Mūsu platuma grādos ikvienu laiku pa laikam piemeklē klepus. Tomēr reizēm klepus nav tikai saaukstēšanās pazīme. Kā atpazīt, vai bērna klepus nav signāls pirmajiem astmas saslimšanas simptomiem, stāsta Latvijas Bērnu alergologu un pneimonologu biedrības valdes priekšsēdētāja, kā arī "BENU veselības un skaistuma akadēmijas lektore" dr. Ineta Grantiņa.
Astma tiek uzskatīta par vienu no izplatītākajām bērnu hroniskajām saslimšanām. Pasaulē, kā arī Latvijā astma konstatēta aptuveni 10-15 procentiem bērnu. Bērni šai slimībai pakļauti pat vairāk nekā pieaugušie, jo viņu organisms ir daudz jutīgāks pret apkārtējās vides piesārņojumu, kas ir viens no būtiskākajiem astmu izraisošajiem faktoriem.
Astma raksturojama kā pastāvīgs elpceļu iekaisums, kura rezultātā elpceļi pietūkst un kļūst ļoti jutīgi. Astmas slimniekiem pastiprināta reakcija var rasties no putekļiem, dzīvnieku spalvām, tabakas dūmiem un citiem kairinātājiem. Tāpat jutība rodas pret aukstu gaisu vai fizisku slodzi, jo pieaug elpošanas ātrums un gaiss strauji pārvietojas pa bronhiem, kairinot gļotādu. Šī reakcija parasti izpaužas kā klepus un aizdusa, kas kopā tiek dēvēts par astmas lēkmi. Smagākos gadījumos tā var izraisīt arī bīstamu elpas trūkumu.