Vasara un rudens ir laiks, kad dārzeņi ir visbagātākie ar vitamīniem un citām veselībai noderīgām lietām. To zina teju katrs pieaugušais, taču nereti bērni atsakās ēst kādu konkrētu vai pat vairākus dārzeņus. Un mammas tad nonāk gandrīz izmisumā, domājot, kā mazulim dārzeņus tomēr iemānīt. Piedāvājam astoņus iedarbīgus paņēmienus, kā mazuli nodrošināt ar dārzeņos esošajiem vitamīniem. Ieteikumi apkopoti gan no portāla "Cālis.lv" foruma, gan no portāla deti.mail.ru
Histērija, ja liek ēst dārzeņus
"Manam mazajam ir astoņi mēneši, nepavisam negrib ēst dārzeņus, kur nu vēl ar gaļu! Teātris nepalīdz, aiziet līdz tādai histērijai, ka nevar pēc tam nomierināt. Labprāt ēd tikai ķirbi ar ābolu, bet nu nevar taču tikai visu laiku ar ķirbi barot. Tā jau ēd labi, svars jau no mazotnes paliels, ēd biezpienu, jogurtu, putras dažādas, augļu biezeņus, neko vairāk saldu nedodu, tik tie dārzeņi galīgi neiet, kaut gan no paša sākuma, kad ēdām tikai dārzeņu biezeņus gāja uz urrā... Varbūt ir kādi ieteikumi, pieredze ko darīt, kā iemānīt dārzeņus?"
"Mums ir analoģiska problēma! Esmu jau galīgā izmisumā. Dažkārt palīdz veikalā pirktās burciņas, bet nu mums "topā" ir tikai kartupeļi. Un pēdējās dienās vispār atsakās no visa cita, izņemot maisījumu. Mazajam jau 11,5 mēneši. Viņš ēd tikai tādu ēdienu, kur 95% kartupeļiem jābūt un maisījumam. Esmu gatavojusi nu vienkārši super garšīgus ēdienus, bet nu neēd un viss!"
Mammu pieredze un viltības, kā mazajam likt ēst veselīgos dārzeņus
1. Dārzeņus iemaisa citos ēdienos
"Pievienoju "nepanesamo" kāpostu, patisonus, kabačus samaltā veidā pie maltās gaļas. Slinkie kāpostu tīteņi vai slinkie, ar malto gaļu pildītie kabači aiziet uz "urrā". Sastāvdaļas – viena daļa maltās gaļas pret vienu daļu dārzeņu. Ļoti garšīgi un veselīgi. Tos pasniedzu ar dārzeņu mērcīti."
2. Bērnu ar dārzeņiem baroju, izmantojot viltības
"Pamīšus dodu vienu tējkaroti burkānu, tad kāpostu. Viltība sanāk tādēļ, ka bērns pagaršo saldo un garšīgo burkānu un gaida otru karotīti, bet tajā - kāposts. Nekur jau vairs neliksies, mutē jau ir, jāapēd."
3. Skaists ēdiena noformējums
"Lai izraisītu interesi, dārzeņus var sagriezt dažādās figūriņās. Turklāt nevis vienu, bet vairākus – lai būtu krāsainība. Piemēram, burkānu – zvaigznītēs, gurķi – gredzentiņos, kartupeli – kubiciņos utt. Un to visu nolikt uz šķīvja, - bērns pats izvēlēsies, kuru no figūriņām iebāzt mutē. Var sagrieztos dārzeņus salikt leļļu trauciņos."
4. Interesi par dārzeņiem var rosināt kāds stāstiņš
"Mums palīdz tikai stāsts par viena vai cita dārzeņa labajām īpašībām. Ja teiksi, ka ķirbis ir garšīgs, bērns to tāpat nesāks ēst. Bet neliels pastāstiņš par to, ka viena meitene ēda ķirbi un viņai izauga gari un skaisti mati, kurus varēja bez sāpēm izķemmēt, par 80% var palielināt garantijas iespējas, ka bērns dārzeni sāks ēst."
5. Dārzeņus piedāvāt tad, kad mazais ir izsalcis
"Ja bērns ir pārēdies cepumus vai konfektes pusstundu pirms pusdienām, tad ir skaidrs, ka viņš neēdīs nedz dārzeņus, nedz zupu, nedz arī putru. Taču ja bērns būs izstaigājies svaigā gaisā, izlēkājies un kā pieklājas – izbadējies, tad viņš ar lielu apetīti apēdīs dārzeņus. Protams, pie noteikuma, ka pārējie ģimenes locekļi ēdīs to pašu, ko piedāvā bērnam."
6. Ēšanu pārvērst interesantā spēlē
"Manam dēlam patīk mani pabarot, un es to izmantoju savā labā. Sēžamies kopā pie galda (šodien šķīvī bija sagriezti gurķi, rupjākos gabaliņos), dēls sāk mani barot, bet beigās tā aizraujas ar šo procesu, ka pats arī sāk ēst. Starp citu, šī metode mums darbojas ne tikai uz dārzeņu ēšanu."
7. Audzējiet dārzeņus paši
"Mēs dārzeņus stādām kopā. Sākumā mājās no sēkliņām izaudzējām stādiņus, bet tad tos ar meitu izstādījām siltumnīcā, tad laistījām ar skaistu lejkanniņu, bet tad – brīnums, izauguši jau mazi gurķīši vai tomātiņi, vai burkāns dobē! Viņa gaidīja, katru reizi, kad bijām dārzā, skrēja lūkoties, cik lieli jau izauguši. Cik daudz prieka no tā visa bija! Un kad dārzeņi bija gatavi ēšanai, pati noplūca, skrēja mazgāt un bāza mutē."
8. Bērnu jāmudina ar savu piemēru
"Tikai ar savu piemēru. Diezin vai ģimenē, kur gurķa vietā kāds labāk izvēlas desu, bērns pats tieksies pie tā paša zaļā gurķīša. Mums ar dārzeņu ēšanu problēmu nav: meita šokolādes konfektes vietā labāk izvēlas brokoļus, jo konfekšu ir daudz un tās labprāt apēd tētis."
9. Izvēlies garšvielas
"Ja ir kāds dārzenis, kas negaršo, padomā, kā garšu mainīt. Arī bērna ēdienkartei var atrast piemērotas garšvielas. Gatavojot dārzeņus, var pievienot dilles, pētersīli, citronmētras vai piparmētras lapiņu, rozmarīnu u.c. tamlīdzīgās garšvielas. Uzreiz būs cita garša. Piedāvā svaiga gurķa gabaliņu tādu lielāku (bez mizas protams), lai pats var rokās paņemt un grauzt. Katrā ziņā te ir jāeksperimentē un jāpiedāvā dažādi varianti, gan jau atradīsiet īsto pieeju."