Portāls "Cālis" apkopojis 10 stingrākos "nē" jeb lietas, no kā pilnīgi noteikti jāatsakās visus deviņus mēnešus, bet vēlams arī jau pāris mēnešus pirms bērna ieņemšanas.
Smēķēšana
- Smēķēšana grūtniecības laikā paaugstina komplikāciju rašanos risku, priekšlaicīgas dzemdības, pazeminātu zīdaiņa piedzimšanas svaru, izraisa zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu;
- Cigaretēs esošais nikotīns var izraisīt asinsvadu sašaurināšanos nabas saitē un dzemdē, tādējādi samazinot auglim skābekļa pieplūdi. Nikotīns var arī samazināt asins daudzumu augļa kardiovaskulārajā sistēmā. Barības un skābekļa trūkuma rezultātā bērnam tiek traucēta orgānu, tostarp smadzeņu, attīstība, kas vēlāk var izraisīt garīga rakstura traucējumus;
- Lielā daudzumā uzņemts nikotīns bojā augļa smadzeņu šūnas;
- Nikotīns ir konstatējams mātes pienā, tādējādi nonāk bērna organismā arī pēc dzemdībām;
- Smēķēšana var izraisīt placentas pāragru atslāņošanos, tādējādi pārtrūkstot nepieciešamo vielu piegādei auglim, kas var izraisīt augļa nāvi un apdraudēt arī sievietes dzīvību;
- Smēķēšana paaugstina risku, ka bērnam radīsies fiziskas attīstības, plaušu darbības traucējumi;
- Nikotīns var izraisīt ilgtermiņa bojājumus bērna nervu sistēmai;
- Jaunākie pētījumi rāda, ka smēķēšana grūtniecības laikā paaugstina risku bērnam dzīves laikā saslimt ar diabētu, lieko svaru, kā arī ir novērojama raksturīga nosliece uz citu psihoaktīvo vielu lietošanu;
- Smēķējošai grūtniecei bērna iznēsāšanas laikā daudz biežāk novēro dažādus sarežģījumus nekā nesmēķējošai grūtniecei. Cigaretē un tās dūmos esošās kaitīgās vielas izkļūst arī cauri placentai un nonāk gaidāmā bērniņa organismā, kas var piedzimt ar nervu sistēmas patoloģiju, psihomotorās un izziņas attīstības traucējumiem, bet vēlāk var izaugt par hiperaktīvu mazuli, kas cieš no uzmanības deficīta sindroma. Te pieejams arī video, kas parāda, cik slikti mazulis jūtas, ja topošā mamma turpina smēķēt grūtniecības laikā.
Alkohols
Alkohola lietošana agrīnā grūtniecības periodā kavē šūnu dalīšanos, bērna orgānu veidošanos un attīstību. Plaši izplatītā hipotēze, ka alkohols kaitē vēl nedzimušam mazulim tikai tad, kad ir izveidojusies nabassaite un placenta, ir pilnīga aplama! 10 līdz 14 dienas pēc tam, kad apaugļotā olšūna no olvada ir atceļojusi uz dzemdi un tajā ir ieligzdojusies, nabas saite starp māmiņu un augli vēl nav izveidojusies. Tieši nabas saite ir tas orgāns, kas vieno mātes un bērna asinsrites. Taču šajā laikā embrijs barību uzņem caur dzeltenuma maisu, bet to apasiņo mātes asinis. Tiklīdz alkohols ir izgājis caur mātes kuņģi, tievo zarnu un nokļuvis asinīs, šūnu un asiņu bagātināšanas procesu laikā tas sasniedz arī embriju un kaitē šūnu veidošanās procesam.
Alkohols kaitē topošajam mazulim visu laiku, un nav nozīmes, kādā attīstības fāzē auglis atrodas. Tiesa, visbīstamākais periods tiešām ir pirmie trīs grūtniecības mēneši, kad veidojas un attīstās iekšējie orgāni. Ja alkohols iedarbojas uz šūnām un veicina pataloģijas, iekšējie orgāni var izveidoties ar dažādām anomālijām. Īpaši jūtīgas ir smadzenes, jo alkohola iespaidā samazinās šūnas, kas veido smadzenes, rezultātā smadzenes veidojas mazākas.
No ceturtā līdz sestajam mēnesim alkohola lietošana spontānā abortu risku palielina līdz pat četrām reizēm. Turklāt pilnīgi pietiek, ja grūtniece divreiz nedēļā izdzer pa 30 mililitriem alkohola.
