Smoking
Foto: stock.xchng

Grūtniecība ir laiks, kad katra sieviete piedzīvo gan fiziskas gan emocionālas pārmaiņas. Tas ir laiks, kad sievietei ir pastiprināti jāpievērš uzmanība savai veselībai un rūpēm par to. Diemžēl bieži vien šis apstāklis nerosina topošo māmiņu atmest dažādus kaitīgos ieradumus, tostarp smēķēšanu. Par riskiem, par iespējām atbrīvoties no šī kaitīgā ieraduma, konsultē speciālisti Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) e-žurnāla "Aktuāla informācija par atkarības problēmām" jaunākajā numurā.

Lai gan gaidāmā bērna veselības un labklājības nodrošināšana šķiet kā pašsaprotama prioritāte vairākumam topošo vecāku, bieži vien tas nav pietiekams iemesls, lai visas topošās māmiņas pārtrauktu smēķēšanu vai rūpētos par to, ka viņas netiek pakļautas pasīvajai smēķēšanai.

Smēķēšanas radītais risks ietekmē ne tikai pašu grūtniecības norisi un augļa attīstību, tas var ietekmēt gaidāmā bērna fizisko un garīgo labklājību visas dzīves garumā. Biežāk novērotās smēķēšanas sekas ir gan ārpusdzemdes apaugļošanās, spontānais aborts, placentas noslīdēšana, gan priekšlaicīgas dzemdības.

10% grūtnieču smēķē

Foto: PantherMedia/Scanpix

Pēc 2013. gadā veikta SPKC pētījuma datiem, kā ietvaros tika aptaujātas 602 "Rīgas Dzemdību nams" pacientes pēcdzemdību periodā, 10% sieviešu atzinušās, ka grūtniecības laikā ir smēķējušas, 25% sieviešu smēķējušas pirms grūtniecības. Visaugstākais smēķējošo sieviešu īpatsvars bijis tieši gados jauno sieviešu vidū, vecuma grupā līdz 24 gadiem smēķējušas 44% aptaujāto sieviešu.

Pētījuma dati liecina, ka tabakas izstrādājumu lietošana ir izplatītāka mazizglītoto sieviešu vidū. Jo augstāks izglītības līmenis, jo mazāks ir sieviešu īpatsvars, kuras ir lietojušas tabakas izstrādājumus. Līdzīga tendence novērojama attiecībā uz tabakas lietošanu un ienākumu līmeni, proti, jo augstāks ir ieņēmumu līmenis, jo mazāks ir tabakas lietotāju īpatsvars.

Pētījums liecina, ka sievietēm ir maldīgas zināšanas par smēķēšanu grūtniecības laikā. Vairākums intervēto sieviešu, kuras grūtniecības laikā smēķējušas, maldīgi uzskata, ka grūtniecības laikā nedrīkst pārtraukt smēķēt, jo tas pēc viņu domām var kaitēt gaidāmajam bērnam.

Vairākas sievietes, kuras smēķējušas grūtniecības laikā, pārtraukušas to darīt tikai pēc dzemdībām, jo baidījušās, ka bērns atteiksies no mātes piena.

41% grūtniecības laikā smēķējošo sieviešu neviens grūtniecības laikā nav ieteicis atmest smēķēšanu. Visbiežāk sievietēm atmest iesaka ģimenes locekļi vai ginekologs. "Tie bija ģimenes locekļi, darbā kolēģi, draugi. Ārsti gan neko neteica. [Ginekologs] vienkārši pajautāja vai smēķēju, es pateicu: "Jā." [Viņš:] "Nu labi...!"", "Oi, jā, man daudzi teica [ka jāpārtrauc smēķēt]. Gan radi, gan vecmāmiņa un vectētiņi, nu, es izlikos, ka es viņos klausos, bet var teikt, ka darīju pretējo."

Citi veselības aprūpes profesionāļi (ģimenes ārsts, vecmāte) vai citi cilvēki (draugi, pretimnācēji uz ielas) to ieteikuši ievērojami retāk. "Viņa (ginekoloģe) man vienkārši mierīgi pateica: "Nekā, paņem cigareti, aizsmēķē un pīpē." Es saku: "Nu, es tieši pretēji, gribu atmest, lai bērniņam nekaitētu." Viņa saka: "Nē, tu jau kaitē bērniņam. Tā kā tu ilgi smēķē, tev jau organisms ir tā pieradis, ka jau bērniņam nu jau šo te daļiņu, kaut kā trūkst.""

