grutniecibas tests
Foto: PantherMedia/Scanpix
"Vēlējos pavaicāt par iespēju palikt stāvoklī pēc hormonālās spirāles lietošanas. Kaut kā neizdodas. Man ir 23 gadi, ar vīru audzinām divus gadus vecu meitiņu, bet ir problēma ieņemt mazuli, ko ļoti vēlamies. Ko darīt? Esmu no sava ārsta saņēmusi atbildi, ka ar mani viss ir kārtībā, ir nepieciešams tikai nomierināties. Manuprāt, tās ir muļķības - pirmo mazuli mēs ieguvām bez jebkādas gaidīšanas. Vai to, ka nespēju palikt stāvoklī, varētu ietekmēt tas, ka man sešus mēnešus ir bijusi hormonāla spirāle, lai gan nu jau gadu spirāles vairs nav?" pēc padoma speciālistam taujā kāda sieviete.

Sievietei atbild ginekoloģe Gunta Frīdenberga:

"Aptuveni 85 procenti grūtniecību iestājas gada laikā, taču pēdējā laikā šis termiņš tiek pagarināts līdz diviem gadiem.

Hormonālā spirāle pieder pie kontracepcijas līdzekļiem, pēc kuru lietošanas auglība atjaunojas ātri. Plašos pētījumos pasaulē redzams, ka pēc hormonālas spirāles auglība atjaunojas tikpat ātri, kā pēc mehāniskās spirāles izņemšanas.

Hormonālā spirāle tajā laikā, kamēr atrodas dzemdē, minimāli ietekmē olnīcu darbību, tās maksimālā iedarbība ir uz dzemdes gļotādu jeb endometriju. Hormona ietekmē dzemdes gļotāda kļūst aizvien plānāka, tas izpaužas kā menstruālo asiņu daudzuma samazināšanās (aptuveni sešu mēnešu laikā tās samazinās par 90 procentiem).

Pēc hormonālās spirāles izņemšanas dzemdes gļotādas biezums pakāpeniski atjaunojas savā iepriekšējā biezumā. Jūs to droši vien jutāt tādā veidā, ka menstruācijas atkal palika stiprākas. Lai tomēr pilnīgi izslēgtu kādu vēlīnu hormonālās spirāles ietekmi, varētu veikt ultrasonogrāfisku izmeklēšanu cikla otrajā pusē, kā arī hormonālos izmeklējumus."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!