Slava Skripņiks

Tu gaidi mazuli, bet kaut kāda iemesla dēļ ārsts tev nozīmējis ķeizargrieziena operāciju. Kas tev būtu jāzina pirms operācijas un kā tai labāk sagatavoties, stāsta Rīgas Dzemdību nama Anestezioloģijas dienesta vadītājs Dr. Egīls Lapiņš.

Ārsts gan uzreiz atzīmē, ka šī informācija neaizvieto anesteziologa konsultāciju. Šim rakstam ir vien aprakstoša un izglītojoša nozīme.

Kas ir anestēzija un analgēzija?

Anestēzija (no grieķu valodas "an-aisthēsis" – bez sajūtām) ir nejūtīgums sāpīgu manipulāciju, piemēram, ķirurģiskas operācijas laikā, savukārt plašākā izpratnē tā ir pacienta dzīvībai svarīgo funkciju uzraudzība, novērtēšana, uzturēšana un aizsargāšana, radot apstākļus drošai operācijas norisei.

Analgēzija (no grieķu valodas "an-algos" – bez sāpēm) ir sāpju, piemēram, dzemdību sāpju mazināšana jeb remdēšana.

Anesteziologa pirmsoperācijas konsultācija

Dienu pirms operācijas tevi apmeklēs anesteziologs, lai izvērtētu tavu veselības stāvokli, kā arī izvēlētos tev vispiemērotāko un drošāko anestēzijas veidu. Anesteziologs noskaidros dažus būtiskus jautājumus:

  • Grūtniecības norisi un ķeizargrieziena operācijas iemeslu;
  • Esošas hroniskas, nopietnas slimības;
  • Pēkšņus veselības traucējumus;
  • Iepriekšējās operācijas/anestēzijas un ar tām saistītās problēmas;
  • Alerģijas;
  • Lietotos medikamentus/kaitīgos ieradumus.

Anesteziologs sniegs savas rekomendācijas, kā vispareizāk sagatavoties operācijai un anestēzijai, un saņems tavu rakstisku piekrišanu izvēlētajam anestēzijas veidam.

Kā sagatavoties plānotai ķeizargrieziena operācijai?

Ja anesteziologs nav noteicis īpašus ierobežojumus, tad pirmsoperācijas dienā ieteicams ievērot parastu uztura režīmu:

  • Diennakts laikā ieteicams uzņemt no diviem līdz trim litriem (jeb 40 ml/kg) šķidruma – vislabāk negāzētu minerālūdeni un saldas sulas, tomēr divas stundas pirms operācijas šķidruma uzņemšana jāpārtrauc;
  • Ēdiena uzņemšana jāpārtrauc sešas stundas pirms plānotās operācijas – līdz tam ieteicams ēst kā ierasts un nedrīkst pieļaut ilgstošu "badošanos";
  • Pirms operācijas tev tiks nozīmēti medikamenti, kas samazina kuņģa skābi un novērš satraukumu;
  • Tu nedrīksti lietot dekoratīvo kosmētiku, greznumlietas, pīrsingu un kontaktlēcas, lai neradītu problēmas un neapdraudētu savu veselību;
  • Pirms operācijas ir svarīgi labi izgulēties.

Jāuzsver, ka izņēmuma gadījumos anesteziologs var mainīt šos ieteikumus, brīdina ārsts.

Kādi ir iespējamie anestēzijas veidi ķeizargrieziena operācijai?

Ķeizargrieziena operācijai izmanto spinālo, epidurālo, kombinētu spināli - epidurālo vai vispārējo anestēziju. Anestēzijas izvēli nosaka vairāki faktori, tomēr svarīgākie ir drošības apsvērumi, kā arī tava un bērna veselības stāvoklis. Dažreiz pirms operācijas vai tās laikā, anesteziologs var mainīt anestēzijas veidu vai veikt papildu manipulācijas, kādas iepriekš nebija paredzētas. Izturies pret to ar sapratni – tas tiek darīts tavas drošības labā.

