Lūk, tipiskākās kļūdas audzināšanā, kas bērnos ļauj ieperināties egoismam!
- Pārspīlēt bērna personības nozīmīgumu. Runa, protams, ir par nevis vērtības pazemināšanu, bet gan adekvātu novērtēšanu: neslavē bez iemesla.
- Uzspiežot bērnam savu, šķietami pragmatisko attieksmi un vēlmes, bērnam pazeminās motivācija un interese par savu dzīvi.
- Lietu kārtošana bērna vietā traucē viņa personīgajai iniciatīvai.
- Personīgs egoistisku vecāku piemērs, deklarējot ētiskās normas. Morālie priekšstati šādā gadījumā bērnam kļūst nenoteikti iekšējā konflikta dēļ.
- Bērnu uzpirkšana: samaksa par mājas darbiem, par atzīmēm skolā. Šādā gadījumā bērns sāk vērtēt nevis savu rīcību, bet gan to, cik kuras darbības maksā. Pašvērtējums tādā veidā tiek pārnests no morāli ētiskiem principiem uz naudas izteiksmi. Bez tam samaksa samazina entuziasmu un cilvēka radošo potenciālu.
- Pārmērīgi liela audzināšanas aktivitāte ģimenē samazina bērna pašvērtējumu, nomāc bērnu un rada psiholoģiskas problēmas.
Ko darīt, ja esi jau pamanījis savā bērnā egoisma pazīmes un vēlies situāciju mainīt
- Samazini savu aizbildniecību pār bērnu (pamodināt viņu no rīta, lai neaizgulētos, atgādināt par obligāti paveicamajām lietām, sēdēt blakus mājasdarbu pildīšanas laikā, apkalpot pie galda).
- Sniedz bērnam iespēju saņemt negatīvu pieredzi viņa darbībās vai bezdarbībā (protams, bez apdraudējuma veselībai vai dzīvībai). Sniedz iespēju patstāvīgai izvēlei un lēmumu pieņemšanai. Šī pieredze bērnam patiešām būs daudz vērtīgāka nekā tevis piedāvātie gatavie risinājumi.
- Pieradini viņu pie palīdzēšanas mājas darbos – darīt visu ko, ne tikai tos darbiņus, kas attiecas uz bērna pašapkalpošanos.
- Interesējies ne tikai par tava bērna lietām, bet arī viņa draugu panākumiem. Pamudini arī bērnu izteikt pozitīvu vērtējumu par saviem draugiem.
- Paplašini bērna socializēšanās iespējas, māci dzīvot šajā paplašinātajā vidē.
- Visiedarbīgākais veids, kā izvairīties no egoisma veidošanās bērnā – audzināt viņā pozitīvās īpašības. Piemēram, egoismam iepretim var piedāvāt altruismu.
MazulisMazuļa audzināšanaBērndārznieksBērndārznieka audzināšanaSkolēnsSākumskolaSkolēna emocionālā attīstība un mācības
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit