Daudziem Līgo un Jāņi ir gada gaidītākie svētki – ar saviem rituāliem, maģiju, kopābūšanu, un – nenoliedzami, arī svētku galda klāšanu un mielošanos pie tā. Lai gan grūtniecība nav slimība, uzsver uztura speciāliste Liene Sondore, tomēr sievietei bērniņa gaidīšanas laikā ir jāievēro nedaudz citādāks dzīvesveids. Kā skaisti nolīgot un sagaidīt Jāņu rītu, lai svētki nekaitētu mazuļa un pašas grūtnieces veselībai, portālam "Cālis" padomus sniedz Sondore, kura uztura jautājumos konsultē topošās un jaunās mammas Rīgas Dzemdību namā.
Grūtniecība nav slimība un patiesībā – nav svarīgi, vai tie ir Jāņi vai Ziemassvētki, vai parasta darba diena, grūtniecei ir jāievēro veselīga, sabalansēta uztura paradumi. Ja grūtniecei ir kādas hroniskas saslimšanas, tad uzturu papildu noteikti koriģē ārsts. Liela mūsdienu problēma grūtnieču vidū ir liekais svars, aptaukošanās, tādēļ, ja kāda to vēl nezina – jāēd nav par diviem! Arī svētkos nē.
"Bieži vien mēs neprotam pateikt "nē". Mans ieteikums, ja topošā mamma aizbrauc pie radiem vai draugiem uz laukiem, kur, kā zināms, mēģina piebarot gadam uz priekšu, tomēr mācēt pateikt skaidru "nē" tajā brīdī, kad uz šķīvja tiek likts un likts ēdiens. Mums, latviešiem, ēšanas kults ir visai izplatīts, bet ir jāprot sevi aizstāvēt ar šo vienu vārdu "nē"," iesaka Sondore.
Ar ēdiena daudzuma uzņemšanu nav jāpārspīlē. "Tas, ko es un mani kolēģi vienmēr cenšas atgādināt, – puse šķīvja – ar dārzeņiem, viena ceturtdaļa zivis vai gaļa un tikpat daudz pilngraudu produkti," uzsver uztura speciāliste. Tieši tas pats attiecas uz grūtniecēm, kuras nereti domā, ka nu jāēd par diviem. Patiesībā, pirmajā grūtniecības trimestrī, uzņemto kaloriju daudzums jāpalielina vien par nieka 100 kalorijām, bet otrajā un trešajā – par 300 kalorijām.
Alu var pamalkot jeb tomēr nē?
"Grūtniecības laikā alkoholu nelietojam. Es tomēr pieturos arī pie tā, ka "nē" jāsaka bezalkoholiskajam alum, tomēr manu kolēģu vidū domas mēdz dalīties, daži uzskata – ja ļoti gribās, tad kādu malku var iedzert, bet es saku nē," tā par tradicionālā Jāņu dzēriena – alus lietošanu topošajām mammām saka Sondore.
Runājot par kvasa un citu iesala dzērienu lietošanu, uztura speciāliste nav tik noraidoša. Tomēr arī ar šādiem dzērieniem nedrīkst pārspīlēt, jo tie satur daudz cukura. Viena divas glāzes – tā būtu vakara norma grūtniecei, līgojot pie Jāņu ugunskura. "Daudzas sievietes grūtniecības laikā nemaz nevar iedzert gāzētus dzērienus. Turklāt tie parasti satur daudz cukura. Sevišķi jāuzmanās tām, kurām pastāv gestācijas diabēta draudi vai arī ir liekais svars, turklāt, šajos dzērienos esošās daudzās tējkarotes cukura nepavisam nenesīs labumu, ja, piemēram, grūtniece tikai sēdēs pie galda. Tāpēc es iesaku – ne tikai sēdēt un ēst svētku labumus, bet daudz kustēties – iet pļavā, peldēties, dejot," tā Sondore. "Mans moto – svētki ir aktīvi, ejam staigāt, peldēties. Ēšana nav vienīgā bauda."
Vēl Sondore aicina ikvienu grūtnieci padomāt par dzeramā ūdens pieejamību. "Ja topošā mamma brauc, piemēram, laivot vai ciemos uz kādām lauku mājām, kur ūdens tiek ņemts no akas, labāk tomēr automašīnā ielikt savu dzeramo ūdeni, jo nav zināms, kāda kvalitāte būs ūdenim ciemos," iesaka Sondore.