No septītā līdz devītajam mēnesim mazulis sāk augt un attīstīties sevišķi strauji, šajā laikā aug smadzenes, tāpēc alkohols joprojām bērnam ir ļoti bīstams. Tiek kavēti visi nobriešanas procesi.
Nav tāda alkohola daudzuma, par ko varētu teikt, ka tas grūtniecei nekaitēs, tāpēc visdrošāk grūtniecības laikā vispār pilnīgi atteikties no alkohola.
Kafija
Galvenais risks, ko var izraisīt produkti ar augstu kofeīna koncentrāciju – kafija, melnā tēja, kola – ir pazemināts jaundzimušā svars.
Turklāt šo produktu lietošana var traucēt miegu, apgrūtinot iemigšanas fāzi. Īpaši aktuāli tas kļūst pēdējos grūtniecības mēnešos, kad miegs var būt sevišķi trausls.
Atsevišķi uztura speciālisti uzskata, ka grūtniecēm nevajadzētu patērēt vairāk par 120-300 mg kofeīna dienā. Tas atbilst apmēram trim tasēm kafijas vai sešām tasēm tējas. Tomēr visprātīgāk būtu ierobežot kafijas patēriņu līdz vienai tasītei dienā vai, vēl labāk, šo dzērienu, tāpat kā stipru melno tēju un kolu, uz laiku izslēgt no savas ēdienkartes, aizvietojot ar vieglām zāļu tējām.
Medikamenti
Medikamentu izvēle zināmā mērā ir balansēšana starp ieguvumiem un risku, apzinoties, ka pavisam izvairīties no medikamentu izraisīta teratogēna efekta nav iespējams. Ir pilnīgi skaidrs, ka ir tādi medikamenti (piemēram, antibiotiķi no tetraciklīnu grupas), ko grūtniecības laikā noteikti nedrīkst lietot. Taču izvēloties medikamentus kādas pataloģijas ārstēšanai, ārsts nonāk nopietnas izvēles priekšā.
Ārstam, kas aprūpē grūtnieci, kurai nepieciešams nozīmēt medikamentus, ir labi jāpārzina slimības ietekme uz grūtniecības norisi, kā grūtniecības ietekmē slimības gaitu, ārstēšanai pieejamo medikamentu klāsts, to metabolisma īpatnības un izmaiņas grūtniecības laikā, kā arī devas, un izvēle jāizdara, pēc iespējas panākot labu efektu ar vismazāko ietekmi uz augļa attīstību. Lai izdarītu pareizo izvēli, ir jāsaprot medikamenta darbības mehānisms un augļa attīstības kritiskie periodi kad augļa orgāni un sistēmas ir visjutīgākie uz teratogēno faktoru, šajā gadījumā medikamentu, iedarbību.
Par zāļu lietošanu grūtniecības laikā plašāk lasi šeit.
Ārstniecības augi
Lai gan ir, protams, atsevišķi augi, kuru vājas tējas grūtnieces var lietot, tomēr mediķi iesaka ar šo lietu neaizrauties, īpaši nekonsultējoties ar ārstu. Tā, piemēram, grūtniecības laikā noteikti nedrīkst dzert pelašķu, raudenes un kliņģerīšu tējas, bet par nātru tējas lietošanu jākonsultējas ar uzraugošo speciālistu. Šo augu tējas potenciāli var radīt spontānā aborta vai priekšlaicīgu dzemdību risku, brīdina Rīgas Dzemdību nama vecmāte Elita Šteinberga.
"Grūtniecības sākumā, nelabuma novēršanai, ieteicams dzert ingvera un kumelīšu tēju. Savukārt aveņu lapu un raspodiņu tēja mazina dzemdību sāpes. Aveņu lapu tēju drīkst lietot, sākot no 35. grūtniecības nedēļas, bet raspodiņu tikai no 37. grūtniecības nedēļas. Sākumā pietiks ar vienu krūzīti dienā, pakāpeniski palielinot daudzumu līdz ne vairāk kā divām krūzēm dienā," īpašā lekcijā par ūdens un tējas dzeršanu grūtniecības laikā skaidroja vecmāte Šteinberga un tējas meistars Andris Purviņš.
