vasara, arbūzs, bērns, puika, zēns
Foto: Shutterstock
Lielākā daļa vecāku būs saskārušies ar situāciju, kad bērns sāk žagoties, kas mazajam rada nepatīkamu sajūtu. Sākumā, iespējams, mazais pat var paķiķināt par šādu ķermeņa reakciju, tomēr, ja žagas ilgi nepāriet, var rasties zināms diskomforts. Kas ir žagu rašanās iemesli un kā mājas apstākļos palīdzēt bērnam tās novērst, "Cālis" stāsta Līga Mekša, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Tālākizglītības fakultātes Neiroloģijas studiju programmas rezidente un Aleksandrs Kovaldins – sertificēts bērnu neirologs, docētājs RSU, Bērnu neiroloģijas rezidentūras programmas vadītājs.

Žagas ir patvaļīga diafragmas rauste jeb spazma, kuras laikā, strauji ieelpotais gaiss, "atsitas" pret aizvērtām balss saitēm, tādējādi rodoties asai skaņai. Žagu reflekss rodas kā atbilde uz vagālā un diafragmas nerva šķiedru kairinājumu. Žagu rašanās un norises mehānisms joprojām nav pilnībā noskaidrots.

Žagas var parādīties jebkurā vecumā, tās ir novērotas pat auglim mātes vēderā. Žagu sastopamība nav pārliecinoši pētīta, tomēr novērots, ka to biežums ir lielāks bērna vecumā un samazinās pieaugušā vecumā, biežāk sastopamas sieviešu vidū, salīdzinot ar tāda paša vecuma vīriešu kārtas pārstāvjiem. Žagu ilgums parasti ir dažas minūtes līdz par vairākām stundām, epizodes, kas ilgst virs 48 stundām, dēvē par ieilgušām žagām, bet žagas, kas ilgākas par vienu mēnesi, dēvē par neatrisināmām žagām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!