Foto: Shutterstock
Sākoties vasaras sezonai, gan bērni, gan pieaugušie arvien biežāk dodas peldēties. Taču dažkārt pēc peldēšanās var rasties nepatīkama sajūta. Slimība, kas tiek dēvēta par peldētāja ausi, izpaužas ar stiprām sāpēm un ir vasarai raksturīga vaina, taču to var iegūt jebkurā gadalaikā, nododoties ūdenspriekiem gan baseinā Latvijā, gan dienvidu zemēs.

Viena no biežākām ar peldēšanos saistītām problēmām galvas un kakla reģionā ir ārējās auss iekaisums, portālam "Cālis.lv" skaidro "LOR klīnikas" otolaringologs Andrejs Lifšics.

Ārējās auss iekaisums ir infekcijas izraisīta ārējās auss ejas vai auss gliemežnīcas slimība, kurai raksturīgas izteiktas sāpes ausī. Biežāk šī slimība skar bērnus no septiņiem līdz 12 gadiem, kuri ilgstoši uzturas ūdenī. Pārāk liels mitrums ārējā auss ejā var izraisīt auss ejas ādas bojājumu, kas sekmē baktēriju vai sēnīšu iekļūšanu dziļākos audos. Tāpēc šī slimība biežāk ir novērojama vasarā, kad sākusies peldēšanas sezona.

Tomēr ne vienmēr peldēšanās ir vienīgais iemesls ārējās auss iekaisumam. Jebkas, kas izraisa auss ejas ādas bojājumu, var veicināt infekcijas rašanos, piemēram, ausu tīrīšana ar vates kociņiem, auss ejas kasīšana vai ekzēma, vai peldēšanās piesārņotās ūdenstilpnēs – tas viss palielina ārējās auss iekaisuma attīstības risku.

Foto: Shutterstock

Par ko sūdzas mazie un lielie peldētāji

  • Pieaugošas sāpes ausī, kas izstarojas uz paura un kakla rajoniem;
  • Sāpes pastiprinās, ja ausi parausta aiz auss ļipiņas;
  • Pilnuma vai aizkritušas auss sajūta, var pasliktināties dzirde ar iesaistīto ausi;
  • Izdalījumi no ārējās auss ejas;
  • Var būt paaugstināta temperatūra;
  • Ārējās auss ādas apsārtums vai pietūkums.

Ko darīt

Ja ārējās auss iekaisums nav izteikts, parasti pietiek ar antibakteriāliem ausu pilieniem, tomēr ielaistas slimības gadījumā būs nepieciešama antibiotiķu lietošana, stāsta Lifšics.

Runājot par peldēšanos, jāatzīst, ka ārējās auss iekaisums nav vienīgais, kas var izraisīt diskomforta sajūtu vai pat sāpes ausī. Piemēram, gadījumā, ja ausī izveidojies sēra korķis, ūdenim iekļūstot auss ejā, tas var uzbriest un izraisīt dzirdes pasliktināšanos, šalkoņu, pilnuma sajūtu ausī un pat sāpes. Par laimi, ārstēšana ir gana vienkārša – korķa evakuācija, skalojot vai izņemot to ar auss āķīti, mierina ārsts.

Foto: PantherMedia/Scanpix

Kad nevajadzētu ļauties ūdens priekiem

Ja bērnam vai pieaugušajam ir bungplēvītes perforācija, tas ir caurums bungplēvītē vai trubiņas bungplēvītē, kā arī hronisks vidusauss iekaisums, akūts ārējās vai vidusauss iekaisums, obligāta ir slimās auss aizsargāšana no ūdens, uzsver Lifšics.

Vienlaikus, apkopojot visu iepriekšminēto, sāpes ausī parasti prasa otolaringologa izvērtēšanu, lai pareizi diagnosticētu sūdzību iemeslu un nozīmētu pareizo ārstēšanu, rekomendē ārsts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!