Ir vīrieši, kuri, kļūstot par tēviem, baidās kaut ko nodarīt mazulītim, vēl citiem pašas jaunās mammas nedod nekādu iespēju pierādīt sevi jaunajā lomā, sakot, "Tu vienalga neko nesaproti!" Patiesībā tēti var! Tikai nezina, kā. Mēģināsim palūkoties, ko var darīt jaunās mammas, lai palīdzētu savam vīrietim vieglāk iejusties jaunajā lomā.
Kā "Parents" uzsver ģimeņu konsultante Jūlija Tokarskaja, mammas pēc dabas ir tuvākas bērniem, īpaši dzīves pirmajos gados. Tomēr visām jaunajām mammām gribētos, lai arī tēti tā vai citādi būtu tuvāki saviem bērniem. Ir tēti, kuri ar prieku nodarbojas ar mazajiem, pavadot ar viņiem daudz laika, tomēr ne visi. Sievietēm piemīt mātes instinkts, pieķeršanās un beznosacījuma mīlestība.
Savukārt tēva un bērna pieķeršanās ir pavisam cits raksturs. Tēva mīlestību noteiktā veidā bērnam ir "jānopelna". Sākumā tēvam pret bērnu ir simpātijas (kas vēlāk pāraug mīlestībā), ja viņa iepriekš izlolotās atbilst realitātei vai arī tiek izjusta līdzība pašam ar sevi. Tomēr kontakts starp bērnu un tēvu notiek caur mammu: kā viņa sniegs impulsu, tā arī būs. Mammai ir liela loma attiecību veidošanā starp bērnu un tēvu. Tādēļ – mammas spēkos ir, ja ne viss, tad ļoti daudz.
Kas jādara, lai tēvam būtu vieglāk apzināties sevi jaunajā lomā
Nepieprasi, lai tēva uzmanība un laiks, kas veltīts kopā būšanai ar bērnu, būtu ekvivalents tavam ieguldījumam. Viņš spēj mazulim veltīt 10-20 minūtes laika? Sākumam tas ir lielisks rezultāts.
Vēro no malas. Kad tēvs pavada laiku kopā ar bērnu, nejaucies pa vidu, nekomentē viņa darbības. Jebkuri padomi jāsniedz vai nu pirms vai pēc darbošanās ar bērnu. Ja ir kāda lieta, kas tevi īpaši satrauc, jau iepriekš pārdomā iespējamos variantus, kā izvairīties no iespējamās kļūmes, ko var pieļaut tavs partneris. Beigu beigās – uzticies mīļotajam vīrietim: viņš visu izdarīs pareizi.
Kopā ar jauno tēti apspried jautājumus, kas attiecas uz bērnu, lai kopā pieņemtu lēmumus. Tā viņš jutīsies iesaistīts jaunajā lomā un bērna aprūpes un audzināšanas procesā, lai gan nav tik kompetents. Protams, mammas daudz vairāk saprot bērnu jautājumos, tomēr arī tētim ir savs skatījums. Lēmums jāpieņem abiem, jo, redz, atbildība par bērnu šādā gadījumā tiek dalīta vienlīdzīgās daļās.
Izdari tā, lai tētis un bērns varētu kādu laiku pavadīt tikai divatā. Viņiem noteikti būs pašiem savs kontakts, savas spēles un savi noslēpumi.
Izvēlies pareizo laiku, lai abus atstātu divatā. Nav vērts tēvam uzticēt bērnu "pabūšanai divatā", kad viņš piekusis un izbadējies atnācis no darba. Ieplāno iepriekš kādu laiku, par to vienojoties arī ar jauno tēti. Tad viņš varēs sagatavoties.
Aizmirsti par pretenzijām – to atbildes reakcija izsauc tikai protestus. Nepārmet un nepiekasies, bet pasaki savas vēlmes tieši: "Es gribētu, lai tu pastaigātos ar mazuli". Nav vērts uzskatīt, ka tavs vīrietis spēj nolasīt tavas domas, tāpēc saki visu tieši.
Uztici jaunajam tētim kādu svarīgu lietu. Lai ikdienas rituālos atrastos tikai viena lieta, kuru dara tieši tētis (vanno, pašūpo pirms nakts miedziņa, ieliekt gultiņā). Ja nav iespējams to praktizēt katru dienu, tad lai vismaz brīvdienas un svētki kļūst par šādām reizēm, kad tikai tētis dara šo vienu lietiņu. Vienkārši vīrietim ir jāzina, ka viņš ir neaizstājams.
Slavē tēti. Saki, ka visas bērna labās īpašības viņam iedzimušas no tēta. Vīrietim šī doma, ka visu labo īpašību kopuma bērnā, sagādās milzu sajūsmu. Viņš jutīsies lepns, ka nodevis savus gēnus tālāk.
Nepārvērt tēva lomu par sodīšanas institūciju – "Lūk, tētis atnāks mājās, visu viņam pastāstīšu…". Visu ģimenes locekļu klātbūtnē, neatkarīgi no viņu vecuma, runā par bērna sasniegumiem, bet sarežģītākos brīžos audzināšanas lietas izrunājiet divatā – tu un bērna tēvs.