Vairums intervēto sieviešu norāda, ka ginekologs viņām ir ieteicis nevis pilnībā pārtraukt smēķēšanu, bet gan pakāpeniski samazināt devu. Vairākas sievietes šādu ārsta ieteikumu ir "iztulkojušas" kā ārsta atbalstu smēķēšanai. "Kā man teica mans ārsts, ja smēķē pirms grūtniecības, tad, esot stāvoklī, nevar strauji atmest. Man tas ir kā attaisnojums, jo es uzskatu, ka smēķēšana, protams, ietekmē."

Lielākā daļa intervēto sieviešu ir mēģinājušas pārtraukt smēķēt grūtniecības laikā, taču pilnībā pārtraukt smēķēt grūtniecības laikā nav izdevies nevienai aptaujātajai.

Pirmie pierādījumi par smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz cilvēka organismu meklējami jau pagājušā gadsimta 50. gadu sākumā, kad pirmoreiz tika publicēti pētījumos gūti pierādījumi. Neskatoties uz to, vēl aizvien nav pilnībā izpētīta smēķēšanas ietekme, tiek gūti jauni pierādījumi, kas ikreiz no jauna apliecina, cik lielā mērā smēķēšana var ietekmēt veselību.

Smēķēšana grūtniecības laikā rada apdraudējumu ne tikai pašas grūtnieces veselībai, bet arī gaidāmajam bērnam, pie kam, nodarītais kaitējums var ietekmēt bērnu visas dzīves garumā. Sekas mātes smēķēšanai grūtniecības laikā ir ne tikai tūlītējas, bet bieži vien bērnam parādās vien vēlākā dzīves laikā, kad maldīgi tās netiek vairs saistītas ar mātes smēķēšanu grūtniecības laikā.

Sekas, ko rada smēķēšana grūtniecības laikā

  • Smēķēšana grūtniecības laikā paaugstina komplikāciju rašanos risku, priekšlaicīgas dzemdības, pazeminātu zīdaiņa piedzimšanas svaru, izraisa zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu;
  • Cigaretēs esošais nikotīns var izraisīt asinsvadu sašaurināšanos nabas saitē un dzemdē, tādējādi samazinot auglim skābekļa pieplūdi. Nikotīns var arī samazināt asins daudzumu augļa kardiovaskulārajā sistēmā. Barības un skābekļa trūkuma rezultātā bērnam tiek traucēta orgānu, tostarp smadzeņu attīstība, kas vēlāk var izraisīt garīga rakstura traucējumus;
  • Lielā daudzumā uzņemts nikotīns bojā augļa smadzeņu šūnas;
  • Nikotīns ir konstatējams mātes pienā, tādejādi nonāk arī pēc dzemdībām bērna organismā;
  • Smēķēšana var izraisīt placentas pāragru atslāņošanos, tādejādi pārtrūkstot nepieciešamo vielu piegādei auglim, kas var izraisīt augļa nāvi un apdraudēt arī sievietes dzīvību;
  • Smēķēšana paaugstina risku, ka bērnam radīsies fiziskas attīstības, plaušu darbības traucējumi;
  • Nikotīns var izraisīt ilgtermiņa bojājumus bērna nervu sistēmai;
  • Tvana gāze uzņemšanas rezultātā augļa asinsrites sistēma pastiprināti veido eritrocītus, kas asins konsistenci padara pārāk biezu, lai apgādātu orgānus, rezultātā izraisot nāvi;
  • Jaunākie pētījumi rāda, ka smēķēšana grūtniecības laikā paaugstina risku bērnam dzīves laikā saslimt ar diabētu, lieko svaru, kā arī ir novērojama raksturīga nosliece uz citu psihoaktīvo vielu lietošanu;
  • Smēķējošai grūtniecei bērna iznēsāšanas laikā daudz biežāk novēro dažādus sarežģījumus nekā nesmēķējošai grūtniecei. Cigaretē un tās dūmos esošās kaitīgās vielas izkļūst arī cauri placentai un nonāk gaidāmā bērniņa organismā, kas var piedzimt ar nervu sistēmas patoloģiju, psihomotorās un izziņas attīstības traucējumiem, bet vēlāk var izaugt par hiperaktīvu mazuli, kas cieš no uzmanības deficīta sindroma.

