iesnas deguns salvete
Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai gan ārā jau jūtama pavasara tuvošanās, iesnu laiks turpinās. Un patiesībā jau iesnas var "noķert" arī vasaras viducī. Aptieku plaukti ir pilni ar dažādiem pilieniem, aerosoliem un cita veida ķīmiska sastāva medikamentiem. Bet kāpēc gan nepamēģināt kaut ko no tautas receptēm? Jo īpaši tas ieteicams grūtniecēm un bērnu ar krūti barojošām mammām, kurām pēc iespējas jāizvairās no zāļu lietošanas. Piedāvājam portāla interesooo.com apkopotas septiņas tautas receptes cīņā ar tekošu degunu.

1. Кartupeļi

Izvāri ar visu mizu divus vai trīs kartupeļus, saspaidi tos ar dakšiņu, ieliec masu auduma maisiņā un uzliec uz deguna. Šādu siltu kompresi uz deguna būtu vēlams paturēt 20 minūtes. Var arī tādu pašu mundierī izvārītu kartupeli paelpot jeb precīzāk – paelpot karstā kartupeļa tvaikus. Taču jāelpo ir pareizi. Ieelpu jāveic katrai nāsij atsevišķi. Lai deguna dobumā nepaaugstinātos spiediens, ieelpojot tvaikus, ieteicams atvērt muti.

2. Alveja

Iesnu gadījumā ļoti labi palīdzēs alveja. Tās sulu no trim līdz pieciem pilieniem iepilini katrā nāsī, un tas jādara četras vai pat piecas reizes dienā. Vislabāk pilieni nonāks tur, kur tiem jānonāk, ja atgāzīsi galvu un pēc katras iepilināšanas pamasēsi degunu.

3. Sarkanā biete

No sarkanajām bietēm izspied sulu un atšķaidi vienādās proporcijās ar ūdeni. Tad šķidrumu pilini katrā nāsī pa trim līdz pieciem pilieniem. Sulai var pievienot arī nedaudz medus.

4. Mežrozīšu vai smiltsērkšķu eļļa

Viena vai otra noderīgā auga eļļu jāpilina trīs reizes dienā – arī katrā nāsī atsevišķi un pa dažiem pilieniem.

5. Sasildi degunu

Ja pasildīsi degunu, tas noņems gļotādu satūkumu. Paņem nelielu maisiņu (ja nav maisiņa, derēs arī parasts kabatas lakatiņš). Uz sausas pannas uzber rupjo sāli, uzkarsē. Tad sakarsēto sāli ieliec maisiņā vai ietin lakatiņā un uzliec uz deguna. Līdzīgu efektu varēsi iegūt, ja uz deguna uzliksi vārītu olu, tikai jālūkojas, lai neapdedzinātos. Šo metodi izmanto tikai tad, ja esi pārliecināta par visparastākajām iesnām. Sildīšana deguna dobuma iekaisuma gadījumā var arī kaitēt, tādēļ, ja iesnām pievienojas galvassāpes vai sajūta, ka acis spiež, labāk meklēt palīdzību pie ārsta.

6. Sinepes

Uzreiz pēc iesnu parādīšanās vēlams pie papēžiem pielikt sinepju plāksterus un aptīt ar siltu auduma gabalu. Uzvelc vilnas zeķes un plāksteri paturi tik, cik ilgi vari izturēt (vēlams vienu vai pat divas stundas). Tad to noņem un ātri, ātri pastaigā. Vislabāk šis līdzeklis iedarbosies, ja procedūru veiksi pirms miega.

7. Sīpoli

Sarīvē uz smalkās rīves nelielu sīpolu, pievieno vienu tējkaroti medus un vienu ēdamkaroti kāpostu sulas. Maisījumu dzer trīs reizes dienā pēc ēšanas. Pieaugušajiem vēlamā deva vienā reizē – viena ēdamkarote, bet bērniem – viena tējkarote. No kāposta izspiesta sula, atšķaidīta uz pusēm ar ūdeni, būs arī lielisks pilināmais līdzeklis degunā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!