Foto: PantherMedia/Scanpix

Izrādās, ka grūtniecības iestāšanos var veicināt tādi faktori, cik daudz kafiju dzer topošā mamma un kur darba laikā savu datoru novietojis topošais tētis. Zinātnieki nosaukuši arī citus visai neparastus faktus, kas ietekmējot grūtniecības iestāšanos. Britu ārste Merilina Glenvila izanalizējusi vairākus medicīniskus pētījumus, kas veikti pēdējos gados, un izveidojusi sarakstu ar priekšnoteikumiem, kas ietekmē spēju palikt stāvoklī. Par tiem vēsta britu portāls dailymail.com

1. Kafiju iespējami mazāk

Apkopotie dati liecina, ka sievietes, kuras dzer ļoti daudz kafijas – vairāk nekā četras vai pat piecas tasītes dienā – ir gandrīz par divām reizēm samazināta iespēja palikt stāvoklī, salīdzinot ar tām, kuras šo dzērienu lieto krietni mazāk. Tāpat kafijas ierobežošana no vienas līdz divām tasītēm dienā par 25% samazina risku piedzīvot spontāno abortu.

2. Sviestmaizes - papīrā

Zinātnieki iesaka pārtiku nekad neglabāt pārtikas plēvē. Pētījumi pierādījuši, ka polivinilhlorīds, no kā tā tiek ražota, var ietekmēt hormonālo sistēmu un samazināt iespējas palikt stāvoklī. Ja tomēr šādus produktus nopērkat, uzreiz izņemiet no iepakojuma un pārlieciet citā iepakojumā, piemēram, papīra vai stikla.

3. Datoru uz galda

Vīrieši, kuri ilgstoši sēž pozā, kad sēklinieki ir nospiesti un to iekšienē paaugstinās temperatūra (piemēram, braucot automašīnā vai ar velosipēdu), biežāk saskaras ar neauglības problēmām. Tas pats notiek gadījumā, ja vīrietis ilgstoši tur klēpī datoru: viņam nākas saspiest ceļgalus, kas paaugstina temperatūru ģenitālijās, nerunājot nemaz par to, ka arī pats dators darba gaitā sakarst. Tādēļ, strādājot ar datoru, tas jātur tikai un vienīgi uz galda.

4. Orgasms īstajā brīdī

Hipotēze par to, ka orgasms palielina sievietes spēju palikt stāvoklī, jau izvirzīta pasen. Taču britu biologi Robins Beikers un Marks Bellis precīzi noteikuši laika rāmjus: sievietei orgasmu vēlams sasniegt ne agrāk kā minūti pirms partnera ejakulācijas un ne vēlāk kā 45 minūtes pēc tās. Intensīvā muskuļu saraušanās kulminācijas brīdī rada sava veida vakuumu, kas ļauj spermatozoīdiem no maksts nokļūt dzemdes kaklā, kur savukārt tiem ir vieglāk sasniegt olšūnas. Tas paaugstina iespēju iestāties grūtniecībai, salīdzinot ar situāciju, ja sieviete intīmās tuvības brīdī nesasniedz orgasmu (lai gan, protams, arī šādās situācijās grūtniecības iestāšanās ir iespējama).

5. Vairāk saules

Saskaņā ar neseniem pētījuma rezultātiem saules vannām ir tieša ietekme ar šiem jautājumiem. Pateicoties ultravioletajam starojumam, organisms pietiekamā daudzumā saņem D vitamīnu, kas ir nepieciešams normālas imūnsistēmas darbībai, kas savukārt ietekmē grūtniecības iestāšanos un tās normālu norisi. Arī topošajiem tētiem D vitamīna uzņemšanas ir ļoti svarīga, jo tā nepietiekamība pazemina spermatozoīdu kustēšanās spējas un paaugstina iespēju, ka daļa no tiem būs ar anomālijām.

Jaunais palīgs: koenzīms Q10

Šī lieta, kas ir vitamīnu radinieks, ir nepieciešama katrā organisma šūnā un atbild par enerģijas izstrādi un ogļhidrātu vielmaiņas procesu. Koenzīms Q10 jeb ubihinons spermatozoīdu iekšienē koncentrējas starp galviņu un astīti, nodrošinot tā enerģiju kustēties. Tādēļ šīs vielas klātbūtne organismā ir ļoti svarīga, ja spermatozoīdu kustēšanās spējas ir pazeminātas. Tāpat koenzīms ir svarīgs tā sauktajām vēlajām mammām: ja sievietei jau novērota olnīcu novecošanās, ubihinons var uzlabot olnīcu darbību un paaugstināt iespēju palikt stāvoklī.

Lai cik daudz nebūtu dažādu jaunu faktu, pats galvenais paliek iepriekšējais – lai grūtniecība iestātos bez problēmām, bet mazulis piedzimtu vesels, tai jāgatavojas laikus. Tieši to topošajiem vecākiem nemitīgi mēģina atkārtot un stāstīt ginekologi, reproduktīvās veselības speciālisti un pediatri

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!