Govs piena alerģija jeb govs piena olbaltumvielu alerģija ir visbiežākā no alerģiju veidiem, ko diagnosticē zīdaiņiem un maziem bērniem. Tas ir tādēļ, ka piens ir galvenais uzturvielu avots pirmajos sešos dzīves mēnešos (mātes piens vai mākslīgais piena maisījums zīdaiņiem). Lielākā daļa mākslīgo piena maisījumu zīdaiņiem ir uz govs piena bāzes, tādēļ govs piena alerģija visbiežāk tiek diagnosticēta bērniem, kas tiek baroti ar mākslīgo piena maisījumu. Par to, kā izpaužas govs piena alerģija stāsta alergoloģe.
Kas ir pārtikas alerģija?
Pārtikas alerģija ir simptomu kopums, kas rodas, kad ķermeņa imūnā sistēma reaģē uz pārtikas sastāvā esošajām olbaltumvielām. Imūnā sistēma kļūdaini cenšas aizsargāt organismu no šīm olbaltumvielām, kas izpaužas kā alerģiska reakcija.
Kāda ir atšķirība starp pārtikas alerģiju un pārtikas nepanesamību?
Pārtikas nepanesamība nav tas pats, kas pārtikas alerģija. Pārtikas nepanesamība ir situācija, kad cilvēks nepanes kādu ēdienu pārāk labi. Pārtikas nepanesības pamatā ir enzīmu deficīts, farmokoloģisku vai produktos esošo bioloģiski aktīvo vielu izraisītas reakcijas ( piemēram, citrusi, zemenes, tomāti, siers satur tiramīnu, histamīnu). Simptomi parasti ir saistīti ar gremošanas sistēmu, piemēram, sāpes vēderā, caureja, aizcietējumi vēdera uzpūšanās pēc kāda produkta lietošanas. Šīs reakcijas neizraisa imūnā sistēma. Pārtikas alerģija parasti ir reakcija uz pārtikas olbaltumvielām, bet pārtikas nepanesamību var izraisīt jebkuras no pārtikas sastāvā esošajām vielām, tostarp pārtikas piedevas. Pārtikas nepanesamība zīdaiņiem un maziem bērniem ir reta.
Kāds ir visbiežākais pārtikas alerģiju veids?
Ir astoņi pārtikas produkti, kas visbiežāk izraisa alerģiju.
- Piens
- Olas
- Zivis
- Kvieši
- Vēžveidīgie
- Soja
- Rieksti
- Zemesrieksti
Kādēļ manam bērnam parādās piena alerģija?
Tas vēl nav pilnībā izpētīts, tomēr ir zināmi pārtikas alerģiju riska faktori. Tie ir:
• ja bērna brālim vai māsai vai kādam no vecākiem ir bronhiālā astma, dermatīts, vai pārtikas alerģija, bērnam ir lielāks risks parādīties pārtikas alerģijām;
• bērniem, kuriem agrīnā vecumā parādās atopiskā dermatīta pazīmes ir lielāks risks parādīties pārtikas alerģijām.
Kādi ir govs piena alerģijas simptomi
Govs piena alerģijas simptomi skar gremošanas sistēmu, ādu vai plaušas. Dažiem bērniem var būt ātra un smaga reakcija pret govs pienu kā trokšņaina elpošana, pietūkušas lūpas, niezoši sārti izsitumi uz ādas vai vemšana. Ļoti retos gadījumos dažiem bērniem var būt anafilaktiska reakcija – dzīvību apdraudoša reakcija, kuras gadījumā nepieciešams nekavējoties saņemt medicīnisku palīdzību.
Reakcijas var būt vēlīnākas – tās var parādīties pēc dažam stundām vai pat līdz trim dienām pēc govs piena produktu lietošanas. Bērniem var parādīties viens vai vairāki no iepriekš norādītajiem simptomiem.
Iespējamie simptomi - vai kad būtu jādomā par alerģiju?
Gremošanas sistēmas simptomi:
- Vemšana;
- Atgrūšana;
- Caureja;
- Bieža raudāšana;
- Vēdera uzpūšanās;
- Asiņu vai gļotu piejaukums fēcēm;
- Aizcietējumi.
Ādas simptomi:
- Ekzēmas veida izsitumi;
- Nātrene.
