skolēns, mācīties, mājas darbi
Foto: Shutterstock

Pasaulē 10 līdz 20 procenti bērnu un pusaudžu ir psihiski un uzvedības traucējumi. Neatpazīti un neārstēti, šie stāvokļi būtiski ietekmē bērnu attīstību, viņu panākumus mācībās un potenciālu turpmākai produktīvai un piepildītai dzīvei. Lielākajai daļai no psihiskajiem traucējumiem bērniem ir pieejamas drošas un efektīvas ārstēšanas un rehabilitācijas metodes, kas būtiski uzlabo dzīves kvalitāti un tālāko prognozi, tāpēc ārkārtīgi svarīgi ir tos laicīgi atpazīt un ārstēt, uzsver Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti.

Kādi psihiski traucējumi var skart bērnus un pusaudžus

Psihiski traucējumi var sākties jebkurā vecumā, bet katram vecuma posmam ir raksturīgi savi biežākie traucējumi. Pirmsskolas vecumam raksturīgie traucējumi ir attīstības aizture, tostarp valodas attīstības aizture, garīgā atpalicība, bērnības autisms (attīstības traucējumi, kas pamatā skar sociālās un komunikācijas spējas), uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms (stāvoklis, kuram raksturīga bērna nespēja noturēt uzmanību, hiperaktivitāte un impulsīva uzvedība).

Skolas vecumam visraksturīgākie traucējumi ir mācīšanās traucējumi, nervu tiki, uzvedības traucējumi, neirotiski traucējumi – obsesīvi kompulsīvi traucējumi, funkcionālā enurēze, šķiršanas trauksme, fobiska trauksmainība, sociālā trauksme, brāļu/māsu sacensība.

Savukārt pusaudžu vecumam raksturīgi ir ēšanas traucējumi, depresija un ar to saistīti pašnāvības mēģinājumi, uzvedības traucējumi, vielu atkarības. Pusaudžu vecumā arī sākas lielākā daļa no pieaugušo psihiskajiem traucējumiem - kā bipolāri afektīvi traucējumi, šizofrēnija, personības traucējumi un citi.

Psihisko traucējumu pazīmes, diagnostika un ārstēšana

Foto: Shutterstock

Ja esi saskāries ar grūtībām mācībās

Foto: PantherMedia/Scanpix

Kas ir mācīšanās traucējumi

Foto: Shutterstock

Kā atpazīt mācīšanās traucējumus un ko darīt

Foto: PantherMedia/Scanpix

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!