Grūtniecība – šķietami paredzams un tomēr neparedzams laiks sievietes dzīvē. Ir tik daudz grāmatu, rakstu, bukletu, televīzijas raidījumu, kas informē, skaidro, rāda mums to, kas notiek ar un ap gaidāmo mazuli. Vai tu zini visu, visu? Gan jau, ka nē. "Zdorovie" apkopojis deviņus mītus un faktus par grūtniecību, par kuriem, iespējams, esi iepriekš dzirdējusi, bet nezini – ticēt tiem vai nē.
Pirmais mīts: grūtniecība ilgst deviņus mēnešus.
Patiesībā: reālajā dzīvē grūtniecības ilgums no iepriekšminētā laika perioda var atšķirties pat par piecām nedēļām. Dzemdību datums var būt atkarīgs no daudziem apstākļiem, tostarp tava vecuma, ķermeņa svara, menstruālā cikla īpatnībām pirms grūtniecības un citiem faktoriem.
Kā visprecīzāk noteikt dzemdību datumu, šeit stāsta Rīgas Dzemdību nama vecmāte.
Otrais mīts: sekss grūtniecības laikā var kaitēt bērnam.
Patiesībā: vairumā gadījumu sekss nekādā veidā nevar kaitēt gaidāmajam mazulim. Ievērot atturēšanos no intīmām attiecībām nepieciešams vien tādā gadījumā, ja placenta novietota starp dzemdes kaklu un maksti vai situācijā, ja tev pastāv priekšlaicīgu dzemdību risks. Bet tas jau ir iemesls konsultācijai pie sava ārsta. Visos citos gadījumos mīlēšanās nekādi neietekmēs mazuļa labsajūtu.
Kāpēc mīlēšanās gaidību laikā ir pat ieteicama, lasi šeit.
Trešais mīts: nedrīkst dzemdēt dabiskā ceļā pēc ķeizargrieziena operācijas.
Patiesībā: Lai gan zinātniskos pētījumos tiek runāts par to, ka dabiskām dzemdībām pēc iepriekš veiktas ķeizargrieziena operācijas pastāv augstāks risks, nekā veikt atkārtotu "ķeizaru", tomēr daudzām sievietēm vaginālas dzemdības ir pilnīgi iespējamas. Un pēdējos gados mediķi arī par to biežāk runā – uzsverot, ka dabiskās dzemdības, ja vien patiešām tas ir iespējams, ir daudz labāks variants bērna laišanai pasaulē, nekā veicot operāciju. Ja tev kādreiz bijusi ķeizargrieziena operācija, pirms domāt, kā dzemdēt nākamo mazuli, noteikti rūpīgi ar savu ārstu izrunājiet visus plusus un mīnusus, pirms pieņemt gala lēmumu.
Kas ir ķeizargrieziena operācija, kādi ir iespējamie sarežģījumi, lasi šeit.
Ceturtais mīts: pēc vēdera formas var noteikt gaidāmā bērna dzimumu.
Patiesībā: bērna dzimuma nekādā veidā neietekmē, kā izskatās tavs vēders un absolūti pārliecināti pateikt, kas būs – zēns vai meitene, pēc vēdera vizuālā izskata – nav iespējams.
Par dzimuma plānošanu, lasi te - dakteres padomi un tautas metodes.
Piektais mīts: grūtniecības laikā nedrīkst skriet.
Patiesībā: daudz lietu, ko tu varēji darīt līdz grūtniecības iestāšanās, vari turpināt arī tās laikā (nav vērts pārdzīvot, ka bērnu šūpos vai treniņu laikā uz skrejceļa pārāk kratīs). Skrien, kā to darīji pirms tam, vai seko fitnesa programmai, kas izstrādāta speciāli pirmajam, otrajam un trešajam trimestrim. Protams, visu ar mēru un vislabāk fiziskās aktivitātes grūtniecības laikā saskaņo ar savu ārstu, kurš uzrauga tava īpašā stāvokļa norisi.
Ieteicamās un mazāk rekomendētās fiziskās aktivitātes grūtniecības laikā – par to lasi šeit.
Sestais mīts: grūtniecības laikā uzņemtais svars pazudīs dzemdību laikā.
Patiesībā: pilnīga izgāšanās – dzemdību laikā sieviete zaudē tikai bērniņa un augļūdeņu svaru, kas kopumā var būt aptuveni no pieciem līdz septiņiem kilogramiem, un grūtniecības laikā uzņemtais svars ir krietni lielāks – 12–16 kilogrami, bet dažām sievietēm vēl vairāk. Lai zaudētu šo svaru, tev būs nepieciešams aptuveni gads (labā ziņa: krūtsbarošana šo procesu var paātrināt).
Par šo tēmu "Cālis" rakstījis daudz, šeit vari palasīt un iesaistīties diskusijā forumā.
Septītais mīts: tev jādēd par diviem.
Patiesībā: tevī augošais bērniņš nesadedzina tik daudz kaloriju, un tavai jaunajai un veselīgajai diētai nepieciešams vien dažas papildu uzkodu reizes – uzņemot ap 300 kk.
Plašāk par to, cik daudz svarā vajadzētu pieņemties grūtniecības laikā, lasi šeit.
Astotais mīts: ikviena sieviete, ja vien vēlas, ir spējīga bērnu barot ar krūts pienu.
Patiesībā: ja tev ir veikta kāda nopietna operācija krūtīm, tas var krietni vien sarežģīt krūtsbarošanas procesu, bet dažu medikamentu lietošana vispār pārvelk krustu mazuļa barošanai ar krūts pienu.
Te atradīsi pediatres atbildes uz biežākajiem jautājumiem par zīdīšanu.
Devītais mīts: atsevišķi produkti, tāpat kā sekss, var izprovocēt dzemdību sākšanos.
Patiesībā: lai gan aktīvas nodarbes un asu ēdienu baudīšana nekaitēs mazulim, pastāv arī pierādījumi, tiesa, ne zinātniski apstiprināti, par to, ka sekss vai atsevišķu ēdienu baudīšana var stimulēt dzemdību sākšanos.
Ginekoloģes skaidrojums par vienu no metodēm, kā pasteidzināt dzemdību sākšanos. Lasi šeit.