Foto: PantherMedia/Scanpix
Bērns pasauli sāk iepazīt ar visām maņām, tostarp garšu. Tas vien nozīmē, ka katra rotaļlieta, ar ko bērns mēģina paspēlēties, bieži vien tiek arī nogaršota. Uz rotaļlietām mīt gana daudz dažādu baktēriju, tādēļ svarīgi, lai mantiņas regulāri tiktu tīrītas. Piedāvājam idejas, kā kopt bērna rotaļlietas, aicinot dalīties arī savā pieredzē.

Grabulīši, bumbas, mašīnas, lelles, vilcieni, zirgi, spēļu gludekļi un trauki – bērnam tā ir iespēja attīstīties, bet vecākiem rotaļlietas sagādā ne tikai prieku, bet arī rūpes par to tīrību.

Ikdienā mēs par to nedomājam, tomēr rotaļlietās mīt ļoti daudz dažādu baktēriju. Bīstamākās no tām – stafilokoks, kas ir īpaši bīstams jaundzimušajiem; difterijas nūjiņas, kas uz bumbām var saglabāties līdz pat divām nedēļām, bet uz mīkstajām mantiņām pat vairāk nekā trīs mēnešus; tuberkulozes baciļi, kas uz bērnu grāmatu lapām var saglabāties pat trīs mēnešus, uz rotaļlietām vēl ilgāk; adenovīruss; herpes vīruss un Rota vīruss. Tomēr priecīgā ziņa ir tā, ka visas šīs baktērijas un vīrusi ir bezspēcīgi pret dezinfekcijas līdzekļiem.

Lai jau sākotnēji izvairītos no liekām baktērijām, pērkot rotaļlietu, jāpārliecinās, vai iepakojums nav bojāts, un, jo jaunāks bērns, jo rūpīgāk jāseko līdzi viņa rotaļlietām. Ja par bērna veselību jārūpējas pastiprināti, rotaļlietas labāk uzglabāt noslēgtās plastikāta tvertnēs, izvairoties no putekļiem, jaunākiem un vecākiem bērniem ieteicams spēlēties katram ar savām rotaļlietām.

Īpaša uzmanība jāpievērš mantām, kas atrodas pie ģimenes ārsta vai citās ārstniecības iestādēs, jo slimam bērnam rotaļlieta pat nav jāaiztiek, tai ir jāatrodas tikai netālu, lai uz tās nonāktu nevēlamās baktērijas un vīrusi. Uzmanība jāpievērš pūšamajām mantiņām, jo ar tām īpaši viegli pārceļo dažādas infekcijas. Ja bērns rotaļlietu ņem līdzi, ejot ārā, pēc atgriešanās mājās to būtu nepieciešams nomazgāt vai notīrīt 2 % sodas šķīdumā un noskalot ar karstu ūdeni, lai izvairītos no parazītu ienešanas mājās. Tomēr, pirms tīrīt kādu rotaļlietu, ir svarīgi pārliecināties, ka līdzekļi, ar ko tā tiks tīrīta, ir droši bērna veselībai.

Plastmasas un koka rotaļlietas

Visbiežāk visas cietās rotaļlietas ir no plastmasas, gumijas vai koka. Kad bērns ir tādā vecumā, kad visu nepieciešams iebāzt mutē, rotaļlietas gribas notīrīt pēc iespējas biežāk.

Dezinfekcijai izmanto 5 % etiķi, atšķaidītu ar ūdeni, kā arī var izmantot šādu paštaisītu līdzekli – divas glāzes ūdens, kam pievienota tējkarote sodas un pāris pilieni šķidro ziepju. Rotaļlietas notīra ar šo šķīdumu, pēc tam uzmanīgi noslauka ar mitru drānu. Ar suku atsevišķi var iztīrīt tās vietas, kas nav aizsniedzamas ar pirkstiem, jo tieši tādās vietās vislabprātāk ieperinās baktērijas. Ja tiek lietots etiķa šķīdums, tas nav obligāti jānoslauka, jo etiķa smaka pilnībā izzūd, un tas neatstāj nekādus nosēdumus uz rotaļlietām.

Protams, rotaļlietas var tīrīt ar ziepjūdenī samitrinātu drāniņu, ko pēc tam rūpīgi noskalo ar tīru ūdeni un nosusina dvielī. Vēlams to darīt katru dienu.