Elpošanas sistēma:
- Sēcoša elpošana;
- Klepus vai šķaudīšana;
- Apgrūtināta elpošana.
Citi simptomi:
- Acu, lūpu vai sejas tūska;
- Bērns slikti pieņemas svarā;
- Bērns ir niķīgs un viņam ir traucēts miegs;
- Bērns atsakās no ēdiena;
- Bērns ir ļoti niķīgs, uzbudināts;
- Bērns raud un izliec muguru.
Bērnam ar govs piena alerģiju var būt viens vai vairāki no iepriekš uzskaitītajiem simptomiem. Šie simptomi neapstiprina govs piena alerģijas diagnozi, bet tie tiek nosaukti, lai palīdzētu vecākiem pastāstīt par sava bērna simptomiem ģimenes ārstam.
Vai manam bērnam varētu būt govs piena alerģija?
Jo vairāk no uzskaitītajiem simptomiem ir tavam bērnam, jo vairāk tas norāda uz govs piena alerģiju.
Vecāki var izmantot šo simptomu sarakstu, lai novērtētu, vai bērnam varētu būt govs piena alerģija, bet tā neapstiprina diagnozi – simptomi ir jāvērtē kopā ar fizikālās izmeklēšanas datiem, ko veic pieredzējis ārsts, kas arī papildus noskaidros ģimenes slimību vēsturi.
Kā diagnosticē govs piena alerģiju?
Govs piena alerģiju diagnosticēt var ģimenes ārsts vai pediatrs. Ja ir aizdomas par govs piena alerģiju, ārsts uzdos dažus jautājumus, lai precizētu klīnisko ainu un nepieciešamības gadījumā nosūtīt pie speciālista – bērnu alergologa. Vecākiem jābūt gataviem atbildēt uz virkni jautājumu:
- Vai kādam no ģimenes locekļiem ir alerģija?
- Vai bērnu barojat ar mātes pienu vai mākslīgo maisījumu zīdaiņiem?
- Cik bieži bērns ēd un cik apēd?
- Kā bērns pieņemas svarā?
- Kādi simptomi ir bērnam?
Pēc sarunas speciālists (bērnu alergologs) var izlemt veikt asins analīzes vai ādas testus. Lai precizētu diagnozi, ārsts, iespējams, ieteiks izmēģinājuma periodu, kurā būs jāizslēdz no bērna uztura govs piens un govs piena produkti. Ja pēc divām līdz četrām nedēļām pēc govs piena un tā produktu izslēgšanas bērnam simptomi pazūd, tas apstiprina govs piena alerģijas diagnozi.
Kāda ir govs piena alerģijas ārstēšana?
Ja govs piena alerģija ir diagnosticēta, ārstēšana ir pilnīga govs piena un tā produktu izslēgšana no bērna uztura.
Vai es varu turpināt bērnu zīdīt, ja ir diagnosticēta govs piena alerģija?
Jā. Mātes piens ir vislabākais uzturs bērnam. Ja bērns kopš dzimšanas ir saņēmis tikai mātes pienu un ir radušās aizdomas par govs piena alerģiju, ārsts ieteiks mammai izslēgt govs pienu un visus govs piena produktus no sava uztura, lai novērtētu, vai tas uzlabo situāciju.
Tas nepieciešams tādēļ, ka dažas govs piena olbaltumvielas no mātes uztura var nokļūt mātes pienā. Svarīgi, lai barojošā mamma saņemtu atbilstošus produktus govs piena aizvietošanai un uztura bagātinātājus, lai nodrošinātu nepieciešamo kalcija daudzumu. Ja bērnam turpina izpausties govs piena alerģijas simptomi, ārsts var ieteikt izvēlēties bērnu barot ar īpašu piena maisījumu.
Ko darīt, ja mans bērns uzturā saņem mākslīgo piena maisījumu zīdaiņiem?
Ja bērns uzturā saņem mākslīgo piena maisījumu zīdaiņiem, tas jānomaina pret īpašu maisījumu alerģiskiem bērniem. To mēdz dēvēt arī par "hipoalerģisku maisījumu" un to nozīmē ārsts.
Kas ir hipoalerģisks maisījums?