Neatkarīgi no izvēlētā anestēzijas veida, pirms operācijas tev elkoņa vēnā tiks ievadīts katetrs medikamentu un šķīdumu ievadei. Tev tiks arī pievienotas uzraudzības (monitorēšanas) ierīces – kardiogrammas elektrodi uz krūšu kurvja, asinsspiediena mērīšanas aproce uz augšdelma un skābekļa piepildījuma sensors uz pirksta.

Sākumā tava poza uz operācijas galda ir atkarīga no izvēlētā anestēzijas veida – vai nu guļus uz muguras (operāciju galdam esot sasvērtam uz kreiso pusi) vai kreisā sāna, vai sēdus.

Spinālā anestēzija ir visbiežāk (85 procentos gadījumu) lietotais anestēzijas veids ķeizargrieziena operācijai. Spinālā anestēzija ir injekcija muguras jostas daļā. Tās rezultātā tiek pārtraukta sāpīgo sajūtu un kustību pārvade no ķermeņa lejasdaļas, bet tava apziņa saglabājas neizmainīta.

Kā tas notiek? Tu tiec nosēdināta vai apguldīta uz kreisā sāna. Ādu injekcijas vietā apstrādā ar dezinfekcijas līdzekli un padara nejūtīgu. Starp muguras skriemeļiem caur ļoti tievu adatu īpašā vietā (spinālajā telpā) sterilos apstākļos ievada anestēzijas vielas, kuras uz laiku pārtrauc nervu impulsu pārvadi. Pēc injekcijas dažu minūšu laikā parādās siltuma sajūta un notirpums ķermeņa lejasdaļā, kājas kļūst mazkustīgas vai pilnībā nekustīgas. Vienlaicīgi var parādīties dažas nepatīkamas sajūtas – galvas reibonis un nelabums, kas ātri tiek novērsts. Operācijas laikā sāpes nav jūtamas, tomēr parasti saglabājas pieskāriena un spiediena sajūta – īpaši bērna izņemšanas laikā. Spinālā anestēzija ilgst no divām līdz četrām stundām, kuru laikā sajūtas un kustīgums pakāpeniski atjaunojas.

Biežākie spinālās anestēzijas blakusefekti ir īslaicīga asinsspiediena pazemināšanās, nelabums, vemšana, drebuļi, ādas nieze. Nopietni sarežģījumi ir ļoti reti, tomēr ir iespējami – galvassāpes (< 1 %), pārejošs muguras nerva kairinājums (< 0,1 %) un ļoti reti (1:50 000), tomēr iespējams saasiņojums vai iekaisums muguras smadzeņu kanālā.

Epidurālā anestēzija ir līdzīga spinālajai anestēzijai, bet nedaudz grūtāk un ilgāk veicama. To visbiežāk izmanto, ja dzemdības, kurās jau tiek lietota epidurālā analgēzija, ir jāpabeidz ķirurģiski. Tas notiek apmēram 10 procentos gadījumu.

Atšķirībā no spinālās anestēzijas, tiek lietota speciāla adata, caur kuru muguras jostas daļā starp skriemeļiem īpašā vietā (epidurālajā telpā) vispirms ievada tievu caurulīti (katetru). Pēc tam caur šo katetru anestēzijas vielas var ievadīt atkārtoti, ilgstoši un dažādās devās un daudzumos. Tāpēc epidurālā anestēzija biežāk tiek lietota sāpju mazināšanai dzemdību laikā, bet vajadzības gadījumā – arī ķeizargrieziena operācijai. Blakusefekti un iespējamie sarežģījumi ir līdzīgi kā spinālajai anestēzijai. Dažos gadījumos epidurālo un spinālo anestēziju apvieno un sauc par kombinētu spināli – epidurālo anestēziju.

Vispārējā anestēzija tiek lietota tajos retajos gadījumos, kad spinālā vai epidurālā anestēzija nav piemērota vai trūkst laika tās veikšanai, jo pacientes vai bērna veselība strauji pasliktinās. Vispārējā anestēzija nozīmē, ka pacientei tiek ievadīti medikamenti, kuri izraisa dziļu bezsamaņu, sajūtu zudumu un elpošanas apstāšanos. Elpošana šādā gadījumā tiek nodrošināta mākslīgi ar īpašu aparātu palīdzību caur elpceļos ievietotu speciālu caurulīti.

