Foto: PantherMedia/Scanpix

Atlikt uz vēlāku laiku jeb nevēlēšanās darīt obligāti veicamās lietas – novērojama ne tikai bērniem. Taču tieši bērnībā ir visvieglāk veidot rakstura īpašības, lai pieaugušā vecumā nerastos problēmas lietas novest līdz galam. Kā piespiest bērnu cīnīties ar slinkumu? Portālam Letidor.ru eksperti atklājuši septiņus padomus, kā bērnu atradināt no iecienītā: "Ai, rīt izdarīšu!"

1. Iemāci bērnam sagatavot darāmo darbu sarakstu. Turklāt galvenais noslēpums – visi darbi jāsadala četrās grupās: "steidzamie un svarīgie"; "svarīgie, taču ne steidzamie"; "steidzamie, bet ne tik svarīgie", "ne tik svarīgie un ne tik steidzamie". Noskaidrojot pašu svarīgāko, bērns sapratīs, bez kāda darba paveikšanas patiešām neiztikt. Saraksta veidošanā vēlams izmantot krāsainos marķierus, tad dienas plāns būs daudz pārskatāmāks.

2. Darbs pa pusstundai. Mājas darbu pildīšana var šķist bezgalīga, īpaši, ja vecāki ir pret atpūtas brīžiem. Iemāci bērnu koncentrēties. Pirms tam ir svarīgi, lai bērns precīzi saprastu, cik viņam ir laika atpūtai, bet cik – darbam. Sadaliet laiku – noteiktu laika sprīdi bērns mācās, dara citus mājas darbus, bet konkrētu laiku – atpūšas. Atpūtas laiks var būt piecu līdz desmit minūšu garš. Viss atkarīgs no bērna īpašībām – cik ilgu laiku viņš spēj koncentrēties darbam, cik liels laika sprīdis nepieciešams atpūtai.

3. Sagatavo lielo darbu sarakstu vairākiem mēnešiem uz priekšu un apspried ar bērnu soļus, ko vajadzēs spert to sasniegšanai. Izlasīt grāmatu līdz Jaunā gada sākumam, iemācīties piepumpēties trīs reizes, iemācīties dziesmiņu angļu valodā – visus šos uzdevumus nav iespējams paveikt viena vakara laikā. Tieši šādi mērķi palīdzēs bērnam aizdomāties par to, kā plānot savu laiku ne tikai vienai dienai vai dažām nedēļām. Tālāki plāni ļaus labāk saprast, kā sasniegt pa īstam lielus mērķus. Un, ja bērns sapņo sakrāt naudu jaunam tālrunim, uzzīmējiet kopā naudas krāšanas grafiku.

4. Rādi bērnam piemēru. Ja tev gaidāms kāds sarežģīts darbs, izdari to dienas sākumā. Pakāpeniski tu ievērosi, ka arī tavs bērns darāmās lietas vairs neatliks uz pēdējo brīdi.

5. Desmit minūšu noteikums. Ja bērns pavisam nav gatavs ķerties pie darbiem, piedāvā viņam kompromisu. Lai bērns vismaz desmit minūtes paskatās un palasa dzejoli un atrisina kaut vienu piemēru no mācību grāmatas.

6. Pavēro, kad bērns biežāk ir izklaidīgs. Ja mājas darbu pildīšana sakrīt ar laiku, kad citi ģimenes locekļi atpūšas, skatoties televizoru, tad nav vērts gaidīt lielus rezultātus. Bērniem nepieciešams atbalsts. Tieši vecāki var parādīt, kā viņi ciena to, ko dara bērns.

7. Uzsver, ko tieši un kā bērnam ir jāizdara. Vai ir vērts zīmēšanai veltīt trīs stundas laika? Tieši kādus rezultātus tu sagaidi no uzdotā uzdevuma? Skolas mājas darbu pildīšanai var būt nepieciešams ilgs laiks, ja grib visu izdarīt maksimāli labi. Vēlams ar bērnu apspriesties, kuriem priekšmetiem ir vērts veltīt vairāk laika, bet kuru mājas darbu izpildi var atlikt uz laiku, kad spēki jau ir nedaudz mazāki. Māci bērnam ne tikai ar atbildību atteikties pret pienākumiem, bet arī sadalīt tos pēc svarīguma pakāpes. Tas palīdzēs mazāk nogurt un nezaudēt rezultativitāti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!