Foto: PantherMedia/Scanpix

Pat visatbildīgākie un rūpīgākie vecāki mēdz nonākt kaitinošās situācijās, un viss tikai tādēļ, ka uzmanībai un rūpēm par mazuli, vecākuprāt, jābūt vispareizākai. Portāls Deti.mail.ru publicējis pediatres nosauktas piecas izplatītākās kļūdas, ko jaunie vecāki pieļauj savu jaundzimušo aprūpē.

Pelde rozā ūdenī

"Pietiekami bieži vizītē pie manis atnāk "pareizās un atbildīgās māmiņas", kuras lepni stāsta, ka katru dienu mazulīti peldina ūdenī, kam pievienots zilo graudiņu (kālija permanganāta) šķīdums. "Veselībai un infekciju profilaksei," lūk šādi ir jauno mammu paskaidrojumi. Patiesībā tas nav ne tikai noderīgi mazulim, bet var pat tam kaitēt. Zilos graudiņus vanniņai var pievienot pašā, pašā sākumā, kamēr nav sadzijusi nabiņa.

Foto: Shutterstock

"Rozā ūdens" ļoti izteikti sausina ādu un, ilgstoši to lietojot, uz mazuļa ādas var parādīties zvīņošanās," brīdina pediatre. Un vispār – ar visa veida zālītēm ir jābūt uzmanīgiem, tās nevajadzētu lietot bez ārsta konsultācijas – augu maisījumi var kļūt par sausas ādas vai alerģisku reakciju iemesliem.

Ko darīt? Bērnu pēc tam, kad nabiņa sadzijusi, jāpeldina parastā, siltā ūdenī. Mazgāšanās līdzekļus, vannas putas vai maigu, hipoalerģisku gēlu var izmantot aptuveni reizi nedēļā. Biežāk to darīt nevajadzētu, lai neizjauktu mazuļa dabiskās aizsargspējas.

Pie visa vainojamas autiņbiksītes

Foto: PantherMedia/Scanpix

"Tāpat visai bieži man nākas dzirdēt žēlabas par izsitumiem un citiem ādas kairinājumiem, pie kā vainojamas "šīs briesmīgās autiņbiksītes". Patiesībā šis unikālais izgudrojums palīdz mazulīša ādu saglabāt sausu un tīru, kas nozīmē, arī veselīgu. Taču tikai tad, ja tās tiek pareizi lietotas," uzsver pediatre.

Ko darīt? Ir svarīgi atcerēties autiņbiksīšu pareizas lietošanas principus – tās jāmaina ne retāk kā reizi trīs stundās un pēc katras vēdera izejas. Tāpat obligāts nosacījums – pie katras autiņbiksīšu nomaiņas – jāļauj bērnam izbaudīt gaisa peldes. Alerģiskas reakcijas gadījumā gan var mēģināt pamainīt cita ražotāja autiņbiksītes.

Viņš ir maziņš, viņam ir auksti

Foto: Pixabay

Tipiska kļūda, ko pieļauj lielākā daļa jauno vecāku – bailes nosaldēt bērnu. Mammas un tēti sāk bērnu ģērbt siltāk, segt vairākas segas, ieslēgt sildītājus, itin nemaz nedomājot par to, ka pārkaršana bērnam var būt daudz bīstamāka, nekā tad, ja mazulim būs nedaudz vēsāk. Lieta tāda, - ja mazulis svīst, tad uzreiz pa visu ķermeni, un pat neliela pārkaršana viņa ādu padara miklu. Savukārt tad, vismazākā vēja pūsma var izraisīt saaukstēšanos. Tāpat šāda pārkaršana var izraisīt niezošus izsitumus uz ādas. Bet, ja raugās uz šo globāli, pārkaršana negatīvi ietekmē arī nervu sistēmu.

Ko darīt? Zīdaiņus jāģērbj pēc principa "kā pats", tikai plus vēl viena apģērba kārta. Kad bērniņš miegā guļ, vēlams viņu apsegt ar dabiskas izcelsmes auduma segu, tāpat kā regulāri izvēdināt istabu, atceroties, ka mazulis vislabāk jutīsies, ja istabā gaisa temperatūra būs ap 23 grādiem plusā pēc Celsija.

Nagu griešana – tās ir mokas

Foto: PantherMedia/Scanpix

Pēc jaunizcepto vecāku teiktā, nogriezt nagus jaundzimušajam ir ne tas vieglākais uzdevums. Tā var izrādīties patiesība, ja ir izvēlēts nepareizais instruments, atzīst ārste.

Ko darīt? Pirmkārt, jāiegādājas speciālas, bērnu nagu griešanai paredzētas šķērītes ar neasiem galiem, kas mazos pirkstiņus pasargās no traumām. Citi izvēlas knaiblītes un iesaka nadziņus likvidēt tad, kad mazulis guļ saldā miedziņā. Katrā ziņā – nagi jāgriež regulāri, jo zem tiem vairojas baktērijas.

Nost ar kreveli!

Foto: PantherMedia/Scanpix

Pirmajos dzīves mēnešos uz jaundzimušā galviņas, matainajā daļā, var tikt novērota dzeltenīga krevelīte. Tā ir izplatīta parādība, bet veselībai absolūti nekaitīga, tiesa, prasa pareizu aprūpi. Jauno vecāku kļūda visbiežāk tiek novērota tad, kad viņi sāk krevelīti paši knibināt nost, ko nekādā gadījumā nevar darīt, jo mazuļa ādiņa ir ļoti maiga un viegli ievainojama, to itin viegli var traumēt. Bet tur, kur ir trauma, tur arī var parādīties iekaisums (īpaši ņemot vērā faktu, ka zem vecāku roku nagiem slēpjas daudz baktēriju).

Ko darīt? Akurāti bērnam izmazgāt galvu ar maigu bērnu šampūnu, pēc kā to nosusināt ar dvieli. Nav nepieciešams matiņus, ja tādi ir, nosusināt pavisam sausus. Tad galvas ādā iemasēt bērniem domāto eļļiņu un uzvilkt kokvilnas cepurīti. Tas palīdzēs kreveli mīkstināt, pēc kā to vieglāk būs noņemt pavisam. Tas jādara ar bērniem paredzētu suku, akurāti un maigi kreveli noņemot, bet tā, lai mazulim neradītu diskomfortu. Bieži vien kreveli nav iespējams noņemt vienas procedūras laikā, bet atceries, ka nav nekādas steigas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!