<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/swambo/">Travis Swan</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/">cc</a>

Plakanā pēda - vecākiem šis mediķu vai sporta pulciņu vadītāju teiciens jādzird samērā bieži. Ko tas nozīmē, kā veidojas plakanā pēda un kā to vērst par labu, konsultē Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) bērnu traumu, ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs Jānis Upenieks.

Pēdas ir svarīga ķermeņa sastāvdaļa, jo tās ietekmē visu pārējo ķermeni. Pēdā atrodas ļoti daudz punktu, kas atsaucas uz visu ķermeni. Piemēram, ķermeņa problēmas var parādīties pēdās un līdz ar to gaitā – staigāšanā pirkstgalos, apgrūtinātā iešanā un arī plakanajā pēdā.

Plakanā pēda saistīta ar visa organisma saistaudu sistēmas vājumu (Latvijā saistaudu problēmas ir aptuveni trešdaļai iedzīvotāju). Pareizas stājas veidošanā liela nozīmē ir pareizam pēdas noslogojumam - 60% uz pēdas mugurējās trešdaļas un 40% uz pēdas. Kāds noslogojums katram cilvēkam pēdai ir, to var noteikt, veicot pēdas funkcionālo izmeklēšanu un pēdas nospieduma analīzi (podometriju).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!