zobi, meitene, smaids
Foto: Shutterstock
Zobārsti brīdina: ja piena zobu zaudēšana notiek ātrāk nekā paredzēts, tas sekmē zobu un smaganu, kā arī ortodontiskās problēmas. Citiem vārdiem sakot, "piena zobi nav rezerves daļas, bet žokļa veidošanās stūrakmens", norāda ārsti, kuri sagatavojuši mazo padomu ābeci par bērna zobu kopšanu.

Kariess un smaganu saslimšanas ir visbiežāk sastopamās hroniskās zobu slimības Latvijā, kuras izraisa sāpes, diskomfortu, kā arī samazina dzīves kvalitāti un, ilgstoši neārstētas, prasa dārgu terapiju. Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2014. gadā zobārstu līdz 17 gadu vecumam (ieskaitot) kopumā apmeklējuši 516 069 bērni un apmeklējumu skaits, salīdzinājumā ar 2013. gadu sarucis par trim procentiem.

Zobārsti atzīmē, ka attieksmi pret zobu problēmām un zobārsta apmeklējumu veido vecāku uzvedība un bērnības atmiņas par pirmo vizīti pie zobārsta. Tieši tāpēc "Mēness aptieka" farmaceiti un AS "Veselības centru apvienība" ārsti apkopojuši rekomendācijas vecākiem, kā iemācīt bērnus rūpēties par mutes dobuma veselību un nebaidīties no vizītēm pie zobārsta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!