Foto: PantherMedia/Scanpix
Draugu tavam mazulim ir daudz – jūsu paziņu bērni, vienaudži no rotaļu laukuma. Taču ir arī tādi, kuri parādījušies no nekurienes. Maza bērna realitāte neaprobežojas pasaulē, kurā dzīvo pieaugušie.

Aizmiegot, mazulis nokļūst citā pasaulē, taču uzskata to kā turpinājumu patiesajai esamībai (atcerieties, kā, pamostoties nakts vidū, bērns jūs mēģināja pārliecināt, ka zem viņa gultas dzīvo kaķītis?).

Bet vēl jau pastāv pasakas, fantāzijas… Viss noslēpumainais un ikdienišķais lieliski sadzīvo vienā pasaulē, un par katru no tām mazulis var izstāstīt veselu vēsturi.

Kad ir vērts uztraukties

Foto: morgueFile

Psihologi ir pārliecināti, ka par bērnu neredzamajiem draugiem vecākiem nevajadzētu uztraukties. Taču vienlaikus arī tiek brīdināts: neuztraukties pie noteikuma, ja šo tēlu parādīšanās nav bērna mēģinājums aizbēgt no realitātes. Ja situācija mazulim nerada pārlieku lielu stresu, ja bērns spēlējas ar ierastām rotaļlietām un ar prieku kontaktējas ar saviem vienaudžiem, un visiem ģimenes locekļiem. Satraukties jāsāk tādā gadījumā, ja bērns tā vietā, lai kopā ar mammu saliktu puzli vai izveidotu torni no klučiem, steidzas pabūt vienatnē un "parunāties" ar saviem neredzamajiem draugiem.

Iepazīšanās


Lai labāk izprastu kaut ko neparastu, ir nepieciešams mēģināt iedomāties, ka šis kaut kas ir absolūti parasta lieta. Izdevās? Bet tagad pajautājiet savam bērnam, lai viņš iepazīstina ar saviem draugiem. Kas tā ir par kompāniju? Rūķi, fejas, elfi? Mēģini neizrādīt nesapratni vai šaubas. Viņi ir, un visi kā viens stāv tavā priekšā. Vienkārši jūs jau sen esat izauguši un pārtraukuši ticēt pasakām. Mācieties to izjaust atkal no jauna. Kāpēc? Tādēļ, ka ideālajā gadījumā jums vajadzētu iejusties bērna fantāzijā un paspēlēties kopā ar viņu. Tas nekas, ka kartītes labirintā būs jāizliek arī neredzamajam draudziņam, ka jums viņa vietā būs jāizdara gājiens. Toties ar laiku bērns mierīgi varēs jums stāstīt par savu draugu, pat ja viņš uzskatīs, ka tas jums nemaz nepatīk.

Fantazējam

Foto: AFP/Scanpix

Vēlies iejusties burvja lomā? Pamēģini, piemēram, sēžot rindā pie ārsta, paburties. Viens, divi, trīs! Kas parādījās plaukstā (pirms tam tajā nekas nedrīkst atrasties)? Bet ja ieskatās uzmanīgāk? Lūk, viņa, mazītiņa feja, pieķērusies pie mazajiem pirkstiņiem. Bet kādā krāsā ir feja? Lūk, skatieties – mazulim laiks, gaidot savu kārtu pie daktera, paies nemanot un laiks būs pavadīts interesantā nodarbē.

Jūs neticat visiem šiem izdomājumiem? Un nav arī nepieciešams. Taču ielāgo: noliegt neredzamo draugu klātbūtni nekādā gadījumā nedrīkst. Mazulim viņa esamība ir tik acīmredzama, kā jums, piemēram, elektrība (jo to jau arī neredzat, kamēr elektrība nav ieslēgta). Taču nenovediet arī visu līdz absurdam. Elfi un rūķi nedrīkst bērnam aizstāt mammu. Jā, pastāv kārdinājums pilnīgā aizņemtības brīdī bērnu aizsūtīt pie saviem neredzamajiem draugiem. Un ir arī saprotams, ka jums ne vienmēr ir laika un vēlēšanās atkal un atkal no jauna celt cietoksni un likt puzles. Taču tieši jūs bērnam esat pats uzticamākais draugs pasaulē. Turklāt pilnīgi reāls. Tādēļ, lai jūsu neatliekamās lietas pagaida vēl kādu pusstundiņu. Kas zina, iespējams, pateicoties notiekošajai nerealitātei jūs arī iemācīsieties viesoties pasakās.

Un pievērs uzmanību! Lūdzu esiet nopietni attiecībā pret visiem bērna draugiem – gan reālajiem, gan neredzamajiem. Ja bērns ar kādu ir sadraudzējies, tātad – šis kāds arī ir pelnījis jūsu uzmanību. Un lūdzu, nekritizējiet un neaizliedziet bērnam draudzēties ar tiem, ko viņš uzskata par draugiem.

Avots: žurnāls "Mammu, tas esmu es" (izd.mamaexpert.ru).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!