Foto: PantherMedia/Scanpix

Ar piena nepietiekamību saskaras ļoti daudzas ar krūti barojošās mammas. Par laimi, šī parādība ir laika jautājums, jo 99% gadījumu laktāciju var palielināt. Šoreiz aplūkosim tos, ko bez ārsta ikviena māmiņa var pielietot pati. Veidus, kā palielināt piena daudzumu, portālā deti.mail.ru atklāj zīdīšanas konsultante.

1. Iespējami biežāk liec mazuli pie krūts

Katru reizi, kad mazais ņem krūti, sievietes organisms refleksi izdala divus svarīgus hormonus – prolaktīnu un oksitocīnu, kas atbild par piena ražošanu. Tādēļ noteikti jāatsakās no knupjiem, jo mazulim daudz vieglāk ir zīst knupi, nekā krūti, tādēļ – ja viņš pieradīs pie "vieglas dzīves", tad arī krūti gribēs arvien retāk. Tas pats attiecas uz piebarošanu ar piena maisījumu, kad māmiņai liekas, ka mazais nav paēdis. Tā vietā, lai reizi pa reizei piedāvātu maisījumu no pudeles, jācenšas palielināt laktāciju.

2. Baro mazuli arī naktī

Vislabāk mazo naktī būtu barot pat no divām līdz trim reizēm. Arī tas palīdzēs prolaktīna izstrādē. Turklāt, ja nakts barošana notiek regulāri, prolaktīns saglabājas maksimāli augstā līmenī, bet lai mammai sanāktu arī pagulēt, labāk mazo ņemt sev gultā blakus. 

3. Ciešāks fizisks kontakts ar bērnu 

Ārsti uzskata, ka ciešs fizisks kontakts starp māti un bērnu spēj ietekmēt laktācijas hormonu izstrādi un palielina piena daudzumu. Tādēļ biežāk mazo paglāsti, paaijā, parunājies ar viņu, nēsā viņu uz rokām vai slingā.

4. Pārskati savu ēdienkarti

Visām ar krūti barojošām mammām jāēd veselīgs uzturs. Nekā sarežģīta: sautēti, vārīti dārzeņi, liesa gaļa un zivis, putras, skābpiena produkti, liess siers. Ēdienkartē var iekļaut arī nedaudz saldumu, piemēram, zefīru, pastilas un marmelādi. Vienlaikus ar šādu diētu izdosies arī atbrīvoties no grūtniecības laikā uzkrātajiem liekajiem kilogramiem. 

Maksimāli ierobežo tādu produktu patērēšanu, kas satur mākslīgās piedevas – konservantus, aromatizatorus, krāsvielas. Tāpat jāizvairās no kūpinātiem, ceptiem un marinētiem produktiem, gāzētajiem dzērieniem. Šie produkti negatīvi ietekmē krūts piena sastāvu un var izraisīt bērnam alerģiju.

5. Vairāk dzer

Arī šis ir svarīgs nosacījums laktācijas palielināšanai. Dienā būtu jāizdzer ap diviem litriem šķidruma, ieskaitot zupas un skābpiena dzērienus. Var dzert gan tēju, gan sulas, kas atšķaidītas ar ūdeni, kā arī negāzētu ūdeni. Taču pārāk nevajag aizrauties un dienā nevajag dzert vairāk par trīs litriem šķidruma – tad krūts piens zaudēs savu kvalitāti, jo saturēs daudz mazāk uzturvielu.

6. Vairāk atpūties 

Pacenties atlikt visus mājas darbus uz kādu reālāku to izpildes termiņu. Šo brīvo laiku velti sev – mēģini pagulēt. Ar krūti barojošajai mammai jāguļ vismaz astoņas stundas diennaktī. Vairāk laika velti pastaigām svaigā gaisā, mēģini biežāk atslābināties un centies ar jebkuriem līdzekļiem saglabāt psiholoģisko stabilitāti.

7. Izmanto masāžas un hidromasāžas

Ikdienā, kad ej dušā, ar ūdens strūklu izmasē krūtis – ar plūstošām kustībām pulksteņrādītāja virzienā. Tad ar ūdens strūklu izmasē skausta zonu. Palīdzēs arī viegla skausta zonas masāža pie speciālista, taču masieris pirms tam jābrīdina, ka esi ar krūti barojoša māmiņa. Tāpat tiek rekomendēts pašām izmasēt krūts dziedzerus, neskarot areolu un krūts galu. Krūts masāža palīdzēs ne tikai atslābināties, bet arī izvairīties no piena sastrēgumiem.

8. Izmēģini speciālās tējas

Aptiekās ir pieejams plašs tēju klāsts no augu valsts produktiem, kas palīdz laktācijas periodā. To sastāvā ir fenhelis, ķimenes, melisa, anīss un citi. Tiesa, visiem šīs tējas gan nepalīdz, taču der pamēģināt. Turklāt ar tēju dzeršanu varēsi arī palielināt šķidruma uzņemšanu, kas savukārt vienmēr ietekmē laktāciju.

9. Pagatavo riekstu pienu

Šī tautas recepte ļoti daudzām jaunajām māmiņām palīdzējusi palielināt piena daudzumu. Samal divas ēdamkarotes valriekstu, aplej ar karstu pienu un ļauj kārtīgi ievilkties (var arī termosā). Dzert pa vienai ēdamkarotei divas vai trīs reizes dienā, uzmanīgi sekojot līdzi bērna reakcijai, jo rieksti un piens – ir potenciālie alergēni. Vispār jebkura veida rieksti palīdz palielināt piena daudzumu, taču pārāk aizrauties ar to ēšanu gan nevar.

10. Vingro

Speciāli vingrojumi krūtīm palīdzēs izvairīties no piena sastrēgumiem, uzlabos asinsriti un uzlabos krūšu formu. Vingrošana jāveic sēdus vai arī stāvus.

1. Izstiep uz priekšu iztaisnotas rokas, tad tās sakrusto un atkal atbrīvo. Krusto rokas un ar katru reizi tās cel arvien augstāk, līdz vingrojums tiek izpildīts jau virs galvas. Tad tās lēnām nolaid.

2. Saliec rokas elkoņos, pacel tās krūšu augstumā un savieno abu roku elkoņus kopā. Ar spēku spied vienas rokas elkoni pret otru, tad atslābinies.

3. Sakrusto rokas un aizliec tās aiz galvas, galvu atgāz uz aizmuguri un dažas reizes enerģiski ar pakausi paspied uz saliektajām rokām.

Zīdīšanas konsultante norāda, ka ir svarīgi atcerēties – laktācijai piemīt ciklisks raksturs un tas atkarīgs no hormonu daudzuma, tādēļ ik pa laikam novērojamas piena krīzes, kad mammai piena tiek saražots mazāk. Parasti šāda krīze turpinās trīs līdz piecas dienas, bet tad viss atgriežas "normālās sliedēs". Galvenais – nepadoties un ticēt, ka tu noteikti varēsi sniegt mazulim visu nepieciešamo. Kas attiecas uz šiem laktācijas uzlabošanas veidiem, visām mammām nederēs viens padoms, tādēļ jāmeklē katrai savs, kas patiesi palīdzēs vairot piena daudzumu. Izmēģini kādu no veidiem, bet ja tas nesniedz nekādu efektu divu dienu laikā, vērts izmēģināt ko citu vai arī vērsties pēc palīdzības pie ārsta.

Šeit mammu pieredze portāla "Cālis.lv" forumā par piena daudzuma palielināšanu

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!