<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/photosavvy/">photosavvy</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/">cc</a>
Vecāki bērniem lielākoties velta vispārīgas uzslavas, daudzinot viņus par gudrību, paklausību, panākumiem mācībās vai čaklumu, taču salīdzinoši reti izsaka atzinību par konkrēta uzdevuma paveikšanu un izvērtē pašu darba procesu.

Šāds secinājums izriet no "Amigo iniciatīvas laimīgām ģimenēm" apkopotajām uzslavām, kuras jaunā mācību gada sākumā vecāki veltījuši savām sākumskolas vecuma atvasēm. Bērnu novērtēšana un iedrošināšana ir apsveicama, tomēr biedrības "Skalbes" direktore psiholoģe Zane Avotiņa mudina vecākus uzslavas formulēt precīzāk, lai bērns zinātu, par ko tieši tiek cildināts.

"Malacis! Tu taču esi gudrāka par mani!", "Mans mazais čempion, tev viss izdosies!", "Tu esi malacis!", "Es tev uzticos un zinu, ka tu esi labākais", "Tu esi gudrākais puika pasaulē!" un "Tev sanāk ļoti labi" ir dažas no populārākajām uzslavām, kuras vecāki velta saviem bērniem. Psiholoģe secina, ka vecāki galvenokārt saka labus vārdus bērniem par to, kādi viņi ir, vai kādus vecāki vēlas viņus redzēt, nevis par to, ko bērni ir paveikuši. Avotiņa norāda, ka šī pieeja nav pati labākā. Ja vecāki liek uz bērnu pārlieku lielas vai neatbilstošas cerības, bērns var tiekties tās īstenot pat tad, ja pats jutīsies dziļi nelaimīgs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!