Vispārējās anestēzijas iespējamās problēmas:

  • Grūtības nodrošināt mākslīgo elpināšanu. Ja mākslīgā elpināšana neizdodas, ir apdraudēta pacientes dzīvība, tāpēc mūsdienu pasaulē vispārējā anestēzija ķeizargrieziena operācijai tiek veikta tikai izņēmuma gadījumos;
  • Medikamenti, kuri tiek lietoti vispārējās anestēzijas laikā, var ietekmēt arī jaundzimušo, tomēr parasti ietekme nav izteikta;
  • Operācijas laikā ir iespējami nomoda stāvokļa elementi. Tas var notiek tāpēc, ka, nevēloties kaitēt bērnam, vispārējā anestēzija var būt nepilnīga;
  • Alerģija/anafilakse – dzīvībai bīstamas organisma reakcijas pret ievadītajiem medikamentiem.

Kopsavilkumā ārsts vēlas uzsvērt, ka ar anestēziju tieši saistāmi dzīvībai bīstami sarežģījumi ir ārkārtīgi reti (1:250 000), tomēr tie ir iespējami, un tāpēc pret anesteziologa ieteikumiem ir jāizturas ļoti nopietni.

Lai pēc iespējas mazinātu dzīvībai bīstamo sarežģījumu risku, anesteziologs veiks tev un bērnam visdrošāko anestēziju, lietojot kvalitatīvu vienreizlietojamu aprīkojumu un augsti attīstītas tehnoloģijas nepārtrauktai dzīvībai svarīgo funkciju uzraudzībai (monitorēšanai) operācijas laikā un pirmās stundas pēc tās. Un pats svarīgākais – tev anestēzija noritēs, pamatojoties ar attīstītajā pasaulē uzkrātajām mūsdienīgajām zināšanām un pieredzi.

Katram anestēzijas veidam ir iespējami arī citi – šeit nepieminētie sarežģījumi, un ne vienmēr to iespējamību var prognozēt. Ja vēlies izsmeļošāku informāciju, lūdzu, jautā anesteziologam pirmsoperācijas konsultācijā.

Vai operācijas zālē var atrasties kāds tavs tuvinieks?

Ja ir izvēlēta spinālā, epidurālā vai kombinētā spināli – epidurālā anestēzija, operācijas zālē un pēcoperācijas novērošanas istabā drīkst atrasties tava atbalsta persona. Atbalsta personai jābūt piemērotā, higiēnas un drošības prasībām atbilstošā apģērbā – par to sīkāku informāciju jautājiet nodaļas personālam!

Pēcoperācijas periods

  • Pēc ķeizargrieziena operācijas pirmās divas līdz četras stundas tu pavadīsi pēcoperācijas novērošanas istabā, kurā notiek pacientu intensīva uzraudzība un vispārējā stāvokļa stabilizācija;
  • Ja neonatologs jaundzimušā stāvokli novērtē kā drošu, pēcoperācijas novērošanas istabā tu varat atrasties kopā ar bērnu un atbalsta personu, nodrošinot agrīnu ādas kontaktu un bērna krūtsbarošanu;
  • Pēc operācijas tu pakāpeniski drīksti atsākt dzert un divas stundas vēlāk arī ēst;
  • Tiklīdz atjaunojas sajūtas un kustīgums (apmēram divu, trīs stundu laikā), ieteicams aktivizēties – grozīties un celties pussēdus. Kad pagājušas četras stundas pēc operācijas un pašsajūta atļauj, vari celties pilnā augumā un staigāt;
  • Pēcoperācijas periodā tev būs jālieto pretsāpju līdzekļi, ko nozīmēs ārsts.

Nepieciešamības gadījumā, vērtējot situāciju, anesteziologs savas rekomendācijas var mainīt vai papildināt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!