Ko smēķēšana nodara placentai


Smēķēšana ir viens no galvenajiem riska faktoriem dažādu placentas bojājumu rašanai.

Visbiežāk sastopamie sarežģījumi:

1. Nepareizi novietojusies placenta. Embrijs dzemdē ir novietojies pārāk zemu. Tādējādi placenta nosedz dzemdes kaklu. Placentas noslīdēšana parasti tiek novērota grūtniecības sākumā, bet, ja tā saglabājas vēlākā grūtniecībā, tas var izraisīt nopietnas komplikācijas gan bērnam gan mātei.

2. Placentas infarkts. Artērijas, kas ievada mātes asinīs brīvajā telpā starp bazālo plātnīti un bārkstiņām, ir aizsprostojušās. Tāpēc bārkstiņu zarojums virs tām ir sliktāk apgādāts ar asinīm. Sekas var būt audu bojāeja.

3. Placentas priekšlaicīga atslāņošanās. Placenta atslāņojas no dzemdes, bet dzemdības nesākas, sākās stipra asiņošana. Ja atdalās liela daļa placentas, bērns var piedzimt nedzīvs vai priekšlaicīgi ar elpošanas un barošanas traucējumiem. Ja atdalīšanās ir ļoti liela, bērnam var rasties smadzeņu bojājumi vai arī bērns var nomirt pirms vai neilgi pēc dzemdībām.

Placentas bojājumu biežums ir atkarīgs no dažādiem faktoriem. Mikroorganismi, kas cirkulē mātes asinīs, var nokļūt augļa organismā tikai tad, ja placenta ir bojāta, piemēram, sifilisa vai tuberkulozes gadījumā. Alkohols un nikotīns nokļūst augļa organismā arī caur veselu placentu, tāpat kā lielākā daļā medikamentu. Tāpēc ir svarīgs ir smēķēšanas ilgums, izsmēķēto cigarešu daudzums un grūtnieces vecums.

Smēķējošām grūtniecēm var rasties mutes dobuma slimības, normai neatbilstoša rētu dzīšana pēc ķeizargrieziena un izmaiņas dažādos bioloģiskajos parametros, piemēram, cukura un insulīna koncentrācija asinīs. Augsts cukura līmenis asinīs veicina gestācijas cukura diabēta rašanos, kas visbiežāk attīstās 24.-28. grūtniecības nedēļu laikā. Gestācijas cukura diabēta laikā auglis saņem vairāk cukuru (enerģiju) nekā nepieciešams augšanai un attīstībai, lieko enerģiju tas uzkrāj tauku veidā, attīstās makrosomija - auglis izaug liels un ar palielinātu svaru. Rezultātā palielinās dzemdību laikā gūto traumu risks gan mātei, gan bērnam.

Smēķēšana pastiprina tā saucamo rīta nelabumu un vemšanu, kā rezultātā grūtniece zaudē pārlieku daudz šķidruma un cieš no galvas reiboņiem, pastiprināta nespēka un apetītes zuduma.

Pasīvā smēķēšana

Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai gan lielāko risku grūtniecības sekmīgai norisei un bērna veselībai rada mātes smēķēšana, pētījumi liecina, ka arī pasīvā smēķēšana grūtniecības laikā palielina dažādu veselības risku varbūtību bērnam, ieskaitot gan iedzimtas patoloģijas, gan zīdaiņa pēkšņas nāves sindromu.

Tā kā pasīvās smēķēšanas laikā tiek ieelpotas tās pašas ķīmiskās vielas, ko ieelpo aktīvie smēķētāji, uzmanība būtu jāpievērš arī apkārtējai videi, izvairoties uzturēties vietās, kur gaiss ir piepīpēts. Tā kā pētījumu dati liecina, ka augstākā pasīvās smēķēšanas izplatība ir mājās, uzturēšanās mājoklī ar smēķējošiem līdzcilvēkiem kaitē grūtnieces un bērna veselībai gan grūtniecības laikā, gan pēc tās. Turklāt līdzcilvēku smēķēšana, laikā, kad grūtniece pati cenšas pārtraukt smēķēšanu, būtiski apgrūtina atmešanas procesu, jo var samazināt motivāciju.

