Pēdējos gados arī Latvijā aktualizējušās liekā svara problēmas bērniem. Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) mediķi jau izstrādājuši pirmo svara korekcijas programmu bērniem, kas tiks prezentēta marta beigās. BKUS pediatre, dietoloģe Diāna Lagzdiņa norāda, ka neizmantotas 50 kcal dienā var radīt vairāk nekā 10 kilogramu taukaudu četros gados, akcentējot, cik svarīgi ir gan pareizi ēst, gan kustēties, lai uzņemtās kalorijas tiktu iztērētas un nepārvērstos taukos.
Gaidības un bērna pirmais dzīves gads
Vēl pirms 30-50 gadiem tika uzskatīts, ka galvenie "būvmateriāli" mazuļa augšanai un attīstībai ir olbaltumvielas, un pastiprināta uzmanība tika vērsta uz cīņu ar nepietiekamu olbaltumu uzņemšanu, taču vēlākos gados izpratne par šo jautājumu mainījās. Jā, mediķi norāda, ka olbaltumvielām ir svarīgākā nozīme organisma augšanā un attīstībā no pašreiz vairāk nekā 50 zināmām makro un mikro uzturvielām, taču galvenā ir olbaltumvielu kvalitāte nevis kvantitāte. Gadiem ejot secināts, ka pārmērīga olbaltumu uzņemšana agrīnā vecumā palielina adipogēno aktivitāti (tauku šūnu veidošanos) ilgtermiņā.
Jau esot mātes miesās, iespējama augļa pārbarošana. Iemesli tam var būt mātes aptaukošanās, pārmērīgs grūtnieces svara pieaugums, diētas grūtniecības laikā, gestācijas diabēts. Aptaukošanos var veicināt trīs galvenie faktori – vide, dzīvesveids un ģenētika. Speciālisti atzīmē, - jo daudzveidīgāks ir grūtnieces uzturs, jo vieglāk zīdainis pieņems jaunas garšas. Tāpat neesot pierādīts, ka, izslēdzot potenciālos alergēnus grūtnieces uzturā, samazinātos alerģijas attīstības risks zīdainim.
Pirmajā dzīves gadā zīdaiņa svars trīskāršojas, un visi jaundzimušie sāk dzīvi ar līdzīgu piena diētu. Jau piedzimstot, mazajam ir attīstījušās garšas kārpiņas, kas spēj reaģēt uz saldu. Vislabākais bērnam ir mātes piens. Dietoloģe pat salīdzina mātes un dzīvnieku – govs – pienu, netieši norādot, kāpēc vislabāk cilvēkbērnu barot ar mātes pienu, pēc iespējas neizmantojot govs pienu. Katra suga ražo pienu, kas ir piemērots konkrēti viņu pēcnācēju unikālajām vajadzībām. Govs mazuļiem, kas svaru dubulto sešu nedēļu vecumā, ir palielinātas prasības pēc olbaltumiem, lai veicinātu strauju augšanu. Govs pienā ir ļoti augsts olbaltumu saturs – 5,2 g/100 kcal, turpretim mātes pienā – 1,5 g/100 kcal. Zīdainis svaru dubulto aptuveni no četru līdz piecu mēnešu vecumam.
Mediķe norāda, ka pārmērīga proteīnu uzņemšana nelabvēlīgi ietekmē nenobriedušas nieres. Ja notiek pārmērīga olbaltumvielu uzņemšana, organisms izmanto nepieciešamās aminoskābes, un pārpalikušās aminoskābes paliek asinsplūsmā. Pārpalikušās aminoskābes metabolizējas urīnvielā, lai izvadītu no organisma, un tas ir papildus darbs nenobriedušajām nierēm. Savukārt sabalansētas olbaltumvielu uzņemšanas gadījumos lielākā daļa no aminoskābēm tiek izmantotas, praktiski nav aminoskābju pārpalikuma, ko izvadīt un arī nierēm nav papildus slodze.
Otrais dzīves gads un izvēles iespējas
Otrajā dzīves gadā bērns jau ir spējīgs pateikt ko un kad viņš grib ēst, samazinās augšanas ātrums un līdz ar to arī nepieciešamība pēc barības vielām. Visbiežāk, bērni ēd tos ēdienus, kuri viņiem garšo, taču bērnu ēstgribu vairāk ietekmē apkārtējā vide, nevis organisma iekšējās prasības pēc ēdiena.
Mediķe iesaka ēdienu piedāvāt noteiktos laikos, nelielām porcijām, ļaujot bērnam atteikties vai pavaicāt vēl. Viņa gan saprot, ka atteikties no salda un taukaina ēdiena ir grūti jebkurā vecumā, taču skaidro, cik svarīgi ir ēst sabalansētu uzturu.
Bērna svara un auguma atbilstība vecuma vidējām normām ir harmoniskās attīstības apstiprinājums, un liekais svars rodas, ja ilgstoši tiek izjaukts līdzsvars starp uzņemto un patērēto enerģiju, uzsver dietoloģe.
Hroniski uzņemot paaugstinātu fruktozes daudzumu, bērni un jaunieši tiek pakļauti agrīnas hiperholesterēmijas attīstībai. Ja uzturā nepietiek ogļhidrātu enerģijas ražošanai, tad no aminoskābēm sintezējas glikoze un ketonvielas. Ja enerģijas ir vairāk nekā organismam nepieciešams, no aminoskābēm veidojas taukskābes, un neizmantotas 50 kcal dienā var radīt vairāk nekā 10 kg taukaudu 4 gados.
Lūk, te daži piemēri:
100 ml Coca – cola ir 42 kcal un 35 g/l fruktozes
10 g smalkmaizītes "Austiņa" – 50 kcal
200 g brokoļu – 52 kcal
100 g ābolu – 48 kcal (ābolu sulā ir 60 g/l fruktozes).