skolēns, pusdienas, sviestmaize
Foto: Panthermedia/Scanpix

Vasaras brīvdienu laikā lielā mērā iespējams kontrolēt skolēna uzturu, taču, uzsākot skolas gaitas, atliek vien uzticēties, ka bērns pusdienos skolas ēdnīcā, nevis izvēlēsies ieturēties ar gāzētajām limonādēm, čipsiem un citiem našķiem. Padomus, kā parūpēties par maksimāli veselīgu skolēna uzturu, sniedz uztura speciāliste Liene Sondore.

Skolās bērni ir nodrošināti ar siltu maltīti, taču bieži vien izvairās to ēst, dodot priekšroku saldumiem. Tam ir vairāki iemesli. Dažkārt vecāki bērnus lutina ar pārlieku lielu kabatas naudu, kas tos vilina iegādāties dažādus saldumus. Taču vairumā gadījumu bērns izvairās ēst skolā piedāvāto ēdienu, nevis tādēļ, ka tas nebūtu garšīgs, bet gan tāpēc, ka ģimenē ir citādi ēšanas paradumi. Tādēļ vecākiem būtiski jāizvērtē ģimenes ēšanas paradumi, jo pēc tiem diezgan droši iespējams noteikt, kādai maltītei bērns dos priekšroku, izejot no mājas.

Skolās bērni ir nodrošināti ar siltu maltīti, taču bieži vien izvairās to ēst, dodot priekšroku saldumiem.
Bērniem, tāpat kā pieaugušajiem, nepieciešami produkti, kas ir uztura piramīdā. Īpaša uzmanība ir jāpievērš olbaltumvielu daudzumam skolēna uzturā, jo tas ir viens no galvenajiem šūnu "būvmateriāliem". Tātad uzturā jāiekļauj piens, siers, jogurts un biezpiens, kā arī gaļa, zivis un pākšaugi.

Tāpat uzturā vajadzētu iekļaut arī dzelzi saturošus produktus, kas īpaši attiecas uz meitenēm. Ja bērnam nav noslieces uz liekā svara veidošanos, uzturā jāpatērē arī veselīgie tauki – kvalitatīva olīveļļa, avokado un sviests, kas ļoti nepieciešami intensīvi noslogotiem prātiem. Svarīgi skolēna uzturu nodrošināt arī ar pilngraudu produktiem, kas bērnam dos nepieciešamo enerģiju. Šajā gadījumā vajadzētu izvairīties no stipri saldinātām brokastu pārslām un mušļiem, bet to vietā labāk izvēlēties auzu pārslu, prosas un citas putras.

Ļoti svarīgi ir no rīta paēst brokastis, kas nereti vecāku steigas dēļ tiek izlaistas. Tāpat vecākiem ir jāmudina bērni ēst pusdienas un, ja pēc skolas ir nodarbības, jānodrošina līdzi paņemamu launagu.

Īpaša uzmanība ir jāpievērš olbaltumvielu daudzumam skolēna uzturā, jo tās ir viens no galvenajiem šūnu "būvmateriāliem".
Katrs gadījums ir jāizvērtē individuāli, jo būtisks ir bērna svars un augšanas līknes, tomēr kopumā svarīgākais vecākiem ir parūpēties, lai bērna uzņemtais uzturs būtu daudzveidīgs un veselīgs. Tas skolēnam nodrošinās gan enerģiju doties dienas gaitās, gan prāta asumu veiksmīgam mācību procesam.

Vairāk par tematu "Gremošana un veselīgs uzturs" iespējams uzzināt "Benu veselības un skaistuma akadēmijas" bezmaksas lekcijā, kas norisināsies Rīgā 24. augustā. Par to vairāk lasi šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!