Auss sēra korķa likvidēšana ir bieža procedūra, kas nereti prasa lielu gan pacienta, gan ārsta pacietību. Pēdējos 20 gados, attīstoties farmakoloģijai un kosmetoloģijai, arī sēru korķu veidošanās ir pieaugusi. Nebeidzamā cīņa ar šo problēmu daudzus ved izmisumā un rada diskomfortu, atzīst "LOR klīnikas" otolaringoloģe Ilze Sokolova. Par sēru korķu veidošanos bieži sūdzas gan lielāku, gan mazāku bērnu vecāki. Kāpēc tie veidojas un kā bērnam palīdzēt, portālam "Cālis.lv" stāsta ārste.
Lai saprastu sēra korķa būtību, jāsaprot, vai tā vispār ir pataloģija, skaidro otolaringoloģe. Ausīs atrodas pārveidoti sviedru dziedzeri – sēra dziedzeri, kas izstrādā sekrētu jeb sēru. Ir divi galvenie auss sēra veidi: mitrais – dzeltenbrūnā krāsā un sausais – pelēkā krāsā. Sēra izdalīšanās ir organisma aizsargreakcija pret putekļiem, svešķermeņiem, pret mikrobiem un sēnīšu infekcijām, kas var nokļūt ausīs. Vienlaikus tas pasargā no niezēšanas, sausuma sajūtas auss ejā.
Katram cilvēkam sēra izdale notiek citādāk tieši tāpat, kā sviedru dziedzeri katram funkcionē atšķirīgi – cits svīst ļoti, cits pavisam nedaudz. Jautāsi, kā tīrīt ausis? Fizioloģiski ausis tīrās pašas, proti, izsviežot sēru. Taču, lai ausis no sēra atbrīvotu droši, un nekaitējot, vislabākais mērinstruments ir mūsu pašu pirksti. Cik tālu pirksts ļauj iekļūt savā auss ejā, tik tālu ausi drīkstam iztīrīt. Vēl mazam bērnam ausis var izslaucīt ar mīkstu salveti, padomus sniedz Sokolova.