bērns knupis knaģi
Foto: PantherMedia/Scanpix

Mēdz gadīties, ka bērniem rotaļlietas apnīk. Tas nebūt nenozīmē, ka uzreiz jāskrien uz veikalu iegādāties jaunas. Pirmkārt, tas principā nav pareizi, bet otrkārt, arī jaunās mantiņas bērnam var ātri apnikt. Kāda ir izeja? Piedāvāt kaut ko pilnīgi jaunu un negaidītu, piemēram, "burvju somiņu", virvītes, šņorītes, mežģīnes, akmentiņus. Kā to paveikt, padomus sniedz portāls interesnooo.com, uzsverot, ka bērniem patīk pieaugušo pasaule, ne tikai rozā lācēni un zili ziloņi.

Burvju somiņa

Paņem savu veco somu, ieliec tur iekšā dažādas izlietotu krēmu, pūdera un lūpu krāsu kārbiņas, tukšas kastītes, lielas pogas, vecu tālruņa aparātu, televizora pulti, zīmulīti un visādus citus niekus (tikai ne asus, netīrus un bērnam nedrošus).

Mazajam cilvēciņam interesē tikai pieaugušo lietas. Visus nieciņus var salikt somā atsevišķos nodalījumos, aizvelkot rāvējslēdzēju. Un mantiņa gatava. Bērni ar rotaļlietām nespēlējas tik aizrautīgi, kā ar šāda veida "dārgumiem". Un ja vēl nepaslinkosi un tukšajās kastītēs arī vēl ieliksi kādus nieciņus, tev pēkšņi uzradīsies laiks pašai sev, bet mazulim būs lieliska izklaide.

Foto: morgueFile

"Kinder olu" mantiņas

Ieber traukā miltus un paslēpt tajos mantiņas no "kinder oliņām". Lai bērns noskatās, kā tu tās paslēp un tad piedāvā mantiņas atrast. Šī nodarbe atļauta tikai pieaugušo uzraudzībā.

Dažādu tekstūru bumbuļi un bumbas

Bumbuļi – tās ir lieliskas mazas bumbiņas. Ja kāds bumbulis ir atiris no tavas vai bērna cepures, nesteidz to izmest vai piešūt atpakaļ. Ar tiem var izdomāt daudz aizraujošu spēļu. Tos var izmantot vienkārši kā bumbas – mest, ķert, bet var spēlēt arī "krūzītēs". Būs nepieciešamas vairākas vienādas krūzītes, no kurām vienu uzliek bumbulim, un glāzes tiek mainītas vietām. Bet mazais mēģina atrast, kur paslēpts bumbulītis – gluži kā burvju mākslinieki to dara. Bumbuli var ripināt pa gludu virsmu, ar tā palīdzību iepazīt krāsas un saskaitīšanas prasmi, tad gan vajadzēs vairākus bumbuļus. Tāpat šo apaļo mantiņu, paņemot aiz diedziņa, bērns var griezt, mētāt un virpuļot.

"Kinder olu" mantiņu plastmasas ietvars

Ieber plastmasas ietvarā, kur iepriekš atradās mantiņa, dažādus putraimus: rīsus zirņus, griķus, makaronus. Rezultātā tev būs jauns grabulis ar dažādām skaņām, taču neaizmirsti ietvaru aizlīmēt, lai tas neatvērtos. Ietvaru vari apvilkt ar kādu audumu, lai to vieglāk satvert un mazulim būtu patīkamāk tam pieskarties.

Mežģīnes, lentītes, aukliņas, rāvējslēdži

Bieži vecāki iegādājas rotaļlietas ar dažādām aizdarēm, lodziņiem, durtiņām, taču, lai attīsti sīko motoriku, var izmantot lietas, kas jau mājās ir pieejamas. Mājās ir atrodamas kurpes, zābaki ar šņorēm, apģērbam ir rāvējslēdži, citi stiprinājumi, pogas. Parādi bērnam šo priekšmetu nozīmi uz īsta apģērba. Droši vien ikvienā mājā būs atrodams apģērbs, kuru var atdot bērna rotaļām. Ierādi mazajam, kā no dažādām lentītēm var pīt "bizes", kā aizpogāt, atpogāt, aizvilkt un atvilkt rāvējslēdzi.

Foto: PantherMedia/Scanpix

Dvieļi, auduma maisiņi, lupatiņas

Trenējam tausti. Visus šo materiālus mazais var aptaustīt – dvieļiem un lupatiņām taču ir tik atšķirīgas tekstūras! Pavisam mazie bērniņi var spēlēt spēli "ku-kū", paslēpjot seju zem vienas vai otras drāniņas. 

No dvieļa vai autiņa var pagatavot improvizētu maisiņu, apmetni, zem kura salikt dažādus priekšmetus, bet bērnam jāsajūt un jāsaprot, kas par mantu atrodas zem slēpņa.

No palielākiem auduma gabaliem un dvieļiem var taisīt mājas vai lellēm domātas šūpoles. Šajā nodarbē mazais pats mācās konstruēt, siet mezglus, lai lupatas turētos kopā. Var mācīties ietīt lelli sedziņā.

Knaģi ( no gada vecuma)

Knaģu izmantošana arī palīdz attīstīt pirkstu veiklību. No cieta kartona izgriez dažādus attēlus, piemēram, ezi un sauli. Tad lai bērns ar knaģīšiem pievieno saulei stariņus, bet ezim – adatas. Var mājās arī novilkt auklu, ļaujot mazajam ar knaģiem piekabināt apģērba gabalus.

Foto: Shutterstock

Graudi, putraimi, sāls

Visparastākie graudi/putraimi sevī slēpj tik daudz iespēju tos izmantot sīkās motorikas attīstībai. Piemēram, smalkus putraimus un sāli var izmantot pirkstiņzīmēšanai. Kā to darīt? Uz paplātes vienādā biezumā izber putraimus un sāli, sākumā pazīmē pati. Galvenais – mazo ieinteresēt, aizraut. Paņem bērna pirkstiņu un ierādi, kā var zīmēt.

Tad jau bērns pats aizrausies, sākumā vilks tikai haotiskas līnijas, bet pēc tam jau varat izdomāt, ko uzzīmēt pa abiem kopā.

Tāpat, izmantojot putraimus, var mācīties atpazīt formas, mācīties burtus un ciparus. Vislabāk ar šo zīmēšanu nodarboties virtuvē, un mazo nosēdināt vietā, kur, pat ja visa paplāte ar mākslu tiks izbērta, tu pēc tam varēsi visu sakopot.

Lielāka izmēra putraimus/graudus – zirņus, pupas var izmantot, lai veidotu kartītes, zīmējumus, tāpat kā to var darīt ar sērkociņiem (bez sēra galiņiem), pogām un vates piciņām. Jebkurus putraimus var mazulim ļaut pārbērt no viena trauka citā, arī šī ir aizraujoša spēle.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!