Ir divu veidu hipoalerģiski maisījumi: maisījumi uz ekstensīvi hidrolizētu olbatumvielu bāzes un aminoskābju maisījumi.
Maisījumi uz ekstensīvi hidrolizētu olbaltumvielu bāzes tiek ražoti no govs piena, bet tiek īpaši apstrādāti tā, ka olbaltumvielas tiek sašķeltas sīkākos fragmentos, kas samazina alerģiju rašanās iespēju.
Aminoskābju maisījums nesatur govs pienu. To veido no atsevišķām aminoskābēm, kas ir olbaltumvielas veidojošās vissīkākās vienības, kas nemēdz izraisīt alerģiju. Aminoskābju maisījumu lieto sevišķi jutīgiem bērniem, kam govs piena alerģijas simptomi pilnībā nepazūd, lietojot maisījumu uz ekstensīvi hidrolizētu olbaltumvielu bāzes. Ģimenes ārsts, pediatrs vai alergologs nozīmēs bērnam vispiemērotāko maisījumu.
Vai ir iespējams izmantot sojas vai kādu citu mākslīgo maisījumu?
Sojas mākslīgie maisījumi zīdaiņiem ir plaši pieejami un tiek izgatavoti no sojas pupiņām, bet tie nav piemēroti bērniem ar govs piena alerģiju.
Tam ir divi iemesli:
- Sojas mākslīgie maisījumi nav ieteicami zīdaiņiem, kas jaunāki par sešu mēnešu vecumu (izņemot ļoti specifiskas, retas slimības, kuru gadījumā ārsts ieteiks tieši sojas maisījumu);
- Bērniem, kas ir alerģiski uz govs pienu, ir ļoti liels risks attīstīties alerģijai arī uz soju.
Arī šie maisījumi nav piemēroti bērniem ar govs piena alerģiju:
- Mākslīgie maisījumi bez laktozes ("lactose free"), jo šie maisījumi satur govs pienu un nav piemēroti bērniem ar govs piena alerģiju;
- "Comfort" mākslīgie maisījumi, jo šie maisījumi satur govs pienu un nav piemēroti bērniem ar govs piena alerģiju;
- Mākslīgie maisījumi no citu dzīvnieku piena, piemēram, kazas, jo tie uzturvielu ziņā nav piemēroti un var izraisīt alerģiskas reakcijas bērniem ar govs piena alerģiju;
- Ir svarīgi zināt, ka arī govs piens nav piemērots zīdaiņu ēdināšanai un nav ieteicams bērniem ar govs piena alerģiju līdz četru ar pusi gadu vecumam.
Kādēļ manam bērnam domātais mākslīgais maisījums smaržo un garšo citādāk nekā parastais piens?
Mākslīgie maisījumi, kas ir piemēroti bērniem ar govs piena alerģiju, ir nedaudz citādāki, un tādēļ tie smaržo un garšo citādāk nekā parastais piens. Ir svarīgi no tā nenobīties, jo zīdaiņi un mazi bērni ļoti ātri pierod pie dažādām garšām, it īpaši situācijā, kad mākslīgais maisījums ir vienīgais uzturvielu avots.
Kas notiks, kad būs jāuzsāk bērnu piebarot ar biezāku uzturu?
Vecumā no četriem līdz sešiem mēnešiem būs jāsāk domāt par bērna barošanu ar karotīti. Bērniem ar govs piena alerģiju ir svarīgi nedot produktus, kas satur pienu, lai izvairītos no alerģiskas reakcijas rašanās. Vecākiem ir rūpīgi jālasa uztura produktu marķējuma teksts, lai uzzinātu, vai produkts satur govs pienu. Ārsts ieteiks produktu klāstu, kas ir piemērots bērnam, it sevišķi, ja bērnam ir arī citas alerģijas (pret zivīm, olām, soju). Lielākā daļa no uztura produktiem, kas tiek piedāvāti bērnam pirmajos mēnešos (piemēram, dārzeņu biezenis vai augļu biezenis), dabiski nesatur pienu.
Ko darīt, kad bērns aug un arvien mazāk sāk ēst mākslīgo maisījumu?
