, tavs ārsts ieteiks nēsāt speciālo grūtnieču jostu ātrāk nekā citām sievietēm gaidību laikā, jo vairāku mazuļu iznēsāšana nozīmē arī lielāku vēderu. Noteikti nevajadzētu kautrēties vai baidīties izrunāt ar savu ārstu visu, kas satrauc, arī tad, ja dažreiz pašai šķiet, ka jautājumi ir muļķīgi.
Pastiprināti grūtniecības simptomi nozīmē lielāku nepieciešamību pēc atbalsta. Tādēļ droši atļaujies lūgt palīdzību partnerim, saviem vecākiem, draudzenei, kolēģiem darbā. Šis nav īstais dzīves periods, lai apliecinātu savu varēšanu par katru cenu. Spēks un izturība Tev noderēs, kad mazie būs nākuši pasaulē.
Svara pieaugums grūtniecības laikā, līdzīgi kā vienaugļu grūtniecībā, ir atkarīgs no tā, kāds ir bijis sievietes svars līdz grūtniecībai. Vidēji normāla svara pieaugums sievietei dvīņu grūtniecības laikā var būt ap +/- 15-25 kg.
Ēst par trim?
Līdzīgi kā jebkurai sievietei, arī dvīņu un trīņu mammām pārēsties noteikti nevajadzētu. Atceries, gaidīt bērnu nenozīmē ēst "par diviem, trijiem vai pat četriem". Tas var radīt nopietnas veselības problēmas gan mammai, gan mazuļiem. Tu varētu palielināt uzņemto kaloriju daudzumu par aptuveni 100-300 dienā, bet galveno uzsvaru noteikti liec nevis uz kaloriju palielināšu, bet uz ēdiena kvalitātes uzlabošanu. Lieto papildus vitamīnus, ja ārsts tos tev ir ieteicis.
Tā kā mazuļiem tavā vēderā ir mazāk vietas, dzemdību datums var pienākt ātrāk nekā citām grūtniecēm. Atkarībā no tā, kāda ir mazuļu guļa (ar galvu uz leju, vai citādi) un citiem svarīgiem rādītājiem, ārsts izvērtēs kā tev būtu labāk dzemdēt – dabiskā ceļā vai ar ķeizargrieziena palīdzību.
Grūtniecības laikā centies savai lomai sagatavoties jau laicīgi. Mēģini aprast ar domu, ka kļūsi par mammu uzreiz diviem vai pat trijiem. Ja tev ir kādas bažas par to, noteikti tās pārrunā ar savu partneri vai kādu citu sev tuvu cilvēku. Padomā, kurš tev varētu palīdzēt atvieglot ikdienas soli, kad mazie būs piedzimuši. Ja iespējams, uzklausi citu dvīņu mammu padomus par bērnu kopšanu un iespējām atvēlēt kādu laiku arī sev.
Nedaudz no mammu sarunām "Cālis.lv" forumā par dvīņu tēmu
"Es nesen lasīju, ka pēdējos gados dzimst procentuāli vairāk dvīņu. Tas tiek skaidrots ar auglības veicināšanas medikamentu lietošanu (dažreiz tad pasprūk vairākas olšūnas uzreiz), ar grūtnieču lielāku vidējo vecumu(ar gadiem palielinās varbūtība tikt pie dvīņiem), bet tas attiecas tikai uz atšķirīgajiem dvīņiem. Identiskie dvīņi dzimst tikpat reti kā agrākajos laikos."
- "Viena speciāliste radio stāstīja, ka iespējamība ieņemt dvīņus vairojas arī gadījumā, ja sieviete ļoti daudz lieto piena produktus."
- "Pati dvīņus negaidu, bet ir brāļi dvīņi. Vismaz mūsu ģimenē, atpakaļ skatoties, tiešām strādā tas likums - dvīņi caur paaudzi - vienā ir, tad nav, tad atkal ir. Ņemot vērā šo, man pašai maza iespēja dvīnīšus gaidīt, bet maniem bērniem būs jau krietni lielāka.
Piekrītu arī, ka galvenā iedzimtība ir pa mātes līniju, jo tomēr vīrieša pēc katra mīlēšanās reize varētu beigties ar simtiem vieksmīgu apaugļošanos, bet tieši no sievietes ir atkarīgs, cik mazajiem spermijiem būs tas prieks sastapt olšūnu - vienam, diviem, vai vairāk - neidentiskajiem dvīņiem. Un kā olšūna attīstīsies - identiskajiem dvīņiem. Bet neko nevar izskaidrot 100% par spīti likumam par paaudzes izlaišanu. Arī vīra rados piedzima trīņi, un viņiem nav ne dvīņi, ne trīņi bijuši rados..."
- "Man šobrīd ir 13.nedēļa, un ja nopietni, tad jau ir grūti, vēders sāk augt, pat nevaru iedomāties kā būs, kad būšu kādā sestajā mēnesī."
- "Vienolas dvīņi ir ļoti augsta riska grūtniecība. Cīnījos līdz pēdējam, bet man diemžēl nepaveicās. Klausiet ārstus un saudzējiet sevi, nevajag pārvērtēt savus spēkus. Lai veicas!"
- "Man ir divolu dvīnīši. Tūliņ jau būs 28.nedēļa. Svarā esmu pieņēmusies par 12,5 kg. Man dauzi brīnās, kur man tik mazs un kompakts puncis ar diviem, jo citām ar vienu bēbi šajā laikā vēders ir stipri lielāks. Vēdera dēļ nebūtu grūti, ja vien man nebūtu nākušās klāt visādas citas problēmas, kuras kā izskatās, nevar atrisināt un ir jāciešas līdz mazie būs piedzimuši."
- "Gribēju apjautāties. Sakiet, vai ir zāles, kas stimulē vairāku olšūnu ovulāciju, lai paliktu stāvoklī ar dvīņiem vai pat trīņiem?"
- "Zinu sievieti, kurai daudzaugļu grūtniecības laikā - aptuveni 20-22.nedēļā apstājās viena augļa attīstība, par laimi (vai nelaimi, nezin kā šo situāciju nosaukt), bet mirušais auglis mumificējās. Otrs piedzima 38.nedēļā, vesels, nu skaidrs, ka veseli "kaudzi" pārbaužu izturēja, bet godam tika palaists mājās augt. Jā - nozīmīgi bija tas, ka katram no augļiem bija savs maiss un placenta."
- "Man otram sirsniņa apstājās ap 12.nedēļu, ja nemaldos, iespējams, nedaudz ātrāk. Viss vienkārši uzsūcās lēnām un pie dzemdībām nekas vairs neliecināja par dvīņu grūtniecību. Placenta bija abiem viena, bet katrs savā augļapvalkā. Daktere teica, ka tas neesot retums, bet biežāk tas notiekot agrākā laikā un sieviete pat neuzzina par to, ka bijuši dvīņi."
- "Sveiki, man gan pašai tēvs no dvīņiem, bet mūsu ģimenē aug divi dvīņu pārīši. Kad gaidīju pirmos, tad pirmo sonogrāfiju taisīja diezgan pavēlu,(bet vēders bija lielāks nekā ar pirmo bērnu), un visi jau teica, ka tur būs divi,un protams, ka bija pārītis. Pēdējā grūtniecībā sonogrāfiju veica jau 5.-6.nedēļā, un tad jau redzējām, ka atkal mums būs dvīnīši. Tāda mana pieredze - ar trim reizēm esam tikuši pie sava lieliskā piecinieka."
Raksta tapšanā izmantota informācija no valsts veidotā portāla grutnieciba.lv