skola
Foto: F64

Pirmās kārtējā mācību gada dienas jau aizvadītas, bet vislielākais satraukums par skolas sākumu ir pirmklasniekiem un viņu vecākiem. Bez jau paredzamajām lietām – nepieciešamību izdomāt un ieviest jaunu dienas režīmu, izvēlēties un organizēt veiksmīgu nokļūšanu uz un no pulciņiem, izlemt virkni citu organizatorisku jautājumu, – pēkšņi var uzpeldēt kaudze sīkumu, kas, iespējams, spēj pietiekami sarežģīt mazā skolēna un viņa vecāku dzīvi.

Portāls "Deti.mail" apkopojis sešas idejas, kuras palīdzēs izvairīties no šķietami mazajām, bet kaitinošajām problēmām.

Apģērbam izvēlies speciālas uzlīmes

Iespējams, kāds vēl atceras savu bērnību, kad vecmāmiņa atsevišķu apģērbu iekšpusē ar diegu izšuva iniciāļus, lai tu varētu savas drēbītes atšķirt. Vēl kāds cits izmantoja tinti, ko nevarēja izmazgāt. Tagad laiki mainījušies un ir tik daudz iespēju skaisti noformēt bērna iniciāļus, ko iešūt, pielīmēt vai kā citādi piestiprināt pie apģērba.

Vēlams, lai bērna iniciāļi būtu uz visiem apģērba gabaliem, arī apaviem un mācībām paredzētajām lietām. Protams, tā nebūs garantija, ja kāds būs "uzlicis aci" uz tava bērna mantām un gribēs tās nozagt, taču stipri atvieglos dzīvi tev un bērnam, ja kāda lieta būs pazaudējusies vai arī tieši tāda pati lietiņa būs citam bērnam. Ja uz mantām būs bērna iniciāļi, pastāv lielāka iespējamība, ka tie atgriezīsies pie īstā īpašnieka. Un ikvienam pirmklasnieka vecākam jāņem vērā, ka lietu pazaudēšana skolas gaitu sākumā gadās teju visiem, arī visapzinīgākajiem bērniem. Bieži vien skolās ir ierīkotas speciālas vietas "atrasto un pazaudēto mantu" novietošanai. Ja parakāsies šajā glabātuvē, iespējams, atradīsi arī kādu savas atvases mantu.

Un vēl – bērna iniciāļi noteikti jāieraksta mācību grāmatā. Pat ja skola nepieprasa skolēna vārdu un uzvārdu ierakstīt grāmatā speciāli iekārtotā tabuliņā vai ailītē, lai vēlāk izvairītos no kādām strīdīgām situācijām, visās grāmatās ar zīmuli ieraksti iniciāļus kādā konkrētā lapaspusē. To zināsiet tikai jūs abi.

Foto: PantherMedia/Scanpix

Svētku tērpu turi vienmēr gatavībā

Ja tev ir šāda iespēja, ieteicams mājās pilnā kaujas gatavībā turēt vienu skolēna formas komplektu svētku reizēm (ja forma nav nepieciešamība, vismaz pa rokai vienmēr jābūt baltam kreklam puišiem, baltai blūzei un jaunām zeķubiksēm – meitenēm). Ļoti bieži par svētkiem vai nepieciešamību pēc svinīgām drēbēm bērns atceras 10-15 minūtes pirms iziešanas no mājas, kad laika meklēt pa skapjiem vajadzīgo praktiski nav. Nereti grēko arī skolotāji, mazajiem laikus vai vispār neierakstot dienasgrāmatā šādu vajadzību, tādēļ bērnam pēkšņi var ataust atmiņā kaut kas šāds. Esi gatavs!

Veido kancelejas preču slepenos krājumus

Visticamāk, par to, ka mājās beigušās visas pildspalvas, zīmuļi un citi nieki vai uz rītdienu nepieciešams ņemt līdzi transportieri, bērns paziņos pēc tam, kad visi tuvākie kancelejas preču veikali jau slēgti. Glabā rezervīti bērnam nepieejamā vietā, citādi arī tu vari konstatēt, ka tavi krājumi ir izsmelti, un tas var notikt visnepiemērotākajā brīdī.

Foto: LETA

Savlaicīgi veido herbāriju, kastaņu un ozolzīļu krājumus

Vispār jau herbāriju jāsāk veidot vasarā, bet vēl var pagūt. Turklāt vēlams mājas apkārtnē atrast kādu bagātīgu parku, skvēru, pamežu, jo, tici, tas tevi varēs paglābt gadījumos, kad uz skolu būs jānes kārtējie "dabas materiāli", kad būs jāgatavojas kādai izstādei vai mācību priekšmetam zem nosaukuma "Mājturība un tehnoloģijas" vai uzdevuma "Apkārt pasaulei" izpildei.

Nemet ārā lupatiņas, lentītes un pogas

Par to, ka uz skolu jānes kanva un mulinē, pogas un lentītes, vairums skolēnu atceras pēdējā brīdī. Tieši tas pats stāsts, kas ar ozolzīlēm. Šādu nieku kārbiņu vērts mājās turēt pa rokai.

Foto: Shutterstock

Uzturi labas attiecības ar tava bērna klasesbiedru vecākiem

Pat tad, ja esi absolūts sociofobs un mizantrops, pat ja tevi tracina "vecāku čatiņš" sociālajos tīklos vai viedtālrunī, ir jāpieliek spēki un jāuztur labas vai neitrālas, ja ne pārlieku biedriskas, attiecības ar bērna klasesbiedru vecākiem. Pirmkārt, citu bērnu vecāki ir lielisks informācijas avots par tavu bērnu, mājasdarbiem vai grūtībām to izpildē.

Otrkārt, bieži citu klasesbiedru vecāki dāsni dalās ar dažādiem materiāliem, kas nepieciešami kādā mācību stundā, bet tev tādu nav. Bet pats "galvenais" – ja viss būs labi, tev ar viņiem nāksies tikties vairākus gadus pēc kārtas, organizēt kopīgus pasākumus, lemt svarīgus jautājumus. Visu to darīt ar tev nepatīkamiem cilvēkiem būs daudzreiz sarežģītāk, tādēļ papūlies lietas labā un uzturi labas attiecības ar citu bērnu vecākiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!