suns bērns mazulis
Foto: Shutterstock
Ja ģimenē ir mājdzīvnieks, tas ne tikai ir jābaro un jāmīļo, bet arī jāvakcinē pret infekcijas slimībām un regulāri jāattārpo, un jālieto zāļu līdzekļi pret blusām. Bieži vien cilvēki ir neziņā, vai suņu un kaķu parazīti ir bīstami cilvēkiem un vai ir iespējama inficēšanās. Inficēšanās tiešām ir iespējama un bīstamākie parazīti ir blusas, lenteņi un apaļtārpi – cērmes un kāšgalvji, un toksoplazmas, norāda veterinārārste Ilze Pētersone.

Cilvēki var inficēties ar lenteni Dipylidium caninum jeb tā saukto "gurķa sēkliņu" lenteni (lenteņa gabaliņi atgādina gurķa sēkliņas). Ja tavam dzīvniekam ir šis lentenis, tā olas (vai proglotidi, kas tās satur) nonāk dzīvnieka fekālijās. Pēc tam olas apēd blusas un tās blusā attīstās par lenteņa kāpura formu. Sunim vai kaķim apēdot blusas, lenteņa kāpura forma nonāk dzīvnieka zarnu traktā un attīstās par pieaugušu lenteni. Cilvēki inficējas tieši tādā pašā ceļā, apēdot blusas, kas satur lenteņa kāpura formu.

Vislielākais risks inficēties ir maziem bērniem, kas rāpo pa grīdu, un liek mutē visu, ko atrod uz tās. Tomēr cilvēks nav piemērots saimnieks Dipylidium caninum lentenim, tāpēc smagas infekcijas ir ārkārtīgi retas. Parasti cilvēka tievajās zarnās attīstās tikai viens lentenis, kas nerada nekādas slimības pazīmes (izņemot proglotīdu segmentus fekālijās).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!