Kādiem ēdieniem teikt "nē"
Pirmkārt, jāuzmanās, lai uzturs svētku laikā ir drošs. Ēst tikai tādus produktus, kura sastāvs ir zināms, un tādus, kuri ir termiski apstrādāti. Galvenokārt tas attiecas uz gaļu, zivīm, olām un piena produktiem. Šašliku ēst var, ievērojot mērenību, un galvenais – lai gaļa ir labi izcepusies. "Ja tu esi stāvoklī, nav jāatsakās no labi izceptas gaļas. Tomēr bieži vien gaļa tiek cepta jau pustumsā, kad pēc garšas nemaz nešķiet, ka tā nav izcepusies. Tas ir svarīgi, lai gaļa ir pagatavota pietiekami ilgi," uzsver Sondore. Tāpat zivis – no jēlām, piemēram, lašmaizītēm, tomēr vajadzētu atteikties, ievērojot vēl to, ka šogad Jāņus sola karstus.
Tieši tas pats attiecas uz saldajiem ēdieniem, kuros tiek izmantotas jēlas olas, piemēram, saputoti olu baltumi. "Sievietei grūtniecības laikā imunitāte ir vājāka, tādēļ šādu produktu lietošana var beigties ar kādas infekcijas noķeršanu, piemēram, salmonelozi. Tādēļ iesaku neēst arī sierus, tādus kā brī, kamambēra, ar pelējumu, kā arī nedzert lauku pienu," tā Sondore.
Arī ar augļiem nevajadzētu pārāk aizrauties, jo tie satur fruktozi. Ēst var gandrīz visu, tikai bez pārmērībām, norāda uztura speciāliste. Jo īpaši ar ēdiena daudzuma uzņemšanu jāuzmanās trešā trimestra laikā, kad vēders ir jau liels, tad labāk ēst biežāk un mazām porcijām. Ja tomēr sanācis svētkos nedaudz pārēsties, otrā dienā jāēd mazāk, jāpadzer vieglas zāļu tējas, piemēram, ķimeņu. Tad otrā dienā ēdienkartē vairāk jāiekļauj zaļumi, ļaujot organismam nedaudz atpūsties.
Lēkšanai pār ugunskuru jāsaka nē
Padomus, kā droši nolīgot, portālam "Cālis" sniedz arī ginekoloģe Margarita Puķīte. Līgo vakarā tradicionāli tiek iekurti ugunskuri un ap tiem pulcējas lieli un mazi. Sanākot lielākā pulciņā, var sākties lēkšana pār ugunskuru. "Šeit nu gan man ļoti gribas atrunāt visas grūtnieces no lēkšanas pāri ugunskuram. Nākamajos svētkos to varēs darīt noteikti, bet šobrīd bērniņš ir svarīgāks par smieklu šalti, ar kādu tiek pavadīti visi tie, kuri lec pāri degošām malkas pagalēm. Ir tik jauki pasēdēt blakus savam mīļotajam cilvēkam, pavērot kā uguns liesmas rotaļājas un padomāt par savu bērniņu. Viņš noteikti to jutīs un priecāsies līdz ar jums," iesaka ārste.
Ja nav atļauts lēkt pāri ugunskuram, tad nav aizliegts pie tā padejot. Taču deju ritms būtu iesakāms ne pārāk straujš. "Dejojot ieklausies, vai līdz ar tevi nedejo arī bērniņš. Viņam taču patīk, kad māmiņa ir priecīga un laimīga," mudina Puķīte.
Peldēšanās arī, šķiet, ir kļuvusi par vienu no Jāņu dienas gaidīšanas tradīcijām. "Lai arī es iesaku apmeklēt grūtnieču peldēšanas nodarbības savām topošajām māmiņām, tad šajā naktī tomēr lūdzu atturēties no tās. Ir tik vienkārši neaprēķināt savas iespējas un saaukstēties. Šobrīd organisms ir ļoti jutīgs uz dažādām pārmaiņām tajā," tā ginekoloģe.
Un visbeidzot, kā pasargāt sevi no noguruma. Ja ir iespējams, tad topošai māmiņai būtu vēlams Līgo dienā nosnausties, lai varētu sagaidīt saules lēktu Jāņu dienas rītā. Taču, ja grūtniecei nāk miegs, tad nebūtu vēlams sevi mocīt un nedoties pie miera, kad to prasa bērniņš un organisms.