Metodes smēķēšanas atmešanai

Foto: PantherMedia/Scanpix

Atmest smēķēšanu ir būtisks solis jebkurā dzīves laikā, bet vēl jo būtiskāks tieši grūtniecības periodā, kad grūtniecei atbildība ir jāuzņemas ne tikai par sev nodarīto kaitējumu, bet arī par risku, kuram viņas rīcības pakļauj bērnu. Atmest smēķēt nav viegli, tāpēc motivācija ir ļoti būtisks faktors, lai tas izdotos. Kad gan motivācija ir vēl lielāka, ja ne tieši grūtniecības laikā!

Ikvienai smēķējošai topošai māmiņai ir jāsaprot, kāpēc viņa sevi pakļauj diskomfortam laikā, kad bieži vien jau nākas pārvarēt grūtniecībai raksturīgos simptomus, tostarp sliktu dūšu un regulāras garastāvokļa svārstības, kas mēdz būt arī smēķēšanas atmešanas blakusparādības.

Neatkarīgi no metodes ar kuras palīdzību cenšas atmest smēķēšanu, būtiski ir informēt par to gan savu ģimenes ārstu, gan ginekologu (vecmāti). Viņi var sniegt ne tikai atbalstu, bet arī regulāri kontrolēt situācijas attīstību, kas var kalpot kā papildus motivējošs faktors nesmēķēšanai.
Taisnības teikšana ir labākā pieeja šajā situācijā, jo melošana nenāks par labu ne mātes, ne bērna veselībai. Arī gadījumos, kad smēķēt neizdodas pārtraukt vai tas apzināti netiek darīts, speciālists ir jāinformē par visiem potenciāliem riskiem, kas var ietekmēt grūtniecību. Jebkura ārsta misija ir palīdzēt, nevis nosodīt, pie kam neviena grūtniece nav ne pirmā ne vienīgā, kurai sagādā grūtības atmest smēķēšanu.

Nevajadzētu aizmirst, ka smēķēšana kaitē ne tikai bērnam, bet arī paša veselībai, jo tieši smēķēšana ir otrs būtiskākais priekšlaicīgas nāves riska faktors pasaulē.

Ieguvumi, ja atmetīsi smēķēšanu


Foto: Shutterstock
  • Palielinās dzīves ilgums;
  • Samazinās sirds un asinsvadu slimību saslimšanas risks;
  • Samazinās ļaundabīgo audzēju saslimšanas risks, ieskaitot no plaušu, mutes dobuma, aizkuņģa dziedzera u.c. audzējiem;
  • Samazinās risks saslimt ar astmu, emfizēmu un hroniski obstruktīvo plaušu slimību un dažādām alerģijām;
  • Būtiski samazinās priekšlaicīgas novecošanās pazīmes kā arī uzlabojās smaržas un garšas maņas sajūtas;
  • Palielinās enerģijas līmenis.

Lai gan pētījumi liecina, ka smēķēšanas atmešana biežāk izdodas, ja tā tiek pārtraukta tūlītēji, katram cilvēkam tas var būt individuāli, tādēļ jāatrod ir sev piemērotākā atmešanas metode. Tā var būt gan tūlītēja, gan pakāpeniska atmešana, galvenais ir rezultāta sasniegšana.

Plānojot smēķēšanas atmešanu, ieteicams:

  • Izvēlieties konkrētu dienu atmešanai un pieturēties pie tās;
  • Izmest ārā visas cigaretes, lai nerastos lieks kārdinājums atsākt;
  • Izvairīties no situācijām, kurās parasti vēlme smēķēt ir vislielākā;
  • Atmest smēķēšanu kopā ar tuvākajiem līdzcilvēkiem, kas arī ir smēķētāji un kuru smēķēšana var ietekmēt gan grūtnieces, gan bērna veselību;
  • Prasīt padomu speciālistam - ģimenes ārstam, ginekologam, narkologam.
Lai gan nikotīna aizstājošo produktu lietošana var stipri atvieglot smēķēšanas atmešanu, tiek rekomendēts gan grūtniecības laikā, gan laikā, kad jaundzimušais tiek barots ar krūti, sākotnēji mēģināt
atmest
bez nikotīnu saturošu produktu palīdzības. Gadījumā, ja tas neizdodas, aptiekās nopērkamus nikotīnu saturošos produktus var izmantot, iepriekš konsultējoties ar speciālistiem, kas aprūpē grūtnieci vai zīdaini. Lai gan nikotīna lietošana nav bez riska, to izmantošana smēķēšanas atmešanas laikā ir daudz drošāka alternatīva pašai smēķēšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!