Foto: Shutterstock

Mazuļa ienākšana sievietes dzīvē pieprasa lielas izmaiņas un pārkārtošanos. Turpmāk bērns noteiks tavas dzīves ritmu. Taču atceries, ka mazuļa zīdīšana faktiski ir tikai viens mirklis tavā dzīvē. Tomēr tas ir laiks, kad tu vienīgā spēj un vari dot savam bērnam tik nepieciešamo uzturu un arī tuvību.

Kā Veselības ministrijas izdotajā izdevumā "Zīdīšanas ABC" norāda vecmāte Antra Kupriša, māmiņas piens kalpo vienlaikus gan kā ēdiens un dzēriens, gan arī nomierina mazuli un iedrošina pārejai uz nepazīstamo dzīvi ārpus sievietes ķermeņa.

Zīdīšana palīdz ielikt pamatu bērna sajūtām, dod viņam iemaņas kontaktēties ar mammu, garantē drošības un paļāvības izjūtas izveidošanos. Mazulis sajūt mammas tuvumu, ādas maigumu, elpu, smaržu, dzird balsi un jau sen pazīstamos sirdspukstus, vienlaikus apmierinot savu izsalkumu un vajadzību pēc piena.

Tomēr nereti zīdīšana uzreiz tik viegli nepadodas, turklāt jaunajai mammai vajadzētu arī pastiprināti piedomāt pie savas ēdienkartes un dzīvesveida, lai bērns saņemtu iespējami labāko.

Lūk, vecmātes ieteikumi ar krūti barojošas mammas diētai!

Papildu šķidrums

Šķidruma daudzuma uzņemšanu regulē slāpes un nav nepieciešams uzņemt vēl papildu šķidrumu, jo jaunākie pētījumi pierāda, ka mātes uzņemtajam šķidrumam nav nekādas ietekmes uz piena veidošanos. Tomēr iegaumē, ja tu lieto mazāk nekā 6-8 glāzes šķidruma dienā, tavs urīns kļūst tumšs, koncentrēts, ar stipri izteiktu smaku un tev rodas aizcietējumi, tad tev tomēr nepieciešams uzņemt vairāk šķidruma.

Papildu kalorijas

Nepieciešamo kaloriju daudzumu efektīvi regulē izsalkuma sajūta. Bērna zīdīšanas laikā uzņemtais uztura daudzums vidēji palielinās par vienu ceturtdaļu vai aptuveni 500 kalorijām. Dažas māmiņas sūdzas par apetītes trūkumu pāris dienas pēc dzemdībām. Šādā gadījumā būtu vēlamas biežas, mazas ēdienreizes.

Ja esi nobažījusies par savu svara pieaugumu grūtniecības laikā, tad zini, ka tava ķermeņa uzkrātās taukvielu rezerves tiek izmantotas kā enerģijas avots bērna zīdīšanas procesā. Tātad, zīdot mazuli, tev ir iespēja zaudēt savus liekos kilogramus. Nav ieteicams ievērot kādu speciālu diētu vai badošanos šajā laikā. Tāpat kā līdz šim, turpini ēst labu, sabalansētu, vitamīniem bagātu uzturu.

Vitamīni

Pirmajos mēnešos pēc dzemdībām, zīdot mazuli, turpini lietot vitamīnus ar dzelzi, kuri tev tika ieteikti jau grūtniecības laikā.

Ierobežojumi

Tev nav nekāda iemesla atteikties no kāda īpaša ēdiena tikai tāpēc, ka tu zīdi bērniņu. Jebkurš produkts var tikt lietots samērīgos daudzumos, ja vien apstākļi pēkšņi nenosaka ko īpašu.

Ja Tev pašai ir kāda zināma alerģija, derētu to ievērot un izdarīt kādas izmaiņas diētā gan grūtniecības, gan arī bērna zīdīšanas laikā.

Ja Tev liekas, ka kāds produkts varētu būt bijis par nelabvēlīgas mazuļa reakcijas iemeslu, tad izvairies no šī produkta lietošanas aptuveni divas nedēļas. Pēc tam atsāc to lietot un īpaši novēro bērnu. Ja viņa stāvoklis pasliktinās atkal, tad izslēdz šo produktu no sava uztura. Papildu ieteicams meklēt dietologa padomu.

Lai izvairītos no vēdergraizēm mazulim, ierobežo šokolādes, citrusaugļu un to sulu, stipru garšvielu un gāzes radošu dārzeņu (kāpostu, piparu, it īpaši sīpolu) lietošanu. Daži bērni ir alerģiski uz govs pienu un piena produktiem māmiņas diētā.

Kafija uzbudinoši ietekmē arī mazuli, tāpēc ieteicams dzert to no rīta un ne no lielās krūzes.

Alkohols, kuru tu lieto, caur mātes pienu nonāk arī bērna ķermenī un ietekmē mazuli. Tieši tas pats attiecas uz nikotīnu. Smēķēšanas dēļ parasti samazinās piena daudzums, jo nikotīns sašaurina piena vadus. Tavs bērns būs nemierīgs, jo nikotīna ietekmē ir novērojamas biežas vemšanas un caurejas. Zīdīšana ir stimuls atmest smēķēšanu! Tas noteikti nāks par labu tev un tavam mazulim.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!