Zīdaiņiem nepieciešami dzīvi cilvēki
Ja bērns atrodas telpā, kur darbojas televizors, viņu daudz vairāk, nekā reāli cilvēki, piesaista kustīgie tēli televizora ekrānā. Bet televizors nevar bērnam iemācīt runāt. To var labi pazīstams pieaugušais, kas bērnam velta nedalītu uzmanību, visu laiku saglabājot acu kontaktu. Šādā veidā mācās mazuļa smadzenes.
Mobilie tālruņi, datori un videospēles, protams, ir lieliski jaunā digitālā laikmeta izgudrojumi, tomēr ir pamats satraukties par to, ka bērni tos lieto pārāk daudz. Datorspēles ar sacensību garu bērnam, kuram vēl nav astoņi gadi, vispār nevajadzētu spēlēt, jo viņi šim procesam emocionāli nav gatavi.
Cik ilgi bērns drīkst skatīties televīziju
- Līdz trīs gadu vecumam bērnam vispār nevajadzētu skatīties televīziju, jo tad viņš lasīs un rēķinās sliktāk.
- No trīs līdz piecu gadu vecumam - pusstunda dienā.
- No piecu līdz astoņu gadu vecumam - stunda dienā.
- No astoņu līdz 10 gadu vecumam - pusotra stunda dienā.
Spriedzes sindroms
Pēdējo 10 gadu laikā par 40% pieaudzis to bērnu skaits, kuriem atklāts atkārtotas spriedzes sindroms. Šo slimību izraisa apstākļi, kas parasti skar tikai pieaugušos, īpaši tos, kuru darbs saistīts ar kustībām, kas bieži atkārtojas: sportistus, datu ievadītājus, konveijera strādniekus utt.
Uztraucošs ir apstāklis, ka tagad atkārtotas spriedzes sindromu atklāj jau piecus gadus veciem bērniem, un šīs slimības cēlonis ir pārāk ilga datorspēļu spēlēšana un sazināšanās internetā.
Vēl vairāk - bērniem novēro arī problēmas ar stāju un muguras sāpes - arī šīs pazīmes agrāk bija raksturīgas tikai vecāka gadagājuma cilvēkiem. Lielbritānijā veikti pētījumi atklājuši, ka muguras sāpes skar pusi bērnu vecumā līdz 11 gadiem, to rašanos daļēji var izskaidrot ar stundām ilgu sēdēšanu pie datora neērtā pozā.
Kāpēc bērni ir apdraudēti
Līdz pubertātes sasniegšanai bērnu muskuļi, cīpslas, saites un locītavas vēl aug. Ja bērnu kustības nav dabiskas, šīs ķermeņa daļas tiek nevajadzīgi pārslogotas, un tas ietekmē bērna augšanu. Bērnam var sākt iekaist locītavas un muskuļi, kas sāk palielināties, jo tiem vairāk jāstrādā, lai apmierinātu pārāk lielās prasības. Saites var kļūt biezākas un var piepamt locītavas, kā rezultātā var veidoties nosacījumi artrīta attīstībai. Ja minētās ķermeņa daļas tiek pārslogotas arī turpmāk, bērns var saslimt ar īstu artrītu.
Strīdi par datora un televizora izmantošanas ilgumu var izvērsties īstos ģimenes ķīviņos. Tāpēc loģisks ieteikums, kā izvairīties no konfliktiem, ir normēt laiku, ko bērns pavada pie televizora vai datora ekrāna, pirms kļūst nepieciešams aizliegt skatīties televīziju vai spēlēt datorspēles.
Kā normēt laiku, neizraisot dusmu lēkmes
- Nosaki ierobežojumu: nav labi ļaut bērnam kļūt atkarīgam ne no datorspēlēm, ne no sazināšanās pa tālruni - ja šīs nodarbes viņam kļūst par paradumu, būs grūti no tām atradināt. Tāpēc attiecībā uz tālvadības pultīm, datorspēlēm un datoriem vispār ieteicami tādi paši izmantošanas laika ierobežojumi kā attiecībā uz televīziju. Līdz trīs gadu vecumam nevajadzētu bērniem ļaut tiem tuvoties. No trīs līdz piecu gadu veci bērni drīkst tiem veltīt pusstundu dienā, bet pēc piecu gadu vecuma - stundu dienā. Nosaki ierobežojumus, kad bērns vēl mazs, un viņš tos sapratīs un pielāgosies.
- Nenovieto datoru vai televizoru bērnistabā.
- Ievies pārtraukumus: raugies, lai ik pēc 15-20 minūtēm bērns pārtrauktu spēlēt datorspēles. Tas nozīmē piecelšanos, izstaipīšanos un pastaigāšanu apkārt, nevis tikai spēles pārtraukšanu.
Avots: Dr.Mirjama Stoparde "Mans mazbērns. Kā priecāties un rūpēties par mazbērnu" (izd.Zvaigzne ABC).