Tiek uzskatīts, ka rudens ir visai neērts gadalaiks topošajām mammām, kurām grūtniecības laiks tuvojas finiša taisnei: vēl sliktāk var būt tikai ziemā ar lielajiem saliem. Patiesībā arī rudenī grūtniecību ir iespējams baudīt, ja vien tiek ievērotas dažas elementāras lietas.

Daudzas topošās mammas mēģina izplānot grūtniecības laiku tā, lai finišs nebūtu rudenī vai ziemā. Pastāv viedoklis, ka grūtniecības pēdējo trimestri vieglāk pārdzīvot vasarā, un vasaras bērni esot daudz veselīgāki nekā viņu ziemā dzimušie vienaudži. Tomēr, kā portālam Deti.mail.ru uzsver speciālisti, arī gada aukstajos mēnešiem piemīt savi plusi.

Pirmkārt, tev nebūs karsti – grūtniecēm vielmaiņas process paātrinās par 20 procentiem, un viņas bieži vien cieš no elpas trūkuma un karstuma viļņiem, toties reti kad salst no aukstuma. Otrkārt, aukstā laikā gaiss kļūst daudz tīrāks. Un treškārt, kad gan vēl, ja ne aukstā laikā, tu varēsi baudīt mieru, piesātinātību un harmoniju dabā?

Protams, pastāv arī objektīvas sezonas īpašības, taču iemācīties ar tām sadzīvot, nav tik grūti, īpaši tagad, kad topošajām mammām palīgos nāk dažādi progresīvi sasniegumi – gan apģērbā, gan ēdienā un, ja nepieciešams, arī medikamentu izvēlē.

1. Saaukstēšanās profilakse

Grūtniecības laikā sieviete visai viegli var inficēties ar dažādiem vīrusiem, īpaši augšējo elpošanas ceļu slimībām epidēmijas laikā, tāpēc topošajām mammām iespējami jāmēģina izvairīties tādu vietu apmeklēšanas, kur pulcējas daudz ļaužu, un vizināšanās pārpildītos sabiedriskā transporta līdzekļos.

Atgriežoties mājās, ieteicams muti izskalot ar eikaliptu uzlējumu – tas ir labs veids, kā atbrīvoties no mikrobiem, kas tur sakrājušies. Vari arī padeguni pasmērēt ar kādu pretmikrobu ziedi, kas nopērkama aptiekā. Vairumā gadījumu šīs smēres ir absolūti nekaitīgas lietošanai grūtniecības laikā, tomēr pirms tam labāk pakonsultēties ar savu ārstu. Savukārt krūšu apvidū uz apģērba vari uzpilināt kādu pilienu ēteriskās eļļas, kam ir pretsaaukstēšanās iedarbība.

2. Pareizas ēdienkartes sagatavošana

Lielveikalu plaukti ir pārpilni dažādu eksotisku produktu un tā vien šķiet, ka ir lieks jautājums, kur iegūt pietiekami daudz vitamīnu, taču lielākā daļa savas jomas speciālistu iesaka izvēlēties vietējo produkciju, kas mums ir ģenētiski pazīstami un sniegs vislielāko labumu veselībai: skābētos kāpostus (tajos ir daudz C vitamīna), bietes (tajās ir folijskābe un B vitamīns), burkānus (beta karotīns), ābolus (dzelzs, kālijs un C vitamīns), ķirbjus (ogļhidrāti, glikoze, saharoze, olbaltumvielas). Atceries, ka pat vismazākajā ābolītī, kas pēc izskata var būt necils, būs daudz vairāk tev noderīgu vielu nekā siltumnīcās audzētos gurķos un tomātos, kur nitrātu ir vairāk nekā vitamīnu, vai tropiskajos augļos, kuru miziņa parasti ir apstrādāta kancerogēniem savienojumiem, lai augļi labāk saglabātos. Bet, ja pasekosi, lai ēdienkartē regulāri būtu pākšaugi, kefīrs, biezpiens, jogurts, klijas, siers, zivs, putnu vai liellopu gaļa, rozīnes, tad ar to arī būs gana, lai iznēsātu veselīgu mazuli.

3. Pareiza apģērba izvēle

Galvenais princips apģērba izvēlē aukstam laikam – lai tas būtu kārtu kārtām. Silta jaciņa ar augstu apkakli, lai nepieciešamības gadījumā to var uzsliet, bet, ja kļūst karsti, atpogāt. Tikai noteikti jāizvairās no sintētisku materiālu apģērbiem – tie provocē svīšanu. Speciālisti iesaka šajā gaidību laikā atteikties no smagiem mēteļiem. Apģērbam jābūt vieglam, lai netiktu ierobežota kustību brīvība, taču vienlaikus pasargājot muguru, vēderu un kājas no rudens vējiem. Lielisks variants būs – vieglas, siltinātas virsjakas vai mēteļi ar dūnu pildījumu, īpaši modeļi ar sasienamu apģērba apakšējo daļu. Ja tu arī grūtniecības beigu posmā strādā, noteikti darbā izmanto maiņas apavus – kurpes uz zema papēža vai "laiviņas", citādi kājās var rasties pietūkums.

4. Izdomā aizsardzību pret apledojumu

Apledojums uz ielām var parādīties jau oktobra vidū, tādēļ jau savlaicīgi ir jāpadomā par ērtiem apaviem bez papēža, vēlams – ar atbilstošu protektoru jeb pazoli, kas aizsargās no paslīdēšanas. Tāpat nemaz par skādi nenāks dāmīgo somiņu nomainīt pret mugursomu, kas tev var palīdzēt noturēt līdzsvaru. Neizmirsti par metodi "lēnāk brauksi, tālāk tiksi": ja tu nevis vienkārši pastaigājies, bet dodies kaut kādās darīšanās, ieplāno lieku laika rezervi, lai pārvietotos, nesteidzoties, kontrolējot savas kustības. Nekautrējies vērsties pie garāmgājējiem, lai palūgtu palīdzību pāriet kādu īpaši bīstamu vietu uz ietves, taču neļauj sev krist panikā: pat, ja tu negaidīti nokritīsi, diezin vai tas kaut kā nopietni kaitēs tavam mazulim, jo patiesībā viņš ir diezgan droši iekārtojies tavā dzemdē.

5. Neaizmirsti par pastaigām un sportošanu

Neraugoties uz laika apstākļiem, tev tomēr nepieciešamas pastaigas svaigā gaisā. Tās neaizstās ne pilates, ne grūtnieču joga. Starp citu, ja nav nekādu kontrindikāciju, tu pastaigas vari apvienot arī ar sportošanu, piemēram, nūjošanu. To uzskata par vienu no nekaitīgākajām fiziskajām aktivitātēm grūtniecēm un arī pēcdzemdību periodā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!