Lielākā daļa mākslīgo maisījumu zīdaiņiem ir veidoti, lai tie būtu piemēroti kā vienīgais uztura avots bērniem līdz sešu mēnešu vecumam. Līdz gada vecumam maisījumu lieto kopā ar arvien pieaugošu biezāka uztura daudzumu. Pēc tam ir jāturpina ievērot diēta bez piena produktiem. Ir jājautā ārstam par iespējamām alternatīvām bez govs piena, kā nodrošināt bērnam vajadzīgo kalcija daudzumu. Ir pieejami mākslīgie maisījumi alerģiskiem bērniem no viena līdz pat 10 gadu vecumam uz aminoskābju bāzes. Ir svarīgi zināt, ka lielākajai daļai bērnu govs piena alerģija pāriet pēc trīs gadu vecuma sasniegšanas.
Ko tieši tas nozīmē – diēta bez govs piena un tā produktiem?
Laikā, kad bērns sāks pāriet uz biezāku ēdienu, ir jāpārliecinās, ka produkti, ko piedāvājat bērnam ir bez piena. Sākumā tas ir vieglāk, jo pirmie produkti, ko piedāvā zīdaiņiem kā dārzeņu biezenis, augļu biezenis rīsu putra ir bez piena un tādēļ visdrīzāk neizraisīs alerģiju. Bērni ar pārtikas alerģiju var reaģēt uz vairākiem produktiem, tādēļ ir svarīgi piedāvāt tikai vienu jaunu ēdienu dienā. Tā būs vieglāk atklāt, kuri produkti izsauc alerģiskas reakcijas.
Bērnam augot, produktu daudzveidība pieaug, tādēļ ir rūpīgi jāpārbauda produktu marķējums, vai produkta sastāvā nav norādīts govs piens. Daži piena avoti ir pašsaprotami, bet citi nav tik viegli atklājami. Iepērkoties, apskatiet produkta marķējumu un izvairieties iegādāties produktus, kurus nedrīkst lietot, ja no uztura ir jāizslēdz govs piens:
- paniņas;
- sviests/sviesta tauki;
- kazeīns – ir govs piena olbaltumviela, tādēļ ir svarīgi izvairīties no produktiem, kas satur kazeinātus, hidrolizetu kazeīnu, nātrija kazeinātu, kalcija kazeinātu, amonija kazeinātu, magnija kazeinātu, kālija kazeinātu;
- siers;
- putukrējums vai mākslīgais putukrējums;
- biezpiens;
- gī sviests;
- hidrolizētas sūkalu olbaltumvielas;
- hidrolizēti sūkalu cukuri;
- laktoglobulīns;
- laktoalbumīns;
- laktoze;
- margarīns;
- piens (svaigs, apstrādāts īpaši augsta temperatūrā, tvaicēts, kondensēts, sausais piena pulveris);
- piena sausnas.
Citi noderīgi padomi, ievērojot diētu bez govs piena
- Atcerieties, ka kompānijas mēdz mainīt produktu sastāvu, tādēļ pārbaudiet marķējumu katru reizi pirms produkta iegādāšanās.
- Izvairieties no produktiem, kas tiek pārdoti bez iepakojuma, un kuriem nav marķējuma.
- Lielveikalā skatieties diētiskās pārtikas stendā.
- Izvairieties no produktiem, uz kuriem rakstīts, "var saturēt pienu nelielos daudzumos", pat, ja jūsu bērnam nekad nav bijusi reakcija uz šo produktu.
- Uzmanieties, gatavojot maltīti, piens var nonākt kontaktā ar citiem produktiem produktu gatavošanas laikā, ja tiek izmantoti tie paši piederumi. Ja gadās ieturēt maltīti restorānā, ir laba ideja pateikt restorāna darbiniekiem, ka bērnam ir alerģija pret govs pienu, it sevišķi, ja reakcija ir smaga.
- Ir svarīgi atcerēties, ka nepieciešams regulāri konsultēties ar ārstu par bērna diētu, lai nodrošinātu bērnam visas nepieciešamās uzturvielas.
Vai man ir jādod bērnam vitamīni vai minerālvielas govs piena alerģijas gadījumā?
Mākslīgie maisījumi bērniem ar govs piena alerģiju satur visas uzturvielas, kas nepieciešamas, lai bērns augu un attīstītos. Biezā uztura proporcijai palielinoties, ir svarīgi pārliecināties, ka bērns uzņem pietiekamā daudzumā kalciju.