Ja rotaļlieta tiek ņemta līdzi vannā, no tās pēc tam ir jānoskalo putas un šampūns un jāparūpējas, lai tā būtu sausa, citādāk var veidoties pelējums.

Foto: DELFI

Ja koka rotaļlieta ir no neapstrādāta koka, laiku pa laikam tā jānotīra ar smilšpapīru, lai nodrošinātu virsmas vienmērību. Koka rotaļlietas nedrīkst ilgi mērcēt ūdenī, jo koks var uzbriest. Koka rotaļlietu tīrīšanai nekādā gadījumā nedrīkst izmantot ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus mēbelēm. Atjaunot spīdumu palīdzēs pustējkarote olīveļļas, viena ceturtdaļa tases citrona sulas un desmit pilieni citrona eļļas.

Mīkstās rotaļlietas

Mīkstās rotaļlietas ir no visdažādākajiem materiāliem, arī no plīša. Ne velti mīkstās mantiņas tiek dēvētas par putekļu savācējām, jo putekļi tajās var ļoti viegli uzkrāties. Tās nebūtu ieteicams iegādāties bērnam vismaz līdz viena gada vecumam. Ārsti iesaka šādas rotaļlietas tīrīt vismaz reizi nedēļā.

Pirms tīrīšanas no tām vajadzētu notīrīt redzamos netīrumus, matus vai krēpes vajag saņemt, jāpārbauda savienojuma daļas, jānovelk apģērbs un jāizņem baterijas. Arī pēc tīrīšanas jāpārliecinās par visu mehānismu darbību. Rotaļlietas var ķemmēt ar slapju ķemmi vai sausu, blīvu saru suku. Rūpīgi jāizvēlas atbilstošais tīrīšanas veids, lai rotaļlieta nezaudētu savu sākotnējo izskatu.

Ja uz rotaļlietas etiķetes ir norādīts, ka to var mazgāt veļas mašīnā, tad to saudzīgā režīmā var izmazgāt (tā obligāti ir jāliek speciālajā mazgāšanas maisiņā vai vismaz spilvendrānā, pēc vēlēšanās var pievienot arī etiķi un sodu). Tādā veidā var labi iztīrīt mīkstās mantiņas, kas ir no kokvilnas un poliestera auduma. Savukārt pievienota citronskābe nodrošinās krāsas spilgtumu.

Foto: PantherMedia/Scanpix

Ļoti netīras vai pildītas rotaļlietas, mazgājot var zaudēt formu, tāpēc mazgāšanas veids jāizvēlas īpaši rūpīgi. Lielāko daļu rotaļlietu var žāvēt žāvēšanas mašīnā (saudzīgajā režīmā), tomēr labāk tās ir izņemt mitras un žāvēt uz dvieļa.

Ļoti lielas mīkstās rotaļlietas ir jātīra ar rokām. Tīrīšanai var izmantot drāniņu, kas samērcēta siltā bērnu šampūna ūdenī (to nevajag pārlieku saslapināt). Jārūpējas, lai drāniņa vai sūklis būtu tīrs, jo nav jēgas, ja tas tiek skalots netīrā ūdenī, tādējādi netīrumus tikai pārceļot no vienas vietas uz otru.

Ja mantiņas sastāvā ir vilna, tad tīrīšana jāveic ļoti rūpīgi, jo vilna, saskaroties ar ūdeni, var sarauties. Tās var likt mazgāt veļas mašīnā tikai tad, ja uz etiķetes ir attiecīga norāde. Citā gadījumā rotaļlietu labāk ir uzmanīgi tīrīt ar rokām, izmantojot lupatiņu, kas samitrināta ziepjūdenī, kura pagatavošanā izmantotas no dabiskām izejvielām gatavotas ziepes. Ja tīrīšanas rezultātā rotaļlieta tomēr ir vairāk samirkusi, to var nolikt uz palodzes, lai tā saules gaismā izžūst. Tomēr pārsvarā rotaļlietu var žāvēt labi vēdināmā telpā vai arī uz silta (bet ne karsta) radiatora aptuveni 40 grādu temperatūrā.

Baltu rotaļlietu tīrīšana

Lai nevajadzētu izmantot balinātāju bērna mīļākā baltā rotaļu lācīša mazgāšanai, uz pleķa var uzlikt nedaudz citrona sulas un tad rotaļlietu žāvēt tiešos saules staros, tādā veidā plankumi pazudīs.

