<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/jrmllvr/">Jérémy Lelièvre</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">cc</a>

Trīs gadu vecumā no bērna bieži dzirdam "nē" un "nedarīšu". Šos vārdus vecāki var dzirdēt teju jebkurā situācijā un bez jebkāda pamata, it kā citu frāžu nemaz nebūtu. Taču "nē" un "nedarīšu" neliecina, ka bērns gribētu dumpoties.

Tādā veidā viņš vienkārši vēlas parādīt, ka arī viņam ir tiesības uz personīgām domām. Tādēļ cīnīties ar bērna nolieguma izteiksmēm ir visai bezjēdzīgi – tādā gadījumā esi gatavs vēl lielākai spītībai. Šādos gadījumos palīdzēs vien bērna skatījuma maiņa. Lūk, portāls Interesnooo.com piedāvā piecas idejas, kā uzvarēt ietiepīgo "nē"!

1. "Nē, es nevilkšu zābaciņus!"

- Labi, tad tie paši tev uz kājiņām uzlēks (intonācijai jābūt emocionāli rotaļīgai). Zābaciņi sāk sacensību, labais jau apdzinis kreiso un "op, uzlēca kājiņā!"

2. "Nē, es neēdīšu!"

- Labi, neēdīsim. Tad vienkārši pasēdēsim pie galda, paskatīsimies, kā bērniņi ēd… Skaties, zupā peld makaroniņi. Varbūt notversim tos?
Ar karoti pēc kārtas tiek izzvejoti makaroni, kas, protams, dodas mutes virzienā. Bet tad ķersim kartupelīti. Var šo ēšanas procesu nosaukt par sava veida makšķerēšanu – galvenais ir sasniegt mērķi!

3. "Nē, es negulēšu!"

- Labi, neguli. Negulēsim. Vienkārši apgulsimies gultā un pagaidīsim, kad ciemos atnāks vecmāmiņa. Bērns piekrīt, bet jau pēc piecām minūtēm ir aizmidzis, jo patiesībā gulēt jau viņš grib

4. "Nē, es neģērbšos nost!"

- Labi, neizģērbies. Nevajag. Gulies tāpat. Sarunāsim tikai, ka mēs vēderu atbrīvosim. Vēderiņam ir jāatbrīvojas no gumijām un pogām. Lai vēderiņš atpūšas, tāpēc novilksim bikses, bet neģērbsimies nost.

5. "Nē, es neiešu pastaigāties!"

- Labi, pastaigāties šodien neiesim. Mēs iesim meklēt dārgumus. Tev ir lāpstiņa? Ņem lāpstiņu un iesim ātrāk, kamēr vēl citi dārgumus nav atraduši.

Paši bērni "nē" negrib dzirdēt, ja tie vērsti viņu virzienā. Kad bērns dzird "nē", viņš sāk protestēt un visu tālāk teikto viņš vienkārši nedzird. Nesaki bērnam "nē", saki labāk "jā, bet…".

Burvju "jā"

Kad bērns dzird "jā", ar viņu ir vieglāk vienoties par kaut ko.

- "Jā, es saprotu, ka tu gribi vēl pastaigāties, taču nu jau ir laiks iet mājās. Padomāsim, ko mēs mājās interesantu varētu padarīt?!"

- "Jā, es saprotu, ka tu gribi šo rotaļlietu, bet man līdzi nav naudiņas, ieiesim veikalā citu reizi."

- "Jā, es saprotu, ka tu gribi kompotiņu tieši tagad, bet tas vēl ir ļoti karsts. Labāk abi kopa to papūtīsim, lai ātrāk padziest."

- "Jā, es saprotu, ka tev gribas lēkāt un soļot, taču zem mūsu dzīvokļa dzīvo veca omīte un viņi no trokšņiem sāks sāpēt galva. Labāk bumbu paspēlēsim laukā, bet tagad – galda futbolu. Deram, ka es tevi uzvarēšu!"

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!