grūtniece, vasara
Foto: Shutterstock
Bērniņa gaidīšanas laikā sievietes organismā notiek daudz un dažādu izmaiņu. Un āda ir tā, kas īpaši reaģē uz šīm jaunajām pārmaiņām sievietes dzīvē. Par to, kādas izmaiņas mūsu izskatā šis periods veic un, vai tas ir neatgriezeniski, stāsta "Veselības centrs 4" dermatoloģe Linda Kapteine.

Sejas āda

Grūtniecības laikā var parādīties tā dēvētā grūtniecības maska jeb brūni pigmenta plankumi uz ādas pieres rajonā un ap acīm. To vairāk novēro sievietēm pēc 30 gadu vecuma un sievietēm ar tumšāku ādas tipu. Piemēram, trešajam ādas tipam ar normālu ādu, brūniem matiem, pelēkām vai brūnām acīm, (vidējs jutīgums pret saules apdegumiem), kā arī ceturtajam ādas tipam ar gaiši brūnu-olīvkrāsas ādu, tumšiem matiem un acīm (minimāla jutība pret saules apdegumiem).

Pigmentācijas intensitāte un tās izzušanas ātrums katrai sievietei ir individuāls atkarībā no ādas tipa, hormonālās darbības organismā un tās ietekmi uz ādu. Parasti pigmenta plankumi izzūd pēc bērniņa piedzimšanas un barošanas ar krūti, tomēr atsevišķos gadījumos var arī saglabāties.

Risinājums. Ņemot vērā, ka pigmenta plankumi, tāpat kā vasaras raibumi, kļūst intensīvāki saskarē ar UV starojumu, grūtniecības laikā jālieto mitrinoši dienas krēmi ar augstu saules aizsardzību (SPF 40- 60).

Pēc mazuļa piedzimšanas var konsultēties ar dermatologu un noteikt pigmentācijas dziļumu dermaskopiski vai luminiscētā gaismā. Tas palīdzēs izvēlēties efektīvāko pigmenta plankumu novēršanas metodi. Speciālas procedūras, kurās pielieto augļskābes, A, C vitamīna skābi, uz ādu iedarbojas balinoši un īpaši efektīvas ir, ja pigments atrodas epidermā. Ja pigments ir dziļāk dermā, efektīvas ir lāzerprocedūras, kad ar atbilstošas intensīvi pulsējošās gaismas lāzeriekārtas palīdzību tiek sašķelts pigments. Tomēr jebkuru šādu pigmentācijas novēršanas procedūras nedrīkst veikt vasaras sezonā.

Tām sievietēm, kuras nomākusi piņņu problēma, sejas ādas stāvoklis grūtniecības laikā parasti uzlabojas. Savukārt tām grūtniecēm, kurām pinnes nav bijušas, pasliktinoties sejas ādai kopumā, var pirmoreiz parādīties iekaisīgi izsitumi (pinnes). Lielākoties pēc bērna nākšanas pasaulē āda atveseļojas.

Foto: Shutterstock

Risinājums. Grūtniecības laikā vajadzētu lietot savam ādas tipam atbilstošus ādas kopšanas līdzekļus un izvairīties no piņņu spaidīšanas, lai tajās neiekļūtu infekcija. Ja izsitumi ir lieli, augoņu veidā, ja pinnes kļūst traucējošas un patiesi bojā garastāvokli, labāk apmeklēt dermatologu.

Krunciņu veidošanās, protams, ir atkarīga no vispārējā ādas stāvokļa (tās pastiprināti veidojas sausas ādas īpašniecēm!), ģenētiskās pārmantotības un no tā, kā par savu ādu rūpējas ikdienā. Tās pastiprināt var ilgstošs nogurums, miega bads, satraukums, kas nereti rodas, apgūstot savu jauno lomu dzīvē.

Risinājums. Vēlams lietot sejas kopšanas līdzekļus ar pretgrumbu iedarbību uz augu vai termālā ūdens bāzes. Divas reizes nedēļā atkarībā no ādas tipa vajadzētu uzlikt mitrinošas vai barojošas sejas maskas.

Īpaši jākopj acu zonu, jo tieši tā visjūtīgāk reaģē uz apkārtējās vides faktoriem, emocijām un atklāj vispārējo organisma stāvokli.

Mati un nagi - pirms un pēc

Foto: Shutterstock

Ķermeņa āda

Foto: Shutterstock

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!