Pildīto rotaļlietu tīrīšana

Ar putekļusūcēju

Tā ir visbiežāk pielietotā metode mīksto, pildīto mantu tīrīšanai. Rotaļlietu var vienkārši izsūkt vai arī pirms sūkšanas to var notīrīt ar mitru lupatiņu un izžāvēt. Tomēr šī metode nederēs tad, ja rotaļlieta ir biezāka par 15 centimetriem.

Ar rokām

Ar rokām vislabāk ir tīrīt rotaļlietas, ja tām ir kādas līmētas detaļas (acis, deguns u. c.), kā arī rotaļlietas, kas sastāv no dažādiem materiāliem vai, piemēram, ir pildītas ar zāģu skaidām. Tīrot ar rokām, var izmantot sūkli vai arī suku, var arī izmantot dažādas mikrošķiedras lupatiņas. Kā mazgāšanas līdzekli var izmantot parasto bērnu šampūnu vai arī mazgāšanas līdzekli, kas paredzēts intīmai kopšanai, to izšķīdinot siltā ūdenī. Var arī izmantot speciālos rotaļlietu tīrītājus, kas ir izsmidzināmi un noslaukāmi. Rotaļlietu tīra uzmanīgi, lai tā nepaliktu pārāk slapja. Sausa jāatstāj tā vieta, kur atrodas baterijas.

Mazgāšana veļas mašīnā

Mazgāt veļas mašīnā var tās rotaļlietas, kurām uz etiķetes ir attiecīga norāde. Noteikti jāizvēlas saudzīgais režīms un jāmazgā 30 grādu temperatūrā, un labāk ir lietot bērnu drēbēm paredzētu pulveri. Ja skalojot ir vēlēšanās pievienot nedaudz mīkstinātāja, tas ir rūpīgi jāizvēlas, ņemot vērā, ka bērns rotaļlietu bāzīs arī mutē. Vienmēr jārēķinās ar to, ka pēc mazgāšanas dažas rotaļlietas var mainīt formu un krāsu.

Sausā tīrīšana

Mantas var salikt lielā plastmasas maisā, apberot ar apmēram pusi tases sodas vai kukurūzas cietes. Vienlaicīgi vienā maisā var iztīrīt divas vai trīs vidēja izmēra rotaļlietas. Maisu uz dažām minūtēm aizver un sakrata. Pēc tam rotaļlietu tīra ar mīksto suku, lai noņemtu sodu kopā ar netīrumiem.

Lai rotaļlietu dezinficētu, to var tīrīt arī ar tvaiku. Vispirms jānotīra putekļi un netīrumi, piemēram, izmantojot apģērbu tīrāmo, lipīgo rullīti, pēc tam mantu tur virs katliņa, kurā vārās ūdens.

Foto: PantherMedia/Scanpix


Ķīmiskā tīrīšana

Ja rotaļlieta ir ļoti netīra, nepieciešama viegla ķīmiskā tīrīšana, kas jāveic ļoti uzmanīgi. Lai šādā veidā atbrīvotos no netīrumiem, sausās tīrīšanas laikā izmanto speciālus ķīmiskos šķīdinātājus. Vislabāk to darīt ķīmiskajā tīrītavā, sekojot līdzi procesam, vai iepriekš pajautājot, vai tīrīšanas procesā tiek izmantotas bērnam nekaitīgas ķīmiskas vielas.

Aukstums

Ja rotaļlieta ir veca un netīrīta ļoti ilgu laiku, tajā noteikti ir iemitinājušās putekļu ērcītes. Tās var iznīcināt aukstums (temperatūra, kas zemāka par mīnus 10 grādiem). Rotaļlietu var ielikt plastmasas maisā un uz nakti ielikt saldētavā. Ja rotaļlieta saldētavai ir par lielu, ziemā to var izlikt mājas pagalmā vai uz lodžijas, ja tā ir nesiltināta un atvērta tipa.

Vienmēr, bērnam iegādājoties rotaļlietu, jāpadomā, kā to varēs tīrīt, jo īpaši, ja tā ir ar baterijām. Ja rotaļlieta nav tīrāma, tā nav domāta bērniem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!