Foto: PantherMedia/Scanpix
Latvijā astmas pacientiem ir pieejams viss mūsdienīgais ārstēšanās līdzekļu klāsts, kas ļauj līdz minimumam samazināt nepatīkamos slimības simptomus un astmu veiksmīgi kontrolēt. Taču vērojama kāda saraucoša tendence – atšķirībā no citām Eiropas vastīm, Latvijā ļoti liels astmas slimnieku skaits lieto vienīgi tā sauktos glābjošos medikamentus, kas tikai atvieglo slimības simptomus saasinājuma vai lēkmes gadījumā, uzsver bērnu pneimonoloģe Renāte Snipe.

Situācijā, kad astma tiek kārtīgi ārstēta, šādas zāles būtu jāizmanto ļoti reti. Vai astmas slimnieki neizprot slimības nopietnību un kā pareizi ikdienā kontrolēt un ārstēt astmu? Daktere norāda, ka nereti sūdzamies, ka Latvijas medicīnā viss ir slikti, bet attiecībā uz astmu, ja pacients ir ieinteresēts savas slimības ārstēšanā, veselības aprūpes sistēma piedāvājot labas iespējas astmas kontrolei, īpaši bērniem.

Piemēram, Latvijas bērniem, kauri dzīvo Anglijā, tur nozīmētā ārstēšana neizprotamu iemeslu dēļ reizēm ir tāda, kādu izmantoja pagājušā gadsimta 80.gados. Tāpēc vecāki viesošanās reizēs dzimtenē steidz izmantot iespēju apmeklēt vietējos ārstus, stāsta daktere Snipe. Viņa arī atgādina, ka astmas ārstēšanā Latvija vadās no Pasaules Veselības Organizācija izstrādātajām rekomendācijām bronhiālās astmas ārstēšanā jeb GINA (Global Initiative for Asthma), kas ietver mūsdienīgu, efektīvu, drošu, katram pacientam individuāli piemeklētu terapiju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!