spermatozoīdi, olšūna, auglība, apaugļošanās
Foto: Shutterstock
Statistika liecina, ka ap 50% no visiem neauglības gadījumiem primārais vai papildinošais iemesls ir vīrieša dzimumsistēmas veselības problēmas, tostarp pazemināta spermas kvalitāte. Portāls "Cālis.lv" par šiem delikātajiem jautājumiem iztaujā andrologu Juri Ērenpreisu. Kādi kritēriji ir svarīgi, analizējot spermogrammu, un kā dažādas novirzes no normas pakļaujas ārstēšanai?

Saskaroties ar neauglības problēmu, dažādas analīzes tiek veiktas ne tikai sievietei, bet arī vīrietim. Pirmais pārbaudes veids, ko tradicionāli veic vīrietim ir spermas analīze, ko atspoguļo spermogrammā. Tajā tiek izvērtēti trīs galvenie kritēriji – spermatozoīdu kustīgums, spermatozoīdu daudzums un to morfoloģija jeb norma – cik no visiem spermatozoīdiem ir pareizi izveidoti un būs spējīgi apaugļot olšūnu. 

Kā skaidro andrologs, spermas analīzē nav tāda robežlīnija, virs kuras vīrietis varētu nesatraukties par savu auglību vai zem kuras vīrietis būtu pilnīgi neauglīgs. Ja spermogrammas rādītāji ir tuvu minimumam, grūtniecības iespēja ir ļoti niecīga, bet tas nenozīmē, ka tā nevar iestāties. Medicīnas statistikā pastāv 5% iespējamība, ka grūtniecība iestāsies, pat ja spermas kvalitāte ir zema.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!