<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/cambridgebrewingcompany/">Cambridge Brewing Co.</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/">cc</a>

Pirmā īsziņa vai tālruņa zvans no dzemdību iestādes ir aptuveni šāds: "Viņa/viņš pasaulē nāca plkst.14.18, 3867 g, 57 cm, viss kārtībā". Protams, informācijas apjoms un saturs var būt nedaudz citāds un tomēr – galvenās ziņas – bērniņš ir piedzimis, viņš ir vesels un sver tik un tik gramus. Par to, kādi faktori var ietekmēt, cik liels mazulis gaidāms, portālam "Cālis.lv" stāsta Rīgas Dzemdību nama Neonatoloģijas daļas vadītāja, neonatoloģe Inese Bļodniece.

Viens no galvenajiem faktoriem, protams, ir ģenētika – rase, tautība. Piemēram, japāņi ir mazi, sīciņi, un viņiem diezin vai piedzims bērns, kurš svērs vairāk nekā četrus kilogramus. Turpretim norvēģi un zviedri ir liela auguma, tādēļ viņiem dzimst arī lielāki bērni, arī lielāki nekā latviešiem. Bļodniece uzsver – pirmais un galvenais faktors – vecāku izmēri, kas ietekmē gan jaundzimušā svaru, gan augumu.

Vēl viens faktors ir bērna dzimums – puikas tomēr dzimst lielāki. Tāpat zīdaiņa dzimšanas svars ir atkarīgs, kurš bērns pēc kārtas dzimst, pie nosacījuma, ka viena dzimuma. Piemēram, ja mammai gaidāms trešais dēls, ir liela varbūtība, ka viņš no visiem puikām dzimšanas brīdī būs vislielākais.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!