Bērnam iedzimta sirdskaite. Vecākiem sevi nav jāvaino
Foto: Shutterstock
Aptuveni 10 bērniem no 1000 dzīvi dzimušajiem konstatē iedzimtu sirdskaiti, liecina statistikas dati. Taču aptuveni trešdaļai šo bērnu izmaiņas sirds uzbūvē ir niecīgas un tiem nekad nebūs nepieciešama ārstēšana, norāda mediķi. Kas būtu jāzina vecākiem, kad nācies sastapties ar diagnozi - iedzimta sirdskaite, par to stāsta bērnu kardiologi.

Iedzimta sirdskaite nozīmē izmaiņas sirds uzbūvē, kas radušās, augļa sirdij veidojoties grūtniecības laikā, tātad, pastāv jau kopš dzimšanas, skaidro Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas kardiologi.

Dakteri, runājot par sirdskaišu iedzimtību, norāda, - svarīgi atcerēties, ka tā nav vecāku vaina, ja bērnam ir iedzimta sirdskaite. Lielākajā daļā gadījumu (aptuveni 90% gadījumu) cēlonis nav skaidri zināms. Sirdskaiti nosaka iedzimtība un vides ietekme kopumā. Bērna sirds veidojas pašā grūtniecības sākumā, pirmajās 10 nedēļās, kad sieviete, iespējams, vēl nezina par grūtniecību. Dažas vīrusu infekcijas, piemēram, masaliņas grūtniecības laikā var izraisīt augļa sirds anomālijas. Arī mātes diabēts palielina risku iedzimtai sirdskaitei. Sirdskaiti bieži sastop bērniem ar ģenētiskiem sindromiem, piemēram, Dauna un Tērnera sindromu. Zināms, ka smēķēšana, pārmērīga alkohola vai medikamentu lietošana var būt bērna sirdskaites cēlonis. Lielākajā daļā gadījumu cēloņi tomēr nav atrodami vecāku iedzimtībā vai rīcībā. Ārsti atzīmē, ka iedzimtas sirdskaites ir ļoti dažādas, un katra bērna gadījums var būt pilnīgi atšķirīgs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!