Sabiedrības uzspiesti stereotipi par izskatu, glancētie žurnāli ar supermodeļu fotogrāfijām, filmu un mūziķu zvaigznes, tas viss var satraukt un aizraut bērnus, jo īpaši pusaudžu vecumā, kad gribas jau būt pieaugušam, gribas dumpoties un vairāk pastāvēt uz savu "es". Šoreiz vairāk par to, kā vecāki, skolotāji un citi pieaugušie, kuri ikdienā ir kopā ar bērniem, var atpazīt anoreksijas pazīmes. Šī slimība biežāk izplatīta tieši meiteņu vidū. Padomus sniedz Labklājības ministrijas speciālisti un portāls Cālis.lv ielūkojas arī statistikas datos, cik daudz anoreksijas slimnieku ir Latvijā.
Vai vēl atceraties bērnu spēli "Kad es izaugšu liels..."? Tad tika izlemts, ka kāds kļūs par inženieri zemūdenē un izbraukās visas pasaules jūras, kāds beidzot nopirks lielu gabalu ādas, lai uzšūtu īstu indiāņu apģērbu, vai kāds nodosies ārsta profesijai un aprūpēs visas pasaules slimniekus.
"Copy paste" – pieaugušo pasauli
Arī pusaudži uzdod šo jautājumu, ko viņi reiz darīs, ko viņi vēlas iesākt ar savu dzīvi. Jo vairāk jaunieši pieaug, jo vairāk viņi cenšas tikt galā ar sava ķermeņa izmaiņām. Viņi ļoti precīzi novēro, kā viņu apkārtējā vidē uzvedas sievietes un vīrieši, kā viņi ir apģērbušies, kā runā. Un viņi pārņem uzvedības modeļus. Pēkšņi viņi atbild pa tālruni tādā pašā tonī kā tēvs, tur tējas tasīti kā tante Elīna, žestikulē ar rokām kā profesors, noņem no pieres matus ar tādu pašu vieglu rokas kustību kā mamma.
Viņi saskaras ar dzimuma lomu pozitīvajām un negatīvajām pusēm. Šajā brīdi vecāki un viņu uzvedības modeļi tiek kritiski izvērtēti. Puiši visbiežāk ir pakļauti lielām prasībām pēc sasniegumiem, tiek uzsvērts muskuļu spēks un spēcīgas jūtas tiek noniecinātas. Viņi ir skaļi un pieprasa lielu telpu un uzmanību.
Meitenēm bieži ir jātiek galā ar dubultiem uzdevumiem. Ķermeņa pievilcība meitenēm tiek vērtēta daudz ātrāk par sasniegumiem un inteliģenci. Viņas ir ierobežotas sava ķermeņa izpaušanā, un bieži vien vienīgā izpausmes iespēja viņām paliek mode. Pusaudžu priekšstatus par to, kādiem viņiem jābūt, ietekmē reklāmās un filmās redzētais. Viņi vēlas līdzināties tajās attēlotajām perfektajām sievietēm un nevainojamajiem vīriešiem. Tā rezultātā rodas spriedze starp pašu vēlmēm un reālām iespējām. Reizēm šī spriedze jauniešiem ir pārāk spēcīga, un viņi reaģē ļoti nopietni, nonākot līdz pat tādām slimībām kā anoreksija vai bulīmija.
Kā atpazīt anoreksiju un bulīmiju?
- Bērns arvien vairāk pievērš uzmanību ēdienam;
- Daudz laika tiek veltīts kaloriju rēķināšanai;
- Ēdienreižu skaits, kā arī porciju lielums arvien samazinās;
- Bērns krītas svarā;
- Tiem, kuriem svars ir par mazu, šķiet, ka viņi ir resni;
- Viņi arvien vairāk noslēdzas no ārpasaules;
- Jaunieši neapzinās savu apdraudošo stāvokli, un viņus nav iespējams motivēt uz pārmaiņām;
- Vecāki pārsvarā mēģina pārliecināt kļūt atkal "normāliem". Tiek izmantota kārdināšana, draudēšana, sodīšana vai slavēšana. Visbiežāk sākas bezcerīga cīņa par ēšanu. Šie pūliņi tomēr nevainagojas panākumiem. Būtiskāk ir pajautāt, kādas problēmas aiz tā visa slēpjas;
- Bulīmijas gadījumā jaunieši saglabā savu ierasto svaru. Tomēr laiku pa laikam no ledusskapja vai no pieliekamā pazūd lieli ēdienu daudzumi. Reizēm novērojami uzkrītoši gari un bieži tualetes apmeklējumi.
Kā vecāki var palīdzēt cīņā "par brīvību"?
- Ja arī bērns to neliek manīt, tu tik un tā esi viņam liels paraugs. Bērns orientēsies pēc tā, kā vecāki izdzīvo savu vīrieša vai sievietes lomu. Ja savu viedokli aizstāvēsi pārliecinoši un mīļi, tad vairumā gadījumu atbalstīsi savu bērnu vairāk, nekā dodot simtiem labu padomu;
- Iedrošini savu bērnu ieaugt savā lomā. "Nemālē velnu melnāku, nekā tas ir", bet gan norādi uz iespējām. Ļauj savam dēlam saprast, ka arī jūtas pilnībā ir piederīgas "īsta vīrieša" tēlam. Atbalsti savu meitu, ejot ceļu, kas ir brīvs no lomu klišejām! Sieviete mehāniķis arī var būt ļoti sievišķīga;
- Neuztver kā kaut ko ārkārtēju, ja bērns daudz laika pavada pie spoguļa! Pusaudzis vienkārši izmēģina dažādos modes stilus;
- Palīdzi bērnam atrast savu ceļu daudzo sabiedrības klišeju, aizspriedumu un divdomīgo vēstījumu vidū! Mūsdienās jauniešiem sava dzimuma lomām ir vairāk izvēles iespēju. Tas nepadara dzīvi vieglāku. Vecāki šajos meklējumos var būt noderīgi paraugi;
- Dod bērnam vaļu eksperimentēšanai! Ļauj viņam izmēģināt, kas ir viņam derīgs un kas ne;
- Katrai lomai ir savas gaišās puses un ēnas puses. Diskutē ar savu jaunieti par tām un palīdziet viņam/viņai tikt galā ar šīm konfliktējošām pusēm;
- Neviens nekad nav tikai stiprs, tāpēc puišiem vienmēr nav jāspēlē varoņi;
- Ja Jūs kā bērna vecāki dzīvojat šķirti, tad runājiet par klāt neesošo vecāku tā, lai jaunietim apziņā rastos pozitīvs tēls.
Ar anoreksiju Latvijā pērn slimoja septiņas jaunietes un sievietes
Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra apkopotajiem statistikas datiem, pagājušā gada laikā reģistrēti septiņi pacienti, kuriem noteikta diagnoze anoreksija (nervoza). Šī slimība statistikas datu tabulās norādīta pie ailītes "Uzvedības sindromi, kas saistīti ar fizioloģiskiem traucējumiem un somatiskiem faktoriem".
Ar anoreksiju pērn slimoja viena meitene vecumā līdz 14 gadiem, trīs jaunietes vecumā no 15 līdz 17 gadiem un vēl trīs pacientes bija vecumā virs 18 gadiem.
Par anoreksiju plašāk lasi šeit.