Un ne velti, jo rotaļām ar smiltīm piemīt arī terapeitisks efekts, kas tika pamanīts vēl 20. gadsimta divdesmitajos gados, un smiltis psihoterapijā sāka izmantot Karls Gustavs Jungs. Bet jau piecdesmitajos gados smilšu terapija ieviesta kā atsevišķs virziens un veiksmīgi tiek izmantots bērnu psihoanalīzē, ģimenes terapijā un mākslas terapijā. Par smilšu labvēlīgo ietekmi uz bērnu emocionālo veselību un to, kādas spēles var izspēlēt, portālam "Ihappymama" stāsta jomas speciālisti.
Smilšu terapijas metodes var īstenot visparastākajā smilšu kastē – pagalmā vai arī pludmalē. Kad ārā laiks ir slikts, spēlēties ar smiltīm iespējams arī mājās, ja vien ir vieta, kur novietot nelielu kastīti vai plastmasas kārbu. Vasarā, protams, spēles vislabāk spēlēt svaigā gaisā.
Smilšu spēles var palīdzēt:
- pret bērna bailēm;
- trauksmes mazināšanas profilaksei un nervu sistēmas stabilizēšanai;
- iztēles un sīkās motorikas attīstīšanai;
- kustību koordinācijas uzlabošanai.
Lūk, daži piemēri spēlēm smilšu kastē vai pludmalē!
- Vienkārši ļauj ar rokām baudīt smiltis – pieskarties ar pirkstiem, ar visu roku, mēģināt smiltis saturēt plaukstā, izlaist caur pirkstiem. Pavēro bērnu, ar kādu interesi viņš iepazīst smiltis. Dažas mammas mazajiem aizliedz aiztikt smiltis ar rokām, piedāvājot ar tām spēlēties, izmantojot lāpstiņu. Bet ne velti bērniem patīk rakāties smiltīs. Tas palīdz noņemt psiholoģisko spriedzi, palīdzēt atslābināties.
- Paslēp smiltīs kādu mantiņu un lūdz bērnam to atrast.
- Piedāvā bērnam zīmēt smiltīs. Var izveidot skaistu gleznu no smiltīm un dabas materiāliem. Šis ir lielisks veids fantāzijas attīstīšanai.
- Ar pirkstiņiem smiltīs aicini zīmēt aplīšus, līnijas, zigzagus.
- Lai bērns smiltis izsijā caur sietu.
- Lieliska rotaļa ir spēles ar smiltīm un ūdeni. Tad var salīdzināt sausas un slapjas smiltis.
- Iemāci bērnam no smiltīm zīmēt mājiņas, pilis, pilsētas, būvēt mūrus. Papildus var izmantot citus materiālus, piemēram, oļus, čiekurus, plastmasas glāzītes.
- Paspēlējiet "celtniekos". Vajadzēs rotaļu kravas mašīnu, kurā iebērt smiltis – tad var iekraut, vest un izkraut kravu.
- Smiltīs var izveidot tuneli mašīnītei, alu pelītei, zoodārzu vai fermu.
- Paspēlējiet "virtuvēs" – cepiet kūkas, pīrādziņus, cepumus.
Kamēr bērns ir maziņš, vecāki paši var piedāvāt un ierādīt savas bērnības spēles no smilšu kastes vai pludmales. Starp citu, pievērs uzmanību – kad smilšu kastē nav pavisam mazo bērnu, tur labprāt spēlējas arī sākumklašu vecuma bērni. Īpaši viņu radošums izpaužas pludmalē, kur ir gan daudz smilšu, gan pietiekami daudz vietas. Smilšu terapija ir piemērota visa vecuma bērniem, arī pieaugušajiem.