Māja un dārzs - 1170
Foto: Shutterstock

Pagājis laiks, kad vecāki ik dienu sakārtoja, tīrīja, čubināja savas atvases skaisti iekārtoto bērnistabu. Tagad tajā viss ir samētāts kā pagadās, un dažiem priekšmetiem vairs nav iespējams noteikt tā sākotnējo izmantojumu. Līdz šim vispārpieņemtā bērnu istabas kārtība ir sagrauta. Mēģinājumi pierunāt šo bardaku pārvērst vismaz normālā izskatā, cieš sakāvi. Ko darīt vecākiem, kā uz to reaģēt, konsultē Labklājības ministrijas speciālisti.

Mīkstās mantiņas vienam pazūd ātrāk, citam vēlāk. Un pēkšņi sienas tiek izgreznotas ar plakātiem, kuros attēloti "dīvainākie" tēli. Piepeši ar putekļu sūcēju "apbruņotie" vecāki kļūst par naidīgiem iebrucējiem viņu impērijā vai vismaz tiek uztverti kā apnicīgi mocītāji. Kad tiek bērnam atgādināts, ka viņam tomēr būtu nepieciešams sakārtot savu istabu, skandāls ir neizbēgams.

Visa ģimene nav pubertātes vecumā

Pubertāte ir apvērsuma laiks, un to var arī nepārprotami atpazīt. Neļauj sevi nokaitināt! Brīnumainā kārtā ar laiku atrodas visi saderīgie "puzzle" spēles gabaliņi, un attēls kļūst arvien skaidrāk atpazīstams. Un tāpat ir arī ar pubertāti. Tu vari paļauties uz to, ka bērns ar laiku tomēr atradīs savu ceļu. Tev arī nav jānovērš bērna radītais haoss. Jaunieši var paši ļoti labi uzkopt, izsūkt putekļus, saklāt gultas utt. Pats par sevi saprotams, pusaudži var arī piedalīties mājsaimniecības darbos.

Iespējams, tas vienmēr nenozīmē "iznest miskasti", bet arī reizēm veikt būtiskākus darbus, kurus jaunieši var veikt patstāvīgi. Reizēm jaunieši mēģina savu pašreizējo "mājīguma" sajūtu pārnest arī uz visu mājokli.

Par spīti sapratnei un pacietībai attiecībā pret attīstības fenomenu, kas saucas "haoss", tev tomēr nav ar visu jāsamierinās. Skaidri un saprotami vienojieties, kur tu un kur tavs bērns var noteikt kārtības pakāpi. Jo galu galā ne jau visi ģimenes locekļi ir pubertātes vecumā, un tāpēc tiem ir citas prasības pret kārtību.

Daži ieteikumi vecākiem

  • Neuztver sava pusaudža nekārtīgo istabu personīgi. Iespējams, bērns var paskaidrot, "kāpēc viss tā izskatās". Viņš to nedara, lai tevi sadusmotu. Tā ir nošķiršanās procesa daļa, kas norisinās šajā vecumā;
  • Lai arī ne vienmēr to ir viegli izturēt, principā tas tev nekaitēs, ja noorganizēsi sacensības par tēmu "kārtība";
  • Neuztraucieties par haosu savas atvases istabā. Agrāk vai vēlāk tur ieviesīsies cita veida kārtība;
  • Atlicini laiku izsmeļošām sarunām ar savu gandrīz pieaugušo bērnu. Mierīgi uzklausi pusaudža argumentus. Un uzstāj uz to, lai arī tu tiktu uzklausīts;
  • Vienojieties par konkrētiem kārtības noteikumiem. Ļauj bērnam būt atbildīgam par savu zonu. Un uzstāj uz kārtības uzturēšanu.

Pārdomām

Kā liecina pētījumi, 70 procentu puišu vecumā no 10 līdz 18 gadiem nedēļas laikā vispār nepiedalās mājsaimniecības darbos. Meitenēm tie ir tikai 48 procenti. Bet 20 procenti puišu nedēļas laikā līdzdarbojas līdz vienai stundai, meitenes – 28 procenti. Tikai divi procenti puišu, bet seši procenti meiteņu palīdz vecākiem mājsaimniecības darbos vairāk nekā trīs stundas nedēļā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!