Vecmāte grūtniecēm kā ieteicamu minēja linsēklu tēju, kas palīdzēs aizcietējumu gadījumā. Galvenais atcerēties, ka grūtniecības laikā tēju nedrīkst vārīt, bet gan tikai apliet, veidojot vieglu uzlējumu, uzsvēra mediķe, piebilstot, ka grūtniecēm jālieto pēc iespējas dažādas tējas, neaizraujoties ar vienas un tās pašas tējas ilgstošu lietošanu.
Ķimeņu un fenheļa tēja būs laba laktācijas veicināšanai, aveņu lapu tēja – dzemdību sāpju noņemšanai, bet kumelīšu tēja ir relaksējoša māmiņu iekšējam mieram un labsajūtai.
Smagumu celšana
Grūtniecības laikā noteikti jāizvairās no smagumu celšanas. Ieteicams necelt smagākas lietas par diviem kilogramiem. Kādēļ? Pastāv uzskats, ka smagumu cilāšana var radīt spontānā aborta risku, īpaši aktuāli tas ir sievietēm, kurām ir dzemdes hipertonuss.
Te dažu mammu pieredze no "Cālis" foruma:
"Man vecmāte stāstīja, ka, ceļot rokas augšā, vēdera muskuļi paceļas, mazulim pēkšņi paliek daudz brīvas vietas un griežoties, tam var ap kaklu sapīties nabas saite. Es neriskētu to apšaubīt."
"Grūtniecības laikā pārbīdīju mēbeles un iedzīvojos hematomā. Lieki teikt, ka pēc tam pat bail bija padomāt par smagumu staipīšanu vai roku celšanu gaisā."
"Visās trīs grūtniecības darīju visu līdz pēdējai dienai. Nesu malkas klēpjus, ūdens spaiņus, ar vīru braucām mežā pēc malkas, gaidot trešo meitiņu 6. mēnesī sastādīju gandrīz pusi hektāra upeņu stādu, katru bedrīti izrokot ar lāpstu, vēl pirms dzemdībām nopļāvu mauriņu. Ja vajadzēja, tad gāju un darīju, tā kā dzīvoju laukos tad nācās, kaut gan neesmu īsta lauciniece (tikai ieprecējusies). Protams, gribējās, lai kāds pažēlo un pamasē pēdiņas."
Rentgens
Jebkāda rentgena apstarošana grūtniecības laikā ir nevēlama, jo ir saistīta ar augstu augļa iedzimtu patoloģiju risku, ko rada rentgena starojums. Ne velti sievietei, arī apmeklējot, piemēram, zobārstu, vienmēr tiek pavaicāts, vai viņa negaida mazuli, gadījumos, ja jātaisa rentgenuzņēmums kādam zobam.
Aktīvie sporta veidi
Katra grūtniecība ir īpaša, tomēr pirms uzsākt fiziskas aktivitātes, obligāti ieteicams konsultēties ar savu ārstu, kurš individuāli novērtēs veselības stāvokli. Izņēmuma gadījumi, kad grūtniecības laikā fiziskās aktivitātes būtu pamatīgi jāsamazina vai jāpārtrauc vispār, ir priekšlaicīgu dzemdību draudi, daudzaugļu grūtniecība, dzemdes kakla nepietiekamība, asiņošana, placentas atslāņošanās, preeklampsija, sirds saslimšanas un citi gadījumi.
Tas, ka grūtniecei vajadzīgas fiziskās aktivitātes, ir zināms, bet līdz šim nebija skaidrs, vai mērens sports uzlabo arī augļa attīstību. Izrādās, ka jā! Sportošanas laikā augļa smadzenes aktivizējas un attīstās labāk. Aktivizējas arī mazuļa sirds un asinsvadu sistēma, kas arī ir labi sirds veselībai. Fiziski aktīvām sievietēm bērni dzimst ar mazliet zemāku svaru, toties intelektuālais līmenis vēlāk dzīvē viņiem ir augstāks nekā mazkustīgo mammu bērniem.
Sporta veidi, ko būtu labāk atlikt, kamēr mazulis ir nācis pasaulē:
- Slēpošana augstu kalnos. Pirmkārt, tā ir ļoti traumatiska, otrkārt, retinātais gaiss var ietekmēt bērna apgādi ar skābekli;
- Niršana;
- Garas skriešanas distances;
- Komandu sporta veidi, piemēram, basketbols, florbols, volejbols un citus līdzīga veida. Cīņas karstumā tu vari nepamanīt, ka esi pārslogojusi sevi, un pastāv liela iespēja savainoties;
- Aktīva svaru cilāšana sporta zālē;
- Jāšanas sporta veidi;
- Citi sporta veidi, kam raksturīga liela slodze vai augsts savainošanās risks.
Stress
Iemeslu stresam ir ļoti daudz. Ja grūtniecība nav iepriekš plānota, tad var rasties neparedzētas grūtības, piemēram, darbā. Slikta pašsajūta vai vīra neizpratne arī stresu nemazina. Ja pagātnē ir bijusi neiznēsāta grūtniecība, arī tad stress ievērojami pieaug.
Ja ļoti skaidri jūti, ka esi stresā (mainās sirdsdarbība, elpošana), labs palīgs ir vienkāršs elpošanas vingrinājums. Ievelc elpu caur degunu, aizturi, līdz izskaitīsi līdz astoņi, tad lēni izpūt gaisu caur muti. Pamēģināji? Koncentrējies tikai uz elpošanas procesu. Atkārto vairākas reizes, līdz pamanīsi, ka spēj sadzirdēt savas domas un emociju vara pār tevi ir mazinājusies. Ja tās ir konkrētas situācijas, kas rada stresu, iespēju robežās atsakies no tām vai ierobežo. Varbūt ir vērts dot sev nelielas atlaides, iesaka psiholoģe Benita Griškeviča.
Tev jāiztur visai liela emocionāla slodze, tādēļ ir labi, ja ir laiks un vieta, kur tu vari brīvi un netraucēti ļauties izjūtām. Svarīgi nejusties vainīgai par savām emocijām. Ja skaidri pateiksi apkārtējiem, ka ciet no garastāvokļa svārstībām, esi pastiprināti jūtīga, viņi tevi sapratīs un sniegs atbalstu. Atļauj sev just, paraudi un padusmojies vai pažēlojies kādam, – mazināsies spriedze un tu saņemsi atbalstu.
Tu taču zini, ka stress ļoti nelabvēlīgi ietekmē jebkura cilvēka veselību, nemaz nerunājot par grūtnieces īpašo stāvokli. Mēģini darīt visu, lai stress tevi nepiemeklētu.
Atsevišķi pārtikas produkti
Grūtniece nedrīkst lietot uzturā jēlus vai līdz galam termiski neapstrādātus produktus, jo šie produkti var saturēt gan parazītus, gan baktērijas, kas var izraisīt smagu saindēšanos un pat spontāno abortu, konsultē Āgenskalna klīnikas uztura speciāliste Jeļena Pavlova.
Pie bīstamiem produktiem pieder:
- nepasterizēts piens un piena produkti, tostarp sieri ar pelējumu un mīkstie sieri, kas ražoti no nepasterizēta piena, piemēram, brī, kamambērs, rikota, brinza, feta. Šie sieri var saturēt listērijas baktēriju. Tā izraisa listeriozi, kas ir ļoti bīstama vēl nedzimušam mazulim.
- jēlas olas un ēdieni, kuros tās tiek izmantotas, piemēram, mājās gatavotā majonēze, dažādi deserti – muss, pudiņš, tiramisu, mājās gatavots saldējums.
- jēla gaļa un gaļas produkti, sālīts šķiņķis, konservi, auksti kūpināta gaļa, pastētes, vītināta gaļa.
- jēlas zivis un ēdieni, kuros tiek izmantotas jēlas zivis (suši, mazsālīts lasis), konservi, auksti kūpinātas zivis, dažādi termiski neapstrādāti jūras produkti.
- termiski neapstrādāti diedzēti graudi.
Ja grūtniecei ir raksturīga vēdera pūšanās, tad noteikti jāizvairās no produktiem, kas to var provocēt, piemēram, pākšaugi, tostarp pelēkie zirņi.
Ja ir dedzināšanas sajūta, tad jāizvairās no tomātiem, skābiem produktiem, piemēram, citrusaugļiem, etiķa salātos, asiem ēdieniem, sāļiem ēdieniem. Sāļie ēdieni nav vēlami arī tūsku gadījumā.
Iecienītie krabju nūjiņu salāti arī nebūs grūtnieces ēdiens, jo satur daudz pārtikas piedevu. Garšas pastiprinātāji, krāsvielas, konservanti, aromatizētāji var izraisīt alerģiskas reakcijas. Tradicionālais rasols, kura sastāvā būs desa, arī nebūs veselīgs ēdiens. Rasolu var pagatavot, desu aizvietojot ar vistas fileju.