Par laimi, mūsdienu medicīna grūtniecību un astmu ļauj veiksmīgi apvienot. Lai saudzētu savu un gaidāmā bērna veselību, jāievēro vien daži svarīgi ārsta ieteikumi un jāatsakās no aplamiem priekšstatiem par astmas ārstēšanu, kas mūsdienās ir droša un nekaitīga, stāsta pneimonoloģe Ineta Grīsle.
Lēkme dažu stundu laikā
To, vai astma grūtniecības laikā saasināsies, vai, gluži pretēji, slimība "paņems pauzi", prognozēt nav iespējams. Katrs organisms uz grūtniecību reaģē citādi, taču viens ir skaidrs – ja sieviete iepriekš slimojusi ar smagu astmu, nav pamata cerēt, ka grūtniecības laikā tā pēkšņi pazudīs.
Īpaši liels risks ir tām sievietēm, kuras jau pirms grūtniecības pavirši lietojušas medikamentus un astma nav "turēta rāmjos" jeb, runājot ārstu terminoloģijā, tā nav tikusi kontrolēta. Ja parastam astmas slimniekam no pirmajiem simptomiem līdz smagai astmas lēkmei ar smakšanas draudiem var paiet piecas sešas dienas, grūtniecei ar nekontrolētu astmu lēkme var sākties dažu stundu laikā, kas var nopietni apdraudēt sievietes un bērna veselību un pat dzīvību.
Arī neregulārs elpas trūkums grūtniecības laikā, kas saistīts ar astmas simptomu ignorēšanu un atteikšanos no zālēm, var ļoti kaitēt mazulim – bērnam var būt pazemināts svars un attīstības traucējumi, īpaši, ja skābeklis trūcis grūtniecības pirmajos mēnešos, kad veidojas visi bērna dzīvībai svarīgie orgāni. Tāpat pastāv priekšlaicīgu dzemdību risks un pat spontānā aborta draudi, tāpēc pret astmu grūtniecības laikā jāizturas ļoti nopietni.
Ja grūti elpot, pārbaudi plaušas
Kaut gan mediķu vidū ilgu laiku valdīja priekšstats, ka grūtniecības laikā palielinās tā sauktā humorālā imunitāte, kas samazina alerģiju attīstības risku un arī pirmreizējās astmas draudus, tagad viedoklis ir mainījies – diemžēl nevar pilnībā izslēgt to, ka astmas simptomi pirmo reizi dzīvē sievieti piemeklē tieši mazuļa gaidīšanas laikā. Piemēram, astma var parādīties pēc pārslimotas gripas vai citas vīrusa infekcijas, vai arī pēc pavasara ziedēšanas trakuma, kad gaisā ir daudz alergēnu ziedputekšņu veidā, kas kairina elpceļus un var provocēt astmas simptomus. Par laimi, astmas diagnostika grūtniecības laikā sievietei nav liegta.
Spirometriju, kas nosaka elpceļu funkciju un veselību, var veikt viegli un ātri. Tāpēc, ja ir sūdzības par elpas trūkumu, kas grūtniecības laikā ir visai izplatīta, auglim spiežot uz diafragmu un plaušām, labāk noteikti konsultēties ar ģimenes ārstu vai plaušu speciālistu jeb pulmonologu un veikt elpceļu pārbaudi, lai izslēgtu astmas risku.
Regulāras pārbaudes pie ārsta
Attīstītajās pasaules valstīs sievietēm, kuras slimo ar astmu, grūtniecības laikā tiek ieteikts iegādāties tā sauktos izelpas maksimplūsmas mērītājus, kas ļauj kontrolēt elpošanu un līdz to precīzi dozēt medikamentu lietošanu, vai arī šādus mērījumus ik mēnesi veic ārsta apskatēs. Latvijā astmas slimniecēm grūtniecības laikā elpceļu funkciju iesaka pārbaudīt vismaz reizi trimestrī un atkarībā no rezultātiem koriģēt nepieciešamo ārstēšanu, kā arī pieņemt lēmumu par gaidāmajām dzemdībām – vai sieviete ir gatava dzemdēt pati vai tomēr astmas dēļ vēlama epidurālā anestēzija, vai ķeizargrieziena operācija, lai negaidītas astmas lēkmes dēļ dzemdību laikā neapdraudētu mātes un bērna veselību.
Daži aplami priekšstati, kas Latvijā izplatīti par astmas medikamentu lietošanu grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā:
Astmas zāles kaitē gaidāmajama bērnam. Nepareizi. Mūsdienu astmas medikamenti neietekmē grūtniecības norisi un bērna veselību. Gan inhalējamie glikokortikosteroīdi, kas novērš elpceļu pietūkumu un atvieglo elpošanu, gan bronhus paplašinošie medikamenti ar inhalatora palīdzību nonāk precīzi bronhos, neizraisot nepatīkamus blakusefektus vai pieradumu. To apliecina pasaulē daudzu gadu gaitā uzkrātā astmas zāļu lietošanas prakse, kas apkopota Zviedrijas, Kanādas un citu valstu datu bāzēs. Pats svarīgākais ir nepieļaut astmas ielaišanu tik ļoti, lai būtu jālieto nopietni, dzīvību glābjoši medikamenti, kas tiešām var radīt zināmas blaknes, taču tie, pareizi un savlaicīgi ārstējot astmu, nav nepieciešami.
Bailes barot bērnu ar krūti, lietojot astmas zāles, ir visai izplatītas sieviešu vidū, bet bez pamata. Ārste uzsver, ka mūsdienu astmas medikamenti nonāk tieši bronhos 40 līdz pat 100 reižu mazākā koncentrācijā, nekā lietojot tabletes, kādas ārstēšanā tika izmantotas agrāk. Līdz ar to zāļu nonākšana mātes pienā ir izslēgta un astmas zāles mazuli nevar ietekmēt.