"Bērns pamana, ka tu lielāku uzmanību pievērs citiem cilvēkiem, viņš pat var sajusties, ka tiek ignorēts," norāda amerikāņu pedagoģe Mišela Borba, kura ir autore vairāk nekā 20 grāmatām.
Saskaņā ar pētījumiem, kas veikti 2014. gadā, 62 procenti bērnu vecumā no sešiem līdz 12 gadiem atzinuši, ka viņu vecāki ir pārāk aizņemti, kad bērni cenšas ar viņiem parunāties. Galvenais iemesls šādam uzmanības deficītam – viedtālruņi. Gandrīz katrs trešais aptaujātais bērns norādījis, ka tieši mobilais tālrunis atņem viņam vecāku uzmanību, vēsta portāls Workingmother.com
"Bērni man saka, - kad viņu mammas un tēti ir aizņemti ar viedtālruņu spaidīšanu, viņiem rodas sajūta, ka vecākiem bērni ir kā apgrūtinājums," saka Borba. Droši vien, daudzi piekritīs, ka šādi rezultāti nav īsti tas, pēc kā normālā ģimenē tiekties.
Kā atgriezties realitātē? Lūk, seši padomi, kā mēģināt samazināt viedtālrunī patērēto laiku
1. Īpašie zvani
Nosaki priekš sevis svarīgākos numurus (vīrs, aukle, priekšnieks, vecākie bērni) un uzliec tiem īpašas melodijas. Kad saņemsi īsziņu vai tālrunis sāks zvanīt, tad zināsi, kam jāatbild nekavējoties, bet kas var pagaidāt. Kad esi ar bērnu, atbildi tikai uz īpašajiem numuriem. Viss pārējais var pagaidīt.
2. Nosaki robežas
Vienojies ar sevi un ģimeni, ka neatbildēsi uz zvaniem un īsziņām brīžos, kad baro vai liec gulēt bērnu, kad brauc ar viņu kopā automašīnā vai palīdzi gatavot mājas darbus. "Bērni jūt, ka ir īpaši, kad tu uz viņiem skaties un ieklausies viņos, tāpēc nenovērsies. Tas nozīmē, ka tavam telefonam ir jābūt izslēgtam vai jāatrodas citā istabā," uzsver pedagoģe. Vēl viens svarīgs moments – izslēdz savu tālruni, kad dodies uz bērna koncertu vai svarīgu sporta spēli, jo tu riskē, ka negaidīts zvans uz tālruni var izjaukt bērnam panākumu gūšanu.
3. Nosaki "x" laiku
Vienojies ar darba kolēģiem, draugiem, ka tu neesi sasniedzams visu dienu (piemēram, brīvdienās), bet pārbaudīsi telefonu, vai nav kādi zvani vai epasti reizi stundā vai reizi divās stundās. Tas tev palīdzēs visu laiku neraudzīties ekrānā. Pastāsti par šo ideju arī bērniem. Tad viņi zinās, kāpēc tev rokās bieži redzams tālrunis, bet pats svarīgākais – bērni sapratīs, ka tas nav saistīts ar tavu vēlmi distancēties no viņiem.
4. Neliedz bērnam liekas piecas minūtes sava laika
Kad tavs bērns pieskrien pie tevis, lai parādītu kādu fotogrāfiju vai video, neaprobežojies vien ar īsu komentāru par redzēto un tūlītēju acu skatiena atgriešanos pie sava mobilā tālruņa. "Neliedz piecas minūtes sava laika, lai noskatītos video vai multfilmas sēriju, jo bērnam tas ir svarīgi, lai to aplūkotu kopā ar tevi. Bērni to ievēro un novērtēs, pat, ja tev šķiet, ka tā nav," paskaidro Borba.
5. Neļauj komunikācijā ielauzties nolaidībai
Kad tu kaut kur gaidi rindā vai sēdi sastrēgumos, ir vērts pamēģināt pārvarēt ieradumu – paņemt tālruni un pārlapot sociālos tīklus. Pedagoģe ir pārliecināta: "Tieši šādi brīži var būt ļoti svarīgi. Pastāsti bērnam kādu aizraujošu notikumu vai pārspried ar viņu kādu jautājumu vai novērojumu".
6. Atgādini sev, ka tu esi piemērs bērnam
Ja tu sev noteiksi ierobežojumus, tad, visticamāk, arī tavs bērns būs gatavs atteikties no mobilā tālruņa lietošanas, lai pievērstos svarīgākām lietām dzīvē.