Piedāvājam Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālistu sagatavotu skaidrojumu par šo tēmu, aplūkojot tipiskākās meiteņu un zēnu izmaiņas.
Kas ir pubertāte
Pubertāte ir dabiska attīstības stadija, kurā bērni pakāpeniski kļūst par pieaugušajiem, gan bioloģiski, gan funkcionāli sasniedzot dzimumgatavību. Laiks, kad norisinās pubertāte, katram cilvēkam ir stipri atšķirīgs – parasti meitenēm 10-13 gadi , zēniem 12-14 gadi, akcelerācijas (cilvēka organisma paātrināta attīstība salīdzinājumā ar iepriekšējām paaudzēm) ietekmē pubertāte var iestāties ātrāk, nav arī noteiktu robežu, kad pubertāte sākas un beidzas. Šis ir fakts, kas būtu jāuzsver sarunā ar meitenēm.
Meitenēm pubertātes procesi sākas apmēram vienu, divus gadus ātrāk nekā zēniem. Dzimumgatavības sasniegšanas process zēniem noslēdzas 17−19 gadu vecumā, meitenēm 15−17 gadu vecumā.
Pubertātes sākumā noris iekšējas hormonālas pārmaiņas – meitenēm strauji palielinās sievišķā hormona jeb estrogēna daudzums, bet zēniem – vīrišķā hormona jeb testosterona daudzums. Hormoni ir bioloģiski aktīvas vielas, kas ietekmē cilvēka izskatu, aktivitātes līmeni un pašsajūtu. Vīrišķo un sievišķo hormonu proporcijas ietekmē cilvēka turpmāko fizisko attīstību un arī uzvedību.
Nozīmīgākās izmaiņas meitenēm pubertātē
Pubertātes laikā redzamākās izmaiņas skar meitenes ķermeni − viņa strauji izstiepjas augumā, platāki kļūst gurni − augums pamazām iegūst sievišķīgas aprises. Attīstoties krūtīm, vairums meiteņu šajā laikā uztraucas par krūšu izmēru, vienām nepareizs šķiet to atšķirīgais izmērs, citām − forma. Ir pilnīgi normāli, ja augšanas laikā viena krūts ir lielāka par otru, ar laiku abu izmēri izlīdzināsies. Taču tās var būt atšķirīgas arī visa mūža laikā. Meitenei padusēs sāk augt matiņi, apmatojums parādās arī ap dzimumorgāniem. Parādās pinnes, aug visi pastāvīgie (kaula) zobi, pastiprinās svīšana, palielinās iekšējie un ārējie dzimumorgāni.
Lielas izmaiņas meitenes dzīvē ienes mēnešreižu jeb menstruāciju sākšanās. Vairumam meiteņu menstruācijas sākas 12−14 gadu vecumā. Iesākumā mēnešreizes ir neregulāras, bet ar laiku cikls nostabilizējas un tās notiek reizi mēnesī. Vidēji menstruāciju ilgums ir 2−6 dienas.
Pirms menstruācijām ir iespējams nogurums, slikts garastāvoklis vai pat depresīvs noskaņojums, ko izraisa hormonālās izmaiņas, iespējamas arī sāpes menstruāciju laikā (dismenoreja) vai krampji, ko var pavadīt nelaba dūša vai pat caureja. Visbiežāk šādi simptomi novērojami, ja menstruācijas vēl nekad nav bijušas, kaut parasti tām jau būtu jābūt (apmēram līdz 16 gadu vecumam), vai, kad "pazūd" vairāk nekā viena menstruācija, tāpēc būtu vēlams konsultēties ar ginekologu.
Emocionālās pārmaiņas meitenēm, kas saistītas ar pubertāti
- pubertātes laikā meitenes kļūst emocionālas, viņām ir raksturīgas biežas garastāvokļa maiņas: brīžiem meitenes kļūst nepamatoti raudulīgas, brīžiem nepamatoti jautras;
- meitenes vēlas kļūt neatkarīgas, patstāvīgas, rodas vēlēšanās pamazām attālināties no ģimenes, nereti konfliktē ar pieaugušajiem;
- vēlēšanās pēc piedzīvojumiem, riska pilna uzvedība, raksturīgi arī pašapliecināšanās meklējumi;
- izteikta vēlme pēc vienaudžu draudzības, pakļaušanās grupas ietekmei;
- ļoti nozīmīgs šajā posmā kļūst satraukums par savu izskatu;
- raksturīga sakāpināta trūkumu pārvērtēšana, bieža uzskatu maiņa, savu problēmu pārspīlējums, "neviens mani nesaprot".
Nozīmīgākās izmaiņas zēniem
Redzamākās izmaiņas vispirms skar ķermeni – zēni stiepjas garāki, platāki kļūst pleci − augums pamazām iegūst vīrietim raksturīgās formas. Izmaiņas sagaida zēna balsi – tā piedzīvo balss lūzumu un kļūst zemāka. Uz ķermeņa dažādās vietās parādās apmatojums – uz sejas, padusēs un pie dzimumlocekļa pamatnes. Tāpat apmatojums var kļūt izteiktāks uz rokām un kājām, kā arī citām ķermeņa daļām. Parādās pinnes, aug visi pastāvīgie (kaula) zobi un attīstās muskulatūra.
Taču tas vēl nav viss – pārmaiņas skar arī dzimumorgānus. Katrs zēns piedzīvo brīdi, kad viņa dzimumloceklis kļūst resnāks un garāks, lielākas un tumšākas kļūst arī oliņas jeb sēklinieki. Pubertātes laikā sēkliniekos sāk veidoties sēkla. Zēna seksuālajam briedumam raksturīga erekcija. Erekcija var parādīties pēkšņi un arī pazust tikpat pēkšņi. Parasti erekcija novērojama no rītiem, uztraukumu brīžos un jūtot seksuālu uzbudinājumu. Tiklīdz sāk veidoties sperma, zēns var kļūt par tēvu.
Gluži dabiskas ir puišu bažas par dzimumlocekļa izmēriem un formu. Jā, dzimumlocekļa izmērs miera stāvoklī var atšķirties, taču uztraukumam nav pamata, jo pieaugušiem vīriešiem locekļa izmērs uzbudinātā jeb ereģētā stāvoklī ir diezgan līdzīgs. Nav vērts bažīties arī par dzimumlocekļa formu – dzimumloceklis var noliekties gan pa labi, gan pa kreisi. Arī oliņas nav vienādas – parasti viena nokarājas zemāk nekā otra.
Daba vīrietim paredzējusi ik pēc noteikta laika atbrīvoties no spermas, parasti tas notiek miegā – to dēvē par pollūciju jeb "slapjajiem sapņiem". Pollūcija ir gluži dabiska parādība, ko piedzīvo jebkurš zēns vai vīrietis.
Līdz ar pubertātes iestāšanos ir ieteicams pievērst lielāku uzmanību higiēnai. Šajā laikā zēni sāk vairāk svīst. Sviedriem iestāvoties, parādās nepatīkams aromāts. Ir svarīgi izskaidrot zēniem, ka ir jāmazgājas katru dienu, arī pēc sporta nodarbībām. Mazgājoties īpaša uzmanība jāpievērš dzimumorgāniem. Ikdienas mazgāšanās, atvelkot dzimumlocekļa priekšādiņu, ir obligāta.
Pubertātes laikā zēniem problēmas rada viņu fiziskā "es" tēla ārējās izmaiņas, aktuāla kļūst savas ārienes novērtēšana. Šajā vecumā ir raksturīgs uzskats, ka auguma proporcijām ir jāatbilst noteiktiem savā grupā pieņemtiem etaloniem.
Galvenās emocionālās pārmaiņas zēniem, kas saistītas ar pubertāti
- pusaudžu uzvedību un izturēšanos lielā mērā ietekmē uzbudināmība, viņu reakcijas var būt neadekvātas, pat paradoksālas, zēni kļūst nesavaldīgi;
- zēni vēlas kļūt neatkarīgi, patstāvīgi;
- piemīt vēlēšanās pamazām attālināties no ģimenes, nereti konfliktē ar pieaugušajiem;
- vēlēšanās pēc piedzīvojumiem, spēcīgāka vēlme riskēt nekā meitenēm;
- raksturīgi pašapliecināšanās meklējumi;
- izteikta vēlme pēc vienaudžu draudzības, pakļaušanās grupas ietekmei, svarīgi, ko par viņu domā citi;
- raksturīga sakāpināta trūkumu pārvērtēšana, bieža uzskatu maiņa, savu problēmu pārspīlējums, "neviens mani nesaprot";
- līdzīgi kā meitenēm, arī zēniem ir raksturīgs satraukums par savu izskatu un citām personības iezīmēm gan pamatotām, gan izdomātām.
Informācija no SPKC un Veselības ministrijas izstrādātā metodiskā materiāla par reproduktīvās veselības, dzimumattīstības, attiecību veidošanas un atbildības jautājumiem.