Foto: PantherMedia/Scanpix

Latvijā jau kopš 2008. gada strauji pieaug HIV inficēšanās tieši heteroseksuālās transmisijas ceļā, tāpēc saslimst daudz jaunu sieviešu un bērnu. 2014. gadā valstī reģistrētas 14 HIV inficētas grūtnieces, šogad pirmajā pusgadā – septiņas, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati.

No 38 HIV vertikālās transmisijas (infekcija no mātes – bērnam) gadījumiem laikā no 2008. līdz 2015. gada vidum trīs bērni miruši, no tiem viens – AIDS stadijā.

Kuba nesen kļuvusi par pirmo valsti pasaulē, kur saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) atzinumu, ir likvidēta HIV infekcijas transmisija no mātes bērnam jeb izslēgta iespēja, ka HIV inficēta māte šo slimību var nodot tālāk savam mazulim.

Pievienojoties priekam par Kubas sasniegumu, ar nožēlu jāsecina, ka Latvijai līdz šim veiksmes stāstam vēl tāls ceļš ejams, portālam Cālis.lv norāda Latvijas Veselības ekonomikas asociācijā.

Kubas panākumi ceļā uz mātes bērna HIV transmisijas izskaušanu skaidrojami ar kompleksu pieeju problēmas risināšanā: agrīna pirmsdzemdību aprūpe, HIV testu veikšana gan inficētajai sievietei, gan viņas partneriem, savlaicīga pretvīrusa terapijas uzsākšana HIV pozitīvām sievietēm un viņu bērniem, ķeizargrieziena operācija dzemdību laikā un krūts barošanas aizvietošana ar mākslīgo piebarojumu, lai izslēgtu bērna inficēšanās risku.

Pretvīrusa terapija ir īpaši svarīga – kā norāda PVO, bez atbilstošas ārstēšanas sievietei iespēja nodot HIV vīrusu savam bērnam grūtniecības, dzemdību vai krūts barošanas laikā ir 15 līdz 45 procenti. Šis risks samazinās līdz mazliet vairāk nekā vienam procentam, ja māte un bērns savlaicīgi saņem pretvīrusa terapiju.

Savlaicīga terapija – tikai pusei grūtnieču

Iemesli, kāpēc Latvijā joprojām pieaug vertikālās transmisijas ceļā inficēto bērnu skaits, ir vairāki, un uz tiem norāda arī Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC). Grūtniecības laikā Latvijā sievietēm nav pieejami valsts apmaksāti HIV testi, ja tie jāveic otrajā vai trešajā grūtniecības trimestrī. Ar HIV inficēto sieviešu īpatsvars, kuras Latvijā saņem nepietiekamu pirmsdzemdību aprūpi vai dzīvo vispār bez tās, ir nepieļaujami augsts, turklāt ārpus Rīgas šī aprūpe ir sliktāk pieejama, uzsver asociācija.

Arī ECDC eksperti Latvijai savās vizītēs ir norādījuši uz nepieļaujami augsto HIV inficēto bērnu skaitu Latvijā, kas neatbilst 21. gadsimta situācijai.

Situāciju saasina tas, ka Latvijā tikai aptuveni puse HIV inficēto grūtnieču savlaicīgi uzsāk pretvīrusa terapiju (no 14. grūtniecības nedēļas), kas ir galvenā vertikālās transmisijas profilakse. Proti, 2013. gadā grūtniecība tika identificēta 61 HIV pozitīvai sievietei, kas reģistrētas Rīgas Austrumu slimnīcā, un no tām tikai 31 pretvīrusa terapiju uzsāka laicīgi (2012. gadā šis skaits bija 49 un 26; 2011. gadā – 48 un 23), liecina SPKC dati.

Mērķtiecīgums un plānošana

Tikmēr pasaulē bērnu skaits, kas ik gadu piedzimst ar HIV, kopš 2009. gada ir samazinājies gandrīz uz pusi – no 400 000 bērniem 2009. gadā līdz 240 000 bērnu 2013. gadā. Taču, kā norāda PVO, ir jāpieliek lielākas pūles, lai sasniegtu globālo mērķi – mazāk nekā 40 000 no jauna inficētu bērnu gadā līdz 2015. gadam.

Kubas veiksmes stāsts ir milzīgs panākums sabiedrības veselības uzlabošanā un svarīgs solis ceļā uz AIDS brīvu sabiedrību, šogad jūlijā pavēstīja PVO amatpersonas. "Tas parāda, ka AIDS epidēmijai ir iespējams pielikt punktu un ļauj cerēt, ka Kuba būs pirmā no valstīm, kur pilnībā tiks apturēta HIV epidēmija bērnu vidū," pauda PVO ģenerāldirektore dr. Margareta Kāna (Margaret Chan).

Ja arī Latvijā gribam ierobežot vertikālās transmisijas dēļ inficēto bērnu skaitu, valsts līmenī ir jānodrošina daudz mērķtiecīgāka pakalpojumu plānošana un koordinēta sniegšana HIV pozitīvām grūtniecēm, ieverot gan testēšanu, gan kvalitatīvu pirms un pēcdzemdību aprūpi, gan agrīnu pretvīrusa terapiju, norāda asociācijā.

Kā uzsver asociācijas pārstāvji, situācija varētu uzlaboties jau nākamgad, ja vien 2016. gada valsts budžetā arī galīgajā lasījumā tiks iekļauti Veselības ministrijas un Nacionālā Veselības dienesta solītie līdzekļi HIV pacientu labākai ārstēšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!