<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/billselak/">Bill Selak</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/">cc</a>

Visas Latvijas ogas, tostarp arī zemenes, ir mūsu superprodukti, antioksidantu bombas, tā saka sertificēta uztura speciāliste Gita Ignace. Šoreiz par zemeņogām, kas veikalos un tirgū jau pieejamas kādu laiku, bet pašu dārzā vēl tikai sārtojas, par to, vai grūtnieces un mazi bērni ogu karalienes var ēst neierobežotā daudzumā.

Kāpēc zemenes ir tik īpašas?

Zemenes satur daudz un dažādus vitamīnus, minerālvielas, piemēram, C un E vitamīnu, B grupas vitamīnus, kalciju, mangānu, kāliju, varu, dzelzi, jodu un citus. Zemenēs, atkarībā no tā, cik tās saldas, ir no 32 līdz 50 kcal uz 100 gramiem ogu. Kā skaidro uztura speciāliste, antioksidanti ( arī C un E vitamīns, polifenoli) cīnās pret brīvajiem radikāļiem, kas mūsu organismā saradušies no neveselīgas ēšanas, vides piesārņojuma, oksidatīvā stresa.

Apēdot aptuveni 200 gramu zemeņu dienā, ir iespējams uzņemt C vitamīna dienas devu. Bet zemeņu laikā mums noteikti vajadzētu tās apēst daudz vairāk, iesaka Ignace.

Zemeņu patēriņš grūtniecības laikā

Grūtniecības laikā ir ļoti ieteicams mieloties ar zemeņogām, lai nodrošinātu gan sava, gan gaidāmā mazuļa organisma apgādāšanu ar vērtīgām vielām. Tikai ir jābūt uzmanīgai, kādas zemenes izvēlēties. Obligāts nosacījums - pirms lietošanas zemenes kārtīgi jānomazgā, lai izvairītos no nevajadzīgām baktērijām, kā, piemēram, E.coli, kura izraisa kuņģa - zarna trakta infekciju, un parazītiem, jo nemazgātās zemenēs dažkārt var nokļūt cērmju un spalīšu oliņas, un pesticīdiem, jo, ja tie ir, tad skalojot, to daudzums vismaz ievērojami samazinās.

Ja ģimenes vai radu lokā kādam ir alerģija no zemenēm, tad gan ar zemeņu lietošanu ir jābūt ļoti uzmanīgiem, labāk konsultēties ar ārstu.
Ja grūtniece vai jebkurš cits cilvēks, ēdot zemenes, novēro tādus simptomus kā ādas niezi, izsitumus, caureju, vēdera krampjus, elpošanas problēmas, sliktu dūšu, vemšanu, apsārtumu lūpu kaktiņos vai mutes dobumā, tad zemenes nevajadzētu iekļaut uzturā.

Jebkura mazuļa ēdienkartē zemenes jāievieš ļoti pakāpeniski, sākot ar pusogu.
Gita Ignace

Labāk izvēlēties zināma saimnieku audzētas zemenes, ideālā gadījumā pašu audzētas.

Grūtniecības laikā vislabāk zemenes ēst svaigā veidā, bez pievienota cukura vai saldējuma.

Zemenēs esošais C vitamīns stiprinās imunitāti, tas arī "piedalās" augļa redzes (acu) attīstībā, kopā ar kāliju un mangānu regulē māmiņas asinsspiedienu.

Savukārt mangāns, kālijs, K vitamīns "piedalās" augļa kaulu attīstības procesā un arī aizsargā topošās māmiņas kaulus. Mangānam ir arī pretiekaisuma un antioksidantu īpašības.

Zemenēs ir arī jods, kas ir ļoti svarīgs augļa smadzeņu un nervu sistēmas attīstībai.

Turpretim B grupas vitamīni nepieciešami sirds muskuļa attīstībai, un tie arī uzlabo grūtnieces sirdsdarbību.

Zemenēs ir arī folskābe jeb B9 vitamīns, kas ir svarīgs ne tikai, lai auglim neattīstās nervu caurulītes defekts, bet tas "piedalās" arī muguras smadzeņu attīstībā, sarkano asins ķermenīšu veidošanā u.c.

Zemeņogas mazuļu uzturā

Zemenes ir ogas ar lielu alerģijas risku. Ja bērns jau ir pret kaut ko alerģisks un nav skaidri zināms pret ko, drošības labad zemeņu ēšana jāatceļ uz nākamo vasaru. Ja ģimenē kādam ir alerģija, tad arī ar zemeņu ēšanu nedrīkst steigties.

Jebkura mazuļa ēdienkartē zemenes jāievieš ļoti pakāpeniski, sākot ar pusogu. Pirmajā reizē var ogas iepriekš termiski apstrādāt, pievienot jau pazīstamam mazuļu ēdienam.

Ja mazulis tiek barots ar mākslīgo maisījumu, tad zemenes viņa ēdienkartē var sākt ieviest aptuveni laikā no astoņu līdz 10 mēnešu vecumā. Ja mazulis tiek barots ar krūti, tad laikā no 10 līdz 12 mēnešu vecumā. Pirms mazulim sākt dot zemenes, uztura speciāliste tomēr iesaka pakonsultēties ar bērna ārstu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!