Taču patiesībā, vecāki nekļūst par sliktajiem, ja mājās nav ideāla kārtība, bet uz bērna šķīvja kādu ēdienreizi nav dārzeņu. Par to, kā veikalā iegādātu ābolu nepārvērst par strīdus ābolu, portālā Scarymommy.com raksta amerikāņu mamma Lī Andersone, kura ir autore virknei rakstu gan vīriešu, gan sieviešu auditorijas žurnālos.
Lūk, septiņas lietas, no kurām, pēc pieredzējušās mammas uzskatiem, derētu atteikties tā dēvētajiem labajiem vecākiem.
1. Ikdienas ūdens procedūras
Pēc Andersones domām, ja vien bērni pa dienu nav vāļājušies dubļos vai citos netīrumos, nav nepieciešams viņus katru dienu mazgāt. Protams, vasarā, kad bērni daudz spēlējas smiltiņās un izmanto saules aizsargkrēmus, vannošanās ar ziepēm ir nepieciešama. Taču rudenī un ziemā āda paliek ļoti sausa un pirmsskolas vecuma bērnu ir pietiekami, ja mazgāsi divas reizes nedēļā.
2. Gulētiešanas rituāli
Noteikti ir vērts atteikties no stundu ilgās gulētiešanas un bērna aizmidzināšanas procedūras. Bērniem pirms miega patīk ierastas lietas, un viņi ir gatavi izdomāt tik daudz nodarbju, pirms aizvērt acis. Nodziedāt dziesmiņu, izlasīt trīs grāmatas, noklausīties iemīļoto melodiju, padejot, patrakot ar tēti, iztīrīt zobus, ietīties segā neierastā veidā, apskauties, noskūpstīt vienam otru, aiziet uz tualeti, vēlreiz aiziet uz tualeti, padzerties ūdentiņu… Protams, vakara rituāli bērniem ir ļoti nepieciešami, taču vecākiem jāiemācās to laiks saīsināt.
3. Ekoloģiski produkti
Lī raksta, ka pēdējos piecus gadus nemitīgi ir bijusi izvēles priekšā: nopirkt bērnam vienu dārgu, bet bioloģiski audzētu ābolu vai kilogramu ābolu, kas pieejami jebkurā veikalā, beigās neizvēloties nekādus ābolus. Tā rezultātā, sieviete secinājusi, ka bērnam labāk ir ēst jebkādus dārzeņus un augļus, nekā nekādus, ja reiz ģimene nevar atļauties pusmēneša budžetu iztērēt, iegādājoties tikai ekoloģisku pārtiku.
4. Ēdienkartē kā obligāta prasība – dārzeņi
Vecāki, mudinot bērnu apēst dārzeņus, lai dabūtu desertu, diezgan bieži saskaras ar strīdiem un tirgošanos: cik kumosiņu vēl vajadzētu apēst, cik reižu jānokožas, ko uzskatīt par pietiekami labu kumosiņu, par ko pienāksies balva. Nogurdinošos strīdus var pārtraukt, principā pārtraucot izmantot šo pierunāšanas metodi. Lai nemocītos sirdsapziņas pārmetumos, vecākiem ir tikai jāpiedāvā iespēja bērnam ēst dārzeņus, taču nedrīkst piespiest to darīt.
Vēlams, lai dārzeņi bērnam ir brīvi pieejami, lai viņš tos var izvēlēties un paņemt, kad gribas viņa mazajam vēderiņam nevis vecākiem. Kopīgās atbildības princips darbojas šādi: vecāki piedāvā, bērns izvēlas. Kādā brīdī bērns pats piekritīs pagaršot brokoļus, jo īpaši tad, ja ar tiem mielojas arī vecāki, bet alternatīvu vakariņām tuvākajās stundās nepiedāvāt.
5. Bezgalīgā pacietība
Labo vecāku koncepts pieprasa, lai viņi vienmēr spētu kontrolēt savas emocijas un nepakļautos sakaitinātības valgiem. Vienlaikus Lī atzīmē: bērniem nav jāuzskata, ka mamma ir svētā un viņas pacietības mērs ir bezgalīgs. Pasaule ne vienmēr būs tik pacietīga, un bērniem ir jāsaprot, ka arī pieaugušajiem pacietība kaut kad var beigties.
6. Ideāli tīra un kārtīga māja
Vecāku lomu nevajag pielīdzināt mājkalpotājas profesijai. Paaugoties bērniem ir jāsaprot, ka izmētāts apģērbs pats skapī neielīdīs. Var četras reizes dienā uzkopt virtuvi, bet tas ir par daudz – palūgt bērniem nolikt lietas savās vietās! Laba mamma – tas nenozīmē mammu, kas visu laiku aiz saviem ģimenes locekļiem vāc atkritumus.
7. Visas brīvdienas ar bērniem
Tajā, ka pusi dienas veltīsi tikai sev, bez bērniem, nav nekā briesmīga, norāda Lī. Nav vērts iedomāties, ka vecāki, kuri kādu brīvdienu pavadīs bez bērniem, uzreiz kļūst par sliktiem vecākiem. Tā tas nav, arī tev ir nepieciešams